Tujina

Theresa May za las preživela glasovanje o nezaupnici

London, 16. 01. 2019 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Ti.Š./STA/L.Š.
Komentarji
132

Potem ko je britanska premierka Theresa May na glasovanju o dogovoru o brexitu utrpela hud poraz, so britanski poslanci na pobudo vodje opozicijskih laburistov Jeremyja Corbyna glasovali o nezaupnici njeni vladi. Po pričakovanjih nezaupnica Mayevi vendarle ni bila izglasovana.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Politična kriza v Veliki Britaniji
    02:49
    Iz 24UR: Politična kriza v Veliki Britaniji
  • Iz SVETA: Londonu se čas izteka
    02:32
    Iz SVETA: Londonu se čas izteka

V britanskem parlamentu je danes potekala večurna razprava pred glasovanjem o nezaupnici vladi premierke Therese May, ki so jo po torkovem hudem porazu ločitvenega dogovora z EU zahtevali laburisti. Ob 19. uri po krajevnem času je vendarle napočil čas za glasovanje. Po dnevu poraza je za Mayevo vendarle nastopil trenutek zmagoslavja, saj je 325 britanskih poslancev glasovalo proti nezaupnici, 306 pa jo je podprlo. 

Theresa May je utrpela enega največjih porazov v svoji karieri.
Theresa May je utrpela enega največjih porazov v svoji karieri. FOTO: AP

Navkljub včerajšnji zgodovinski zavrnitvi je torej na koncu prevladala strankarska solidarnost. Tudi v vrstah britanskih laburistov niso verjeli, da bi nezaupnica Mayevi lahko uspela, saj so severnoirska DUP in konservativci že prej napovedovali, da bodo premierko danes podprli.

'Neuresničitev referendumske odločitve je katastrofa za demokracijo'

Mayeva je že napovedala, da bo, če "preživi" glasovanje o nezaupnici, parlamentu naslednji teden predstavila alternativni načrt. Napovedala je, da bo sklicala pogovore strank o tem, kako naprej. Vlada se bo teh pogovorov lotila konstruktivno, treba se je lotili načrtov, o katerih se bo mogoče pogajati in ki bodo imeli podporo v parlamentu. 

Dve poti sta, da se izognemo brexitu brez dogovora, je poslancem dejala Mayeva. "Prvi je, da potrdimo dogovor. Drugi, da ustavimo postopek po 50. členu, kar bi pomenilo, da ostanemo v EU in s tem ne spoštujemo referendumskega izida, in to je nekaj, česar ta vlada ne bo storila," je dejala. 

Mayeva je dejala, da bo po izglasovani nezaupnici na pogovore povabila vse vodje strank.
Mayeva je dejala, da bo po izglasovani nezaupnici na pogovore povabila vse vodje strank. FOTO: AP

Neuresničitev referendumske odločitve bi bila po njenih besedah "katastrofa" za demokracijo. Zavrnila je tudi možnost predčasnih volitev, ki bi bile po njenem prepričanju "najslabše, kar lahko storimo", saj bi "še poglobile delitve v času, ko potrebujemo enotnost".

"Po referendumu, ki je razdelil naš narod, živimo v zgodovinskem trenutku. Državi moramo vrniti enotnost, torkovo glasovanje pa kaže, da bo do tega še dolga pot," je dejala Mayeva. "Če želimo doseči to enotnost, volitve niso prava pot, niti ne verjamem, da je pot do enotnosti vlada pod vodstvom Jeremyja Corbyna," je po poročanju tujih agencij dejala Mayeva.

Liam Byrne, poslanec laburistične stranke, je med razpravo Mayevo obtožil, da je brexit spremenila v kletko z rdečimi rešetkami. "Dogovor smo zavrnili, ker smo zavrnili ’kletko’. Če se premierka ne namerava spremeniti, kako naj ji zaupamo?"

Tom Watson, drugi mož laburistov, je pred poslanci vnovič osvetlil argumente, ki govorijo v prid predčasnim volitvam. Mayeva po njegovih besedah nima nobene avtoritete in nobenega rezervnega načrta. "Dogovora ni sposobna spraviti skozi. Zato potrebujemo splošne volitve," je dejal Watson. Poudaril je, da Mayevi na poti do cilja stoji njen karakter in pomanjkanje empatije.

V imenu vlade mu je odgovoril minister za okolje Michael Gove, sovoditelj uradne kampanje za izstop Velike Britanije iz EU. Pohvalil je "navdihujoče vodenje" Mayeve ter se posmehoval Corbynu ter vodjem liberalnih demokratov in SNP. "Ta država nikakor ne sme dopustiti, da bi ta mož postal naš premier," je ciljal na Corbyna.

