
Informacijo o pridobitvi izraelskega državljanstva je že potrdilo tudi izraelsko ministrstvo za notranje zadeve na tamkajšnji lokalni televiziji Kanal 10. "Roman Abramovič je prišel do izraelskega veleposlaništva v Moskvi – tako kot bi tja prišla katera koli druga oseba," je televiziji povedal izraelski vladni predstavnik. "Vložil je prošnjo za priseljenski vizum, nakar so bili njegovi dokumenti preverjeni v skladu s tako imenovanim zakonom vrnitve in ugotovili, da je upravičen do priseljenskega vizuma."
Zakon vrnitve namreč otrokom ali vnukom Judov omogoča, da v primeru zaprositve dobijo izraelsko državljanstvo. Abramovič je do njega upravičen, ker je sin judovskih staršev. Še posebej zanimiv pa je podatek, da lahko imetniki izraelskih potnih listov, če gre za kratkotrajno bivanje, v Združeno kraljestvo vstopijo brez vizuma, britanske oblasti pa zahtevajo vizume za delo, poroča britanski Guardian. Po navedbah spletnega mesta Ynet, ki spada pod največji izraelski dnevni časopis Yedioth Aharonoth, je ruski milijarder dokumente, ki potrjujejo njegov status izraelskega državljana, prevzel včeraj v Tel Avivu, kamor se je pripeljal z zasebnim letalom, še navajajo pri britanskem časniku.
Abramovičeva radodarnost do Izraela: investicije v razvojne projekte in podjetja
Abramovič je sicer znan kot redni obiskovalec Izraela, izraelskim raziskovalnim in razvojnim projektom je podaril že milijone, prav tako pa tudi investiral v tamkajšnja podjetja. Kot poroča spletni portal Ynet, je tam kupil tudi nekdanji hotel, ki leži na sredozemski obali. Po špekuliranju izraelskih medijev naj bi bil Abramovič s pridobitvijo statusa izraelskega državljana za deset let oproščen plačevanja davkov, v tem času pa mu prav tako naj ne bi bilo treba pojasnjevati izvora svojega bogastva. V skladu z informacijami revije Forbes, ki njegovo premoženje ocenjuje na 4,5 milijarde evrov, bi tako Abramovič postal najbogatejši Izraelec.

Zaplet s podaljšanjem britanskega vizuma
Kot smo že poročali, Abramovič, ki je med drugim tudi lastnik angleškega nogometnega kluba Chelsea, trenutno ne more na Otok. V začetku meseca mu je namreč potekel vizum za vstop v državo, tamkajšnje oblasti pa mu novega podjetniškega vizuma ne želijo izdati oz. postopek traja "neobičajno dolgo". O tem, zakaj celoten postopek traja toliko časa, pa britanske oblasti še niso dale nobenih uradnih pojasnil.

Zaplet s podaljšanjem Abramovičevega vizuma je kolateralna škoda diplomatskega spora med Veliko Britanijo in Rusijo zaradi marčevske zastrupitve Sergeja Skripala in njegove hčerke Julije. Britanci so za zastrupitev obtožili Ruse, ki pa zanikajo vsakršno povezavo z dogodkom. Zaostreni odnosi so prvi vrhunec doživeli z izgonom ruskih diplomatov, nove razsežnosti pa dobili s pozivi k sankcijam proti bogatim Rusom, ki živijo na tam.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.