"Sirski režim nadzoruje le še 30 odstotkov sirskega ozemlja. Režim je razpadel vojaško, gospodarsko in moralno," trdi nekdanji sirski premier Rijad Hidžab.
Hidžab je v prvem javnem nastopu, odkar je minuli teden prestopil na stran upornikov in z družino pobegnil v Jordanijo, še povedal, da ga je "bolelo v duši" ob spremljanju napadov režimskih sil na sirska mesta. "Bil sem nemočen, da bi ustavil nasilje," je dejal.
V dveh največjih sirskih mestih Damasku in Alepu se medtem stopnjujejo spopadi med režimskimi silami in uporniki. Opozicijska Sirska svobodna vojska je v ponedeljek sporočila, da so njeni borci v vzhodni pokrajini Deir Ezor sestrelili vladno vojaško letalo, pilota pa zajeli.
Državni mediji so po drugi strani poročali, da je letalo strmoglavilo zaradi tehničnih težav in da se je pilot izstrelil. Če se bodo informacije upornikov izkazale za resnične, bo to prva uspešna sestrelitev vladnega letala od začetka konflikta pred 17 meseci.
V Damask pa je danes prispela namestnica generalnega sekretarja ZN za humanitarne zadeve Valerie Amos, ki se bo sestala z vodjo sirske diplomacije Validom Mualemom in predsednikom sirskega Rdečega križa Abdelom Rahmanom Atarjem.
Odposlanka sirskega predsednika Butaina Šaban je medtem danes prispela v Peking, kjer se bo srečala s kitajskim zunanjim ministrom Yang Jiechijem. Kitajska je ob tem pozvala k takojšnji ustavitvi nasilja in političnemu dialogu v Siriji, razmišlja pa tudi o tem, da bi v Peking povabila predstavnike sirske opozicije.
Sirski observatorij za človekove pravice je danes sporočil, da je od začetka vstaje v Siriji marca lani umrlo več kot 23.000 ljudi. Po njihovih podatkih je med žrtvami 16.142 civilistov, 1018 dezerterjev in 5842 vojakov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.