Nigel Dodds je dejal, da je potrebno doseči brexit na podlagi skupnih prioritet.
Nigel Dodds je dejal, da je potrebno doseči brexit na podlagi skupnih prioritet. FOTO: AP

Vodja poslanske skupine DUP Nigel Dodds pa je dejal, da je potrebno doseči brexit na podlagi skupnih prioritet, te pa so za Severno Irsko spoštovanje enotnosti Severne Irske in Velike Britanije ter "prevzem nadzora nad zakoni in mejami".

Tudi škotski nacionalisti (SNP) so pozvali Mayevo, naj izključi možnost brexita brez dogovora in soglaša, da podaljšanje pogajanj in izvedba drugega referenduma ostaneta na mizi. 

Mayeva za zaključek dneva stopila pred novinarje

Ob 23. uri je Mayeva pred vrati svoje rezidence na Downing Streetu 10 potegnila črto čez zadnjih 24 ur, v katerih je občutila tako trpek poraz kot tudi šibko zmago. "Čas je, da stopimo skupaj, damo v ospredje nacionalni interes in uresničimo referendumsko odločitev," je povedala. Še naprej je prepričana v to, da mora uresničiti voljo ljudi. Kot je povedala, njen glavni fokus ostaja na tem, kako najti način, da projekt brexita pelje naprej. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Glasovanje o nezaupnici na zahtevo Corbyna

Ločitveni dogovor, ki sta ga po pogajanjih sredi novembra dosegli Evropska unija in britanska vlada, sta v torek podprla le 202 britanska poslanca, 432 jih je bilo proti. Za potrditev dogovora je bilo sicer potrebnih 318 poslanskih glasov. Glasovanje o nezaupnici je sicer zahteval vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn, ki je v torek po objavi izidov glasovanja poudaril, da je zavrnitev dogovora "katastrofalen poraz" za vlado premierke Mayeve. 

Mayeva je že napovedala, da bo, če "preživi" glasovanje o nezaupnici, parlamentu naslednji teden predstavila alternativni načrt.
Mayeva je že napovedala, da bo, če "preživi" glasovanje o nezaupnici, parlamentu naslednji teden predstavila alternativni načrt. FOTO: AP

Danes pa je v uvodu razprave spomnil, da če vlada za svoje predloge ne dobi podpore v parlamentu, mora za nov mandat zaprositi državljane. Vlado trenutne premierke je označil za zombijevsko vlado, ki ni sposobna vladati, poroča britanski BBC. Britanski premierki je očital, da je "zapravila dve leti" v pogajanjih o brexitu, medtem ko "deluje v skladu s svojimi ozkimi strankarskimi interesi" ob sicer močnem nasprotovanju dogovoru tako v vrstah proevropskih kot konservativnih poslancev, ki zagovarjajo brexit. 

Poslanska zbornica nazadnje o nezaupnici glasovala leta 1993

Glasovanje o nezaupnici britanski vladi je bilo prvo tovrstno po skoraj 26 letih. Doslej se je sicer le trikrat zgodilo, da je bila britanska vlada na glasovanju o nezaupnici poražena – dvakrat leta 1924 in enkrat leta 1979. Leta 1979 je laburistični vladi premierja Jima Callaghana zmanjkal le en glas, da bi uspešno prestala glasovanje. Nezaupnico je podprlo 311 poslancev, 310 jih je glasovalo proti. Callaghan je po porazu sklical predčasne volitve, na katerih so zmagali konservativci z Margaret Thatcher na čelu in na oblasti ostali 18 let. 

Poslanska zbornica v Londonu je o nezaupnici vladi nazadnje glasovala leta 1993, tudi tedaj zaradi odnosov z EU oz. maastrichtske pogodbe. Tedanja vlada Johna Majorja je glasovanje preživela s 339 glasovi proti 299. 

