Po filmskem pobegu dveh zapornikov iz Koprskega zapora, je slovenska policija sicer na podlagi srbske tiralice na zapornika pozorna, a ne izvaja nobenih posebnih ukrepov, saj pobeg iz zapora po slovenskem kazenskem zakoniku ni kaznivo dejanje.
Damjan Mitrović je za srbski portal Blic povedal, da se je za pobeg odločil takoj, ko je izvedel, da ga bodo slovenske oblasti izročile Srbiji. "Ko sem videl, da je vrag vzel šalo, dostavil sem namreč vso dokumentacijo, sem rekel, da bomo to uredili na drugačne načine, da se rešim in vidim svojo družino," je povedal novinarju Blica. Pobeg je načrtoval dva meseca in pol, spremljal, kaj se dogaja, in iskal pravo priložnost. "V zapor mi je uspelo prinesti žage, s pomočjo katerih smo prerezali rešetke. Spremljal in zapisoval sem, kaj pazniki počnejo, kdaj so na določenih lokacijah." Pobeg je načrtoval z Draganom Milosavljevićem, saj mu samemu, kakor je pojasnil, tega ne bi uspelo storiti. "Menjal sem tri sobe, da bi znova prišel v sobo, iz katere sem lahko videl, kaj pazniki in drugi počnejo, da bi pobegnil."
Pobegnila s pomočjo vzmetnic
V noči na 30. december sta ob 3.30 zvila rešetke. Nato sta pobegnila skozi okno in se s pomočjo vrvi, ki sta jo naredila iz rjuh, spustila na dvorišče. Na dvorišču sta našla zabojnike, ki sta jih potegnila do roba zidu. "Splezal sem na zabojnike in nato cimru na hrbet in zid. S pomočjo vzmetnic, ki so ležale povsod, sem pokril bodečo žico in splezal čez." Pri pobegu se je porezal po rokah. Nato je s pomočjo narejenih vrvi pomagal Milosavljeviću čez bodečo žico.
S pomočjo vrvi sta prečkala tudi drugi zid in pobegnila na svobodo. Omenja, da so bile povsod kamere, a ju očitno ni videl nihče. Oba sta se pri pobegu poškodovala, Mitrović si je porezal roke, Milosavljević pa kolena in kolk. Bežala sta povsod, da bi zakrila sledi, od kanalov do gozdov. Po kilometru teka skozi kanale sta se razšla, ker sta domnevala, da bodo pazniki iskali dve osebi in bosta ločena imela večje možnosti za uspeh. Mitrović se je gibal po gozdovih in hribih, ker je želel priti do italijanske meje, kar mu je tudi uspelo. "Ko sem prečkal italijansko mejo, sem na ulici srečal starejšo žensko in jo prosil za telefon. Zlagal sem se ji, da se mi je pokvaril avto in da sem izgubil telefon, nato mi ga je posodila. Poklical sem ženo in ji rekel, da bom prišel v Trst in da naj nekdo pride pome." Zavedal se je, da ima slovenska policija pravico vstopiti na italijansko ozemlje, zato je želel čim prej zapustiti območje ob meji. Pobeg si je olajšal tudi tako, da je slučajno naletel na taksista, ki ga je za deset evrov peljal v Trst.
Žage je kupil v zaporu in po pobegu poklical upravnika zapora
Žage, s pomočjo katerih sta prerezala rešetke, je kupil v zaporu, a ne od paznikov, temveč od sojetnika. Ta je uredil, da so mu jih vrgli čez zid. Te je nato uspešno skrival v mleku v tetrapaku. Po pobegu je poklical upravnika zapora: "Začudeni so bili, zakaj jih sploh kličem, če se iz njih delam norca. Poklical sem ga, da mu povem, kako je pobeg uspel, da ne bi mislil, da je kriv kdo od paznikov. Pogovarjala sva se več kot pol ure in je bil ves pogovor začuden, kako nam je uspelo, saj naj bi šlo za bolj varovan zapor v Sloveniji."
Kot je nadaljeval, je bil prvič aretiran leta 2014 zaradi preprodaje marihuane, a sam zanika, da bi razpečeval. V Srbiji so mu očitali, da naj bi prodal kilogram in 300 gramov marihuane za 10.000 dinarjev (85 evrov). Ko je šel na policijo v Novem Beogradu, da bi razjasnil okoliščine, je vse potekalo normalno, na policiji je bil štiri ure in nato odšel domov. Za Interpolovo tiralico krivi človeka, ki se že dolgo ukvarja s kriminalnimi dejanji, in pravi, da je s to tiralico želel rešiti sebe. "On je že bil v zaporu zaradi preprodaje mamil, jaz nisem nikoli bil," je povedal Mitrović. V Italiji je tudi zaprosil za azil in nato nekaj časa mirno živel dalje. Prek podjetja je trgoval tudi s Slovenijo, kamor je izvažal pelete. "Pred štirimi meseci je v hotel v Sloveniji prišla policija in mi povedala, da je za menoj razpisana tiralica." Mislil je, da je zadeva rešena v Italiji, a ni bilo tako. V Srbijo bi znova odšel, če bi mu pošteno sodili na podlagi dokazov.
Pazniki za razmere krivijo vodstvo
Sindikat paznikov v odprtem pismu pravosodni ministrici sprašuje, zakaj direktor zapora Dušan Valentinčič ni dovolil podrobnega pregleda sobe pobeglih pripornikov, ki ga je pred časom predlagal eden od paznikov. Zahteva tudi odgovore na vprašanja, zakaj je z zaporniških oken odstranil zaščitne mreže in iz kakšnega materiala so bile rešetke. Pa tudi zakaj so pod oknom – kljub opozorilom paznikov – ležale odslužene žimnice, ki sta jih pripornika izkoristila za pobeg.
150 jetnikov sta tisto noč nadzorovala zgolj dva pravosodna policista. Poleg tega je Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije, opozoril tudi, da pazniki ponoči sob ne smejo pregledovati z lučmi. Tako so v zaporu šele ob zajtrku ugotovili, da dva pripornika manjkata. Preden ju je začela iskati policija, sta imela dovolj časa za pobeg čez mejo.
Dragan Milosavljević in Damjan Mitrović sta bila v koprskem priporu od 26. avgusta oziroma od 12. septembra lani. Oba sta skladno s Kazenskim zakonikom Srbije obtožena neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, zaradi česar je bila zahtevana izročitev Republiki Srbiji. Pripornik Milosavljević je osumljen tudi prepovedanega prehajanje meje.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.