Na moskovski podzemni železnici sta zaradi visokih temperatur, ki so se približale 40 stopinjam Celzija, umrla 20-letnik in 52-letnik, okoli 20 potnikov pa so zaradi srčnih kapi prepeljali v bolnišnice. Po napovedih vremenoslovcev se bo živo srebro v ruski prestolnici danes povzpelo na rekordnih 33 stopinj Celzija, kar bo najvišja izmerjena temperatura v Moskvi po letu 1938. Konec tedna bo še topleje, in sicer naj bi temperature dosegle 37 stopinj Celzija. V moskovskih trgovinah so zato kupci razgrabili klimatske naprave in ventilatorje.
Številni Moskovčani se hladijo tudi v rekah in ribnikih, zaradi neznanja plavanja pa je od začetka julija utonilo že 400 ljudi. Po navedbah ruskega ministrstva za izredne razmere poleg neustreznega znanja utopitvam botruje tudi alkohol.
Zaradi vročine so v 19 od 83 ruskih regij razglasili stanje suše. Po ocenah strokovnjakov je uničen pridelek na okoli 9,6 milijona hektarjev kmetijskih površin. Ruska ministrica za kmetijstvo Jelena Skrinik je v torek po srečanju z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom ocenila, da gre za katastrofalno škodo.
Nad Avstrijo besnelo neurje
Nad Avstrijo se je minulo noč po hudi vročini razdivjalo močno neurje, zaradi česar so imeli gasilci in druge pristojne službe polne roke dela. Najhuje je bilo na Koroškem, v Spodnji Avstriji in na Štajerskem, ujmi pa se niso izognili niti v Zgornji Avstriji.
Močan dež je ponoči zalival ulice, sprožilo se je več zemeljskih plazov. V Labotski dolini na avstrijskem Koroškem je morala policija zaradi toče in nalivov več ljudi prepeljati na varno. V Spodnji Avstriji so podrta drevesa zablokirala železniške tire, v Zgornji Avstriji pa so morali gasilci izčrpati vodo iz številnih kleti.
Na območju Salzburga je slabo vreme presenetilo dva nemška pohodnika, ki so ju morali rešiti s helikopterjem. V kraju Mörbisch na Gradiščanskem pa so morali zaradi ujme odpovedati predvideno glasbeno prireditev na prostem.
Tako kot v Sloveniji in drugje po Evropi so bile tudi v Avstriji v minulih dneh visoke temperature, ki so segale do 37 stopinj Celzija. A nočno neurje ni prineslo ohladitve, saj naj bi bilo v Avstriji tudi danes in v soboto izjemno vroče. Vremenoslovci pa so posvarili pred novimi neurji.
V Rimu in Milanu opozorilo pred vročino
Vročinski val je zajel tudi Italijo, kjer najvišje temperature prav tako pričakujejo konec tedna. Italijanska civilna zaščita je zato v 18 mestih, med njimi v Rimu in Milanu, danes razglasila opozorilo pred vročino, ministrstvo za zdravje pa je vzpostavilo posebno telefonsko linijo za vse, ki imajo zaradi vročine težave z zdravjem.
V skoraj vseh italijanskih mestih se je živo srebro približalo 40 stopinjam Celzija. Zaradi klimatskih naprav se je poraba elektrike na Apeninskem polotoku močno povečala na 55.000 megavatov. Vročinski val je močno prizadel tudi kmetijstvo, čeprav zahvaljujoč spomladanskemu deževju za zdaj še ni nevarnosti suše.
Na Balkanu je vroče
Tako kot vsa Evropa se tudi Balkan trenutno koplje v izjemno visokih temperaturah. Črno goro je zajela tropska vročina, ki bo po napovedih vremenoslovcev trajala še nekaj dni. Pričakujejo, da se bo v bližnji prihodnosti živo srebro povzpelo vse do 40 stopinj Celzija. Vroče pa je že zdaj, in to tudi ponoči in v zgodnjih jutranjih urah. V Baru so tako že zgodaj davi izmerili 30, v Podgorici pa 26 stopinj Celzija.
Srbski časnik Blic medtem v prispevku na svoji spletni strani Srbe opozarja, da se morajo pripraviti še na okoli deset peklensko vročih dni in noči. Po napovedih srbske meteorološke službe bodo namreč temperature do 36 stopinj Celzija vztrajale vse do 25. julija, nato pa naj bi se nekoliko ohladilo. A do takrat ne morejo Srbi preveč pričakovati niti od ohladitvenih neviht. Vremenoslovci namreč napovedujejo, da bodo ujme po pričakovanjih v državi le 19. julija.
Medtem pa so v Makedoniji že danes popoldne možne nevihte ali močno deževje, še posebej na severu države. Živo srebro se bo sicer v Makedoniji povzpelo vse do 38 stopinj Celzija. Prebivalci Skopja pa se lahko danes pripravijo na 35 stopinj Celzija.
Vročina pa vztraja tudi na Hrvaškem. Že zjutraj je bilo v večjem delu države čez 30 stopinj Celzija, vremenoslovci pa napovedujejo, da bo tudi danes izredno vroče vreme, saj naj bi