Po podatkih Unicefa v Boliviji dela več kot 500.000 otrok. Zato so se bolivijske oblasti odločile, da bodo sprejele zakon, ki bo odražal realno sliko družbe in bo zaščitil mladoletne delavce. Otroci s svojim zaslužkom pomagajo družinskemu proračunu, večinoma pa delajo kot čistilci čevljev ali pa prodajalci na stojnicah. So pa tudi takšni, ki opravljajo težka fizična dela v rudnikih ali v kmetijstvu.
Zato je zdaj socialistična vlada Eva Moralesa odločila, da po zakonu lahko delajo tudi otroci, ki so stari 10 let. A pod določenimi pogoji – morajo še naprej nadaljevati s šolanjem, imeli pa bi status samozaposlenih oseb, poročajo tuji mediji. Od 12 leta naprej lahko delajo tudi za druge delodajalca, a le, če jim to dovolijo starši. Zakon tudi predvideva ostrejše kazni za izkoriščanje otrok in za nasilje nad otroki.
Bolivija je ena izmed revnejših držav Južne Amerike, oblasti pa upajo, da bodo z novim zakonom uspele izkoreniniti skrajno revščino v državi.
A v Mednarodni organizaciji dela poudarjajo, da otroci pod 15 letom ne bi smeli delati. Kljub temu se jim zdi sprejemljivo, da v državah v razvoju delajo že od 14 leta naprej. Njihove pravne službe zdaj preučujejo, ali Bolivija z novim zakonom krši mednarodne konvencije. Bolivijske oblasti so jim že sporočile, da je njihova realnost drugačna od mednarodnih konvencij in da so zakon sprejeli v skladu s svojimi potrebami.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.