V britanskem parlamentu je danes potekala večurna razprava pred glasovanjem o nezaupnici vladi premierke Therese May, ki so jo po torkovem hudem porazu ločitvenega dogovora z EU zahtevali laburisti. Ob 19. uri po krajevnem času je vendarle napočil čas za glasovanje. Po dnevu poraza je za Mayevo vendarle nastopil trenutek zmagoslavja, saj je 325 britanskih poslancev glasovalo proti nezaupnici, 306 pa jo je podprlo.
Navkljub včerajšnji zgodovinski zavrnitvi je torej na koncu prevladala strankarska solidarnost. Tudi v vrstah britanskih laburistov niso verjeli, da bi nezaupnica Mayevi lahko uspela, saj so severnoirska DUP in konservativci že prej napovedovali, da bodo premierko danes podprli.
'Neuresničitev referendumske odločitve je katastrofa za demokracijo'
Mayeva je že napovedala, da bo, če "preživi" glasovanje o nezaupnici, parlamentu naslednji teden predstavila alternativni načrt. Napovedala je, da bo sklicala pogovore strank o tem, kako naprej. Vlada se bo teh pogovorov lotila konstruktivno, treba se je lotili načrtov, o katerih se bo mogoče pogajati in ki bodo imeli podporo v parlamentu.
Dve poti sta, da se izognemo brexitu brez dogovora, je poslancem dejala Mayeva. "Prvi je, da potrdimo dogovor. Drugi, da ustavimo postopek po 50. členu, kar bi pomenilo, da ostanemo v EU in s tem ne spoštujemo referendumskega izida, in to je nekaj, česar ta vlada ne bo storila," je dejala.
Neuresničitev referendumske odločitve bi bila po njenih besedah "katastrofa" za demokracijo. Zavrnila je tudi možnost predčasnih volitev, ki bi bile po njenem prepričanju "najslabše, kar lahko storimo", saj bi "še poglobile delitve v času, ko potrebujemo enotnost".
"Po referendumu, ki je razdelil naš narod, živimo v zgodovinskem trenutku. Državi moramo vrniti enotnost, torkovo glasovanje pa kaže, da bo do tega še dolga pot," je dejala Mayeva. "Če želimo doseči to enotnost, volitve niso prava pot, niti ne verjamem, da je pot do enotnosti vlada pod vodstvom Jeremyja Corbyna," je po poročanju tujih agencij dejala Mayeva.
Liam Byrne, poslanec laburistične stranke, je med razpravo Mayevo obtožil, da je brexit spremenila v kletko z rdečimi rešetkami. "Dogovor smo zavrnili, ker smo zavrnili ’kletko’. Če se premierka ne namerava spremeniti, kako naj ji zaupamo?"
Tom Watson, drugi mož laburistov, je pred poslanci vnovič osvetlil argumente, ki govorijo v prid predčasnim volitvam. Mayeva po njegovih besedah nima nobene avtoritete in nobenega rezervnega načrta. "Dogovora ni sposobna spraviti skozi. Zato potrebujemo splošne volitve," je dejal Watson. Poudaril je, da Mayevi na poti do cilja stoji njen karakter in pomanjkanje empatije.
V imenu vlade mu je odgovoril minister za okolje Michael Gove, sovoditelj uradne kampanje za izstop Velike Britanije iz EU. Pohvalil je "navdihujoče vodenje" Mayeve ter se posmehoval Corbynu ter vodjem liberalnih demokratov in SNP. "Ta država nikakor ne sme dopustiti, da bi ta mož postal naš premier," je ciljal na Corbyna.
Vodja poslanske skupine DUP Nigel Dodds pa je dejal, da je potrebno doseči brexit na podlagi skupnih prioritet, te pa so za Severno Irsko spoštovanje enotnosti Severne Irske in Velike Britanije ter "prevzem nadzora nad zakoni in mejami".
Tudi škotski nacionalisti (SNP) so pozvali Mayevo, naj izključi možnost brexita brez dogovora in soglaša, da podaljšanje pogajanj in izvedba drugega referenduma ostaneta na mizi.
Mayeva za zaključek dneva stopila pred novinarje
Ob 23. uri je Mayeva pred vrati svoje rezidence na Downing Streetu 10 potegnila črto čez zadnjih 24 ur, v katerih je občutila tako trpek poraz kot tudi šibko zmago. "Čas je, da stopimo skupaj, damo v ospredje nacionalni interes in uresničimo referendumsko odločitev," je povedala. Še naprej je prepričana v to, da mora uresničiti voljo ljudi. Kot je povedala, njen glavni fokus ostaja na tem, kako najti način, da projekt brexita pelje naprej.
Glasovanje o nezaupnici na zahtevo Corbyna
Ločitveni dogovor, ki sta ga po pogajanjih sredi novembra dosegli Evropska unija in britanska vlada, sta v torek podprla le 202 britanska poslanca, 432 jih je bilo proti. Za potrditev dogovora je bilo sicer potrebnih 318 poslanskih glasov. Glasovanje o nezaupnici je sicer zahteval vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn, ki je v torek po objavi izidov glasovanja poudaril, da je zavrnitev dogovora "katastrofalen poraz" za vlado premierke Mayeve.
Danes pa je v uvodu razprave spomnil, da če vlada za svoje predloge ne dobi podpore v parlamentu, mora za nov mandat zaprositi državljane. Vlado trenutne premierke je označil za zombijevsko vlado, ki ni sposobna vladati, poroča britanski BBC. Britanski premierki je očital, da je "zapravila dve leti" v pogajanjih o brexitu, medtem ko "deluje v skladu s svojimi ozkimi strankarskimi interesi" ob sicer močnem nasprotovanju dogovoru tako v vrstah proevropskih kot konservativnih poslancev, ki zagovarjajo brexit.
Poslanska zbornica nazadnje o nezaupnici glasovala leta 1993
Glasovanje o nezaupnici britanski vladi je bilo prvo tovrstno po skoraj 26 letih. Doslej se je sicer le trikrat zgodilo, da je bila britanska vlada na glasovanju o nezaupnici poražena – dvakrat leta 1924 in enkrat leta 1979. Leta 1979 je laburistični vladi premierja Jima Callaghana zmanjkal le en glas, da bi uspešno prestala glasovanje. Nezaupnico je podprlo 311 poslancev, 310 jih je glasovalo proti. Callaghan je po porazu sklical predčasne volitve, na katerih so zmagali konservativci z Margaret Thatcher na čelu in na oblasti ostali 18 let.
Poslanska zbornica v Londonu je o nezaupnici vladi nazadnje glasovala leta 1993, tudi tedaj zaradi odnosov z EU oz. maastrichtske pogodbe. Tedanja vlada Johna Majorja je glasovanje preživela s 339 glasovi proti 299.
Danes je bilo sicer že drugo glasovanje o nezaupnici za Mayevo v malo več kot kot mesecu dni. 12. decembra je morala premierka in vodja britanskih konservativcev zaradi dogovora o brexitu na glasovanje o nezaupnici v svoji stranki, potem ko je najmanj 48 poslancev iz vrst torijcev vložilo pisma, v katerih jo pozivajo k odstopu. Tedaj je zaupanje v vodjo stranke izrazilo 200 konservativnih poslancev, 117 pa jih bilo proti, tako da je ostala na čelu torijcev.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.