39-letni Sirec Abu Khadija (ime je spremenjeno) je eden redkih borcev samooklicane Islamske države (Isis), ki je zapustil njihove vrste in ostal živ. Isis namreč tiste, ki poskušajo oditi, ubije v opozorilo drugim, ki bi poskušali isto. Za agencijo Reuters je razkril razloge za to, da se je pridružil skrajnežem, in za svoj odhod, pojasnil pa je tudi, kako poteka indoktrinacija.
Začelo se je, ko so ljudje odšli na ulice in zahtevali odstavitev predsednika Bašarja al Asada. Khadija se je skupaj z mlajšim in starejšim vrnil v svoje rojstno mesto Deir Ezzor na vzhodu Sirije, da bi se tam pridružili protestom. Ko je začela vojska na protestnike streljati, so tudi sami v roke vzeli orožje. Takoj ko je bila ustanovljena Svobodna sirska vojska, v začetku vojne najmočnejša oborožena skupina, so se ji vsi trije bratje pridružili. "Ko so varnostne sile začele streljati na demonstrante, nam ni preostalo drugega, kot da se branimo," je povedal. "Morali smo se boriti. To mogoče ni bil pravi odgovor, a le tako smo lahko preživeli in revolucijo ohranjali pri življenju," je povedal. Takrat so namreč še upali, da bo Sirija še ena uspešnih zgodb arabske pomladi.
V bojih z vladnimi silami je bi starejši brat ubit. Ostala dva sta se borila dalje, zdaj jima je bil cilj maščevanje. Do poletja 2013 sta ostala zvesta omenjeni skupini, takrat pa so se razmere spremenile. Provinco Deir Ezzor je zasedla Islamska država in borcem Svobodne sirske vojske postavili ultimat – pridružite se nam ali umrite. Khadija in njegov mlajši brat sta izbrala prvo. Še vedno sta upala, da bodo Asada nazadnje vendarle porazili.
Prehod v vrste Isisa pa ni bil preprost, danes pravi Khadija. Brata sta se morala najprej pridružiti programu za skesance. Priseči sta morala, da priznavata samo eno oboroženo skupino – islamsko državo, in na novo sprejeti islam. Nato je sledil program rehabilitacije, kot so ga imenovali. Tam so se pobliže spoznali z Isisovim skrajnim tolmačenjem islama, posebna pozornost je bila namenjena šeriatskemu pravu. "Moj brat in jaz sva se srečala s poveljnikom province Deir Ezzor in mu prisegla zvestobo. Nato sva morala na 21-dnevni program za skesance, ki je potekal v zaprtem taboru mestu Al-Mayadeen. Temu je sledil enomesečni tečaj iz šeriatskega prava," je povedal Khadija.
Takrat je bila pred bratoma nova odločitev. Na izbiro sta imela, da se ali vrneta domov in živita kot civilista ali pa začneta z vojaškim urjenjem. Spet sta izbrala orožje. "Vojaški trening pripravlja udeležence na boj, na džihad kjer koli na svetu," je povedal. Pomemben del je telesna vadba, torej vaje za vzdržljivost in moč, poleg tega se učijo rokovanja z orožjem in izberejo svojo specializacijo, je še pojasnil Khadija. Urjenje traja dva meseca.
Civilistom pravijo javnost. Ti niso deležni številnih ugodnosti, ki jih imajo borci. Tem, na primer, ni treba plačevati elektrike, hrano pa dobijo po skoraj polovičnih cenah. Življenje njegove družine se je zaradi njegove odločitve, da ostane zvest orožju, za nekaj časa celo izboljšalo.
Kmalu pa jim je postalo jasno, kaj pomeni živeti pod Isisovo oblastjo. Skrajneži so zaradi majhnih prekrškov ljudem sekali ude in jih obsojali na smrt. Smrtna kazen je človeka doletela, če so ga obtožili odpadništva ali če so sumili, da ni pretrgal vseh vezi z oboroženo skupino, ki ji je prej pripadal. To je bil tudi razlog za usmrtitev še drugega Khadijevega brata in Khadija se je začel bati tudi za svoje življenje. 15 dni po bratovi usmrtitvi je z ženo in štirimi otroki skrivaj odpotoval iz mesta.
Tujina
Pobegnil in ostal živ. Danes razkriva, kako postaneš borec Islamske države
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.L.
Komentarji
38
Ko enkrat postaneš borec Islamske države, si njihov ali pa si mrtev. Pobegniti uspe le redkim, med njimi je tudi 39-letni Abu Khadija. Isisu se je pridružil, da bi maščeval starejšega brata, a je zaradi te odločitve izgubil še mlajšega. Medijem je zaupal, kako poteka urjenje prišlekov.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.