Skoraj 18 mesecev v izolaciji je pustilo posledice na udeležencih ambicioznega vesoljskega eksperimenta Mars500 v Moskvi. "Psihična izčrpanost" je splošen opis stanja šestih astronavtov, ki so v okviru eksperimenta preživeli že rekordno dolgo časa v izolaciji, čaka pa jih še šest tednov.
Astronavti iz Rusije, Kitajske, Italije in Francije morajo zdržati do 4. novembra, ko bo njihovo vesoljsko plovilo "pristalo" na Zemlji po 520 dneh simulacije medplanetarnega poleta.
"Znova želijo videti svoje družine in sonce," je povedal Peter Graef iz Nemškega vesoljskega centra, ki sodeluje v projektu.
Kmalu jih sicer čaka nov izziv, ko bodo znova lahko komunicirali v realnem času z vodji projekta.
Med pravim poletom na Mars bi pri komunikacijah s kontrolo na Zemlji prihajalo do 20-minutnih zamikov. To je namreč čas, ki ga signal, ki potuje s svetlobno hitrostjo, potrebuje, da pride z Marsa, ki je od Zemlje 200-krat bolj oddaljen od Lune.
Po oceni Graefa jim bo ta neposredna komunikacija zelo izboljšala kakovost življenja, tako da bodo zadnji tedni minili hitreje.
Astronavti so v simulatorju v Moskvi od junija lani, kjer jih kamere spremljajo na vsakem koraku, razen v majhnih zasebnih sobah in sanitarijah.
Kljub težavam pa so voditelji projekta prepričani, da bodo "Marsovci" zdržali do konca, saj lahko, kadar koli želijo, prekinejo sodelovanje v projektu.
Zaključna faza je pomembna, saj želijo ugotoviti, kaj morajo imeti bodoči "potniki" s seboj za pot na Mars in kako naj jih vodijo z Zemlje. Časa za razmislek o teh vprašanjih pa bodo imeli na pretek, saj potovanj na Mars ne bo še nekaj desetletij.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.