Danes je bilo sicer že drugo glasovanje o nezaupnici za Mayevo v malo več kot kot mesecu dni. 12. decembra je morala premierka in vodja britanskih konservativcev zaradi dogovora o brexitu na glasovanje o nezaupnici v svoji stranki, potem ko je najmanj 48 poslancev iz vrst torijcev vložilo pisma, v katerih jo pozivajo k odstopu. Tedaj je zaupanje v vodjo stranke izrazilo 200 konservativnih poslancev, 117 pa jih bilo proti, tako da je ostala na čelu torijcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (132)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Melaj
17. 01. 2019 07.57
+4
Britanci (staro usmerjeni, ki ne spremljajo dogajanja v svetu) so pozabili pomembno dejstvo, da tisti, ki dela po svoje, sproži izolacijo in sebi škodi. Pozabili so, da niso več super sila, ki odloča. Zame postajajo bolj podobni Evropski S. Koreji. Naj se pri Kunu pozanimajo, kako zgleda vse to.
kekec_pokec
17. 01. 2019 07.32
+6
jt bi jih vrgu iz EUja. Taka država nima v sodobni evropi kaj iskat. Naj se gredo spet otoček sredi ocenana z miljon kolonijami, kot je bilo pred stoletji (če jim rata). Pol bo pa politika hitro spremenila mnenje. Ljudje so itak za to, da ostanejo v EU, politiki pa mešajo drek.
KAPIBARA
17. 01. 2019 09.24
+1
@ kek - ..politiki pa mešajo drek. - A so naši kaj drugačni ?
Kliko7
17. 01. 2019 07.19
-1
Mej je pa tko fajna! Bi bla fajna za zeno Donalda Trumpa!
flatearth
17. 01. 2019 07.18
+8
EU je eno leglo razvratnežev,
KAPIBARA
17. 01. 2019 07.08
+3
Ni važno za koliko, jo JE ! že od 45 , za las zmagajo, na volitvah, kar se slabo kaže za državljane+ državo.
intel1
16. 01. 2019 22.21
-5
slej ko prej bo konc te rakave tvorbe umetno gnojisce in zacetek propada evrope. vse skupi je lopovsna
Andree
16. 01. 2019 22.09
+18
Škoti so že izjavili, da hočejo ostati del EU
Vaukan
16. 01. 2019 21.26
+26
Raje naj pustijo da se Severna Irska pridruži Irski....prokleti okupatorji....
Bolfenk2
16. 01. 2019 21.21
+24
S takšnimi članki nam hočejo režimski mediji pokazati, da v Sloveniji nimamo najslabših politikov. Angleški so res katastrofa ampak naši niso dosti boljši.
tali?ni tom
16. 01. 2019 22.41
+5
naši so tako zanič,kar dokazujejo dnevno zadnjih dvajset in par let da jim niti butalci ne sežejo do gležnja!
notrajnc05
16. 01. 2019 22.49
+0
ej beli, koga ti predlagaš, da bo bolje??
abc123def456
16. 01. 2019 21.16
+21
genetsko niso nicc boljssi od slovenskih politikov.
Lucky
16. 01. 2019 21.15
+19
Najbolj mi pade v oči izjava, da je narod razdeljen in zato se morajo poenotiti. Kopija po večini držav. Narod pa je razdeljen zato, ker naseda politikom iz leve in desne. Namreč vsi samo obljublajo. Tisti, ki obljublja malo bolj izvirno, dobi rahlo večjo podporo. In potem že najdejo varianto za vladanje. Če je pol pol, se pa tudi največji nasprotniki združijo.
Malinha
16. 01. 2019 22.13
+4
Lucky, pomisli, da v izjavi, da je narod razdeljen in da se zato morajo poenotit bolj razvidna implicitna gesta agitatorstva, ki cilja na poenotenje, pri tem pa zakrije ves antagonizem; leva in desna politična opcija traja par stoletij, zato je ovrženje razkola in apeliranje na poenotenje bolj pridobivanje političnih točk, oz. "izvirna obljuba". Narod, nacionalna moč pa v prevladovanju ekonomije (tokrat kapitalistične) zgubi svoj potencial, je le stranski produkt, kamuflaža pred ekonomskim potencialom. In le ekon. potencial je tisti, ki lahko obljublja (boljši jutri). Do združitve, "prekoračitve antagonizma", za združitev dveh polov v neki identifikaciji je večinoma potrebna zunanja grožnja. To "zunanjo grožnjo" bodo pa otočani, kot skrbni ekonomisti, znali razrešiti že sami.
puspan
16. 01. 2019 22.42
+2
puspan
16. 01. 2019 22.43
+0
Zmaga Ukrajini.......
16. 01. 2019 20.55
