
Karikature preroka Mohameda, ki so jih objavili v Franciji, so le še prilile olje na ogenj in še dodatno razjezile muslimane, ki so se podali na ulice po objavi amaterskega ameriškega filma. V afganistanskem Kabulu je približno 300 študentov tako vzklikalo ''smrt Franciji, smrt Ameriki,'' vendar pa so bili protesti tokrat mirni.
Kljub temu so se Francozi odločili, da okrepijo varovanje na svojih diplomatskih predstavništvih in šolah ter drugih ustanovah v islamskem svetu. V okoli 20 islamskih državah bodo v petek, ko je muslimanski dan za molitev, svoje ustanove tudi zaprli, saj se bojijo nasilnih protestov.
Ustanove pa so morali že zapreti v Tuniziji in Egiptu, kjer bodo ostala zaprta predvidoma do ponedeljka, poročajo francoski mediji. Francoska vlada je objavo karikatur v satiričnem časopisu Charlie Hebdo obsodila.
Tudi ZDA so za petek odredile zaprtje vseh svojih diplomatskih misij v Indoneziji, saj naj bi obstajala nevarnost "večjih demonstracij". Kot so pojasnili na ameriškem veleposlaništvu v Džakarti, to pomeni zaprtje misij v štirih indonezijskih mestih.
ZDA poleg tega svojim državljanom po novem odsvetujejo nenujna potovanja v Pakistan, medtem ko so jih doslej le opozarjale, naj bodo previdni.
Protesti se nadaljujejo
V več muslimanskih državah pa se danes nadaljujejo protesti zaradi do islama žaljivega filma in karikatur preroka Mohameda. Protesti potekajo v Pakistanu, Afganistanu, Iranu in Indoneziji. V Pakistanu se je več kot tisoč demonstrantov v Islamabadu spopadlo s policisti. Ti so, da bi jim preprečili vdor v vladno četrt, kjer se med drugim nahaja ameriško veleposlaništvo, uporabili solzivec in gumijevke.
V Teheranu so medtem protestniki napadli francosko veleposlaništvo, a so jih številni policisti uspeli zadržati pred vrati. Veleposlaništvo so sicer že pred tem preventivno izpraznili.
Ameriški veleposlanik na listi Al Kaide
V nasilnih protestih po objavi filma je umrlo skoraj 30 ljudi, med njimi tudi ameriški veleposlanik v Libiji Christopher Stevens, ki je umrl zaradi zastrupitve z dimom, potem ko so napadli konzulat v Bengaziju. Poleg njega so umrli še trije uslužbenci na konzulatu.

Ameriški CNN je danes objavil, da je Stevens nekaj mesecev pred svojo smrtjo opozarjal na varnostne težave v Bengaziju in tudi, da je njegovo ime na seznamu ljudi, ki jih organizacija Al Kaida želi videti mrtve. Stevens naj bi specifično opozoril na razrast islamskega ekstremizma in prisotnosti Al Kaide v Libiji, je CNN zaupal vir, ki je bil blizu umrlemu veleposlaniku.
Njegovo smrt še preiskujejo, je pa Matthew Olsen, direktor nacionalnega centra za boj proti terorizmu, že dejal, da ni verjetno, da bi veleposlanika in njegovo varnostno osebje ubili naključni protestniki.
Posnetek ne bodo umaknili iz Youtubea
Kot je tudi napovedovala, je igralka Cindy Lee Garcia proti domnevnemu režiserju filma Nedolžnost muslimanov vložila tožbo. Režiserja Sama Basila oziroma s pravim imenom Nakoula Basseley Nakoula je obtožila, da jo je prevaral, češ da igra v pustolovskem filmu. Scenarij, ki ga je dobila v roke, po njenih besedah ni omenjal preroka Mohameda.
Igralka, ki je v zadnjem času že prejela več groženj s smrtjo, še zahteva sodno odredbo, ki bi od spletne strani YouTube zahtevala umaknitev spornega filma. A kalifornijski sodnik je njeno prošnjo zavrnil. Predstavniki spletne strani pa so nedavno že dejali, da sami od sebe posnetka ne bodo umaknili.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.