+22
... in agonija se nadaljuje. Še dva meseca, potem bodo popušili.
Polis123
16. 01. 2019 21.11
+9
To ni agonija. To je transformacija družbe. Lepo, pred celim svetom.
morituri
16. 01. 2019 20.53
+13
Britanci so bilu zavedeni o brexitu in nujno bi bilo ponoviti referendum.
Polis123
16. 01. 2019 20.21
+6
Rezka, imaš problem z referendumom?
Polis123
16. 01. 2019 20.23
+4
Skrivno mrežo "lobistov" razgnali. Seveda so jezni.
Polis123
16. 01. 2019 20.33
+7
Točno so vedeli, kaj delajo in to je bilo skrbno načrtovano.
eskil
16. 01. 2019 20.17
+8
Če kdaj, morajo Britanci danes, dan po zavrnitvi sporazuma, stopiti na pot razuma. Najprej ohladiti glave, se osvoboditi spon in okovov preteklosti in optimistično pogledati v prihodnost. Leta 2016 so bili Britanci zavedeni z poceni demagogijo. Takratni premier Boris Johanson jim je ob izstopu iz EU, obljubljal raj in nebesa, ob obstanku v EU, pa poleg ostalih črnih scenarijev še prihod tisoče in tisoče migrantov, ki bi ohromili njihovo državo. Izid referenduma je bil tesen. Ravno tak ozid, pa bi moral prevladati na tehtnici, da bi referendum še enkrat ponovili z istim vprašanjem, vendar z veliko več argumentiranimi dejstvi, ki jih je prinesel proces izstopa. Ljudje danes vedeo veliko več, kot so pred dvemi leti, vsekakor pa danes niso zavedeni. Tudi v prid demokracije in njenih temeljnih načel, je potrebno včasih stopiti korak nazaj in ga čez čas ponoviti. Naj jim bo to dovoljeno. Naj to nihče ne razume kot teptanje demokracije, ampak samo kot demokracijo. Na podlagi izida ponovljenega referenduma bo rezultat veliko bolj verodostojen, kot tisti izpred dveh let.
Vapo
16. 01. 2019 20.26
+19
Boris ni bil nikoli Johanson, še manj pa je kdaj bil premier...
disorderliness
16. 01. 2019 21.03
-1
Eskil. Tole je pa tako lepo napisano, da bi lahko razumel vsak otrok.
Eastman
16. 01. 2019 20.12
+28
Kje pa je tisti britanski evroposlanec (še vedno vleče mastno plačo), ki sprožil vse skupaj, nobenega odziva? Kot naš Jelinčič, grmi in grmi ko je treba pa kaj konkretno narediti pa rep med noge.
disorderliness
16. 01. 2019 20.06
+14
Ne vem zakaj je neupoštevanje referendumske odločitve katastrofa za demokracijo? Ta referendum je bil strašno nepripravljen in hudo zavajajoč. Prej bi dejal, da je bila prav izvedba referenduma sramota za demokracijo.
cool1
16. 01. 2019 21.42
+6
Ljudje sploh niso bili obveščeni o tem , kaj se bo zgodilo , če bodo glasovali tako ali drugače, nič jim ni bilo objasnjeno, samo če se gre iz EU ali pa ne, kaj pa to prinese s sabo in kakšne bodo posledice pa glasujoči Britanci niso vedeli nič !
štrekeljc
16. 01. 2019 21.49
+2
cool, pametni so vedeli, neumnim pa itak nič ne pomaga!
razocarani
16. 01. 2019 19.54
+27
lep drek imajo ti anglezi v parlamentu in vladi ,,pa kaj se evropa obotavlja ,nazene naj te arogantne izprijene pokvarjence ,celo morilce iz evrope za vedno ,,ta nacija ki je 500 let ropala svet im morila avtohtono prebivalctvo nima pravice do nicesar ,,vse te zatirane drzave pa nimajo jajc da tem vrnejo z obrestmi ,,ti nadutezi zivijo se vedno od naropanih dobrin ,,a ni ze cas da jim sedj izstavimo racun ,,tudi mam so ukradli lep kos ozemlja v prvi in drugi vojni ,,
razocarani
16. 01. 2019 20.43
+10
Profesormarck
16. 01. 2019 21.26
+9
Polis123
16. 01. 2019 19.53
+11
Vedno bolj postaja očitno, zakaj VB ni ukrepala pri "grškem scenariju". Isti ptiči skup letejo.
Polis123
16. 01. 2019 19.53
-2
Polis123
16. 01. 2019 19.57
-2
Polis123
16. 01. 2019 20.04
-1
Slovenec007
16. 01. 2019 19.26
+19
Globalisti in ECB se ne dajo tako zlahka....novi referendumi, novi dogovori, nove volitve vse dokler ne bodo dobili željenega rezultata....demokracija je samo še navidezna.
Polis123
16. 01. 2019 19.38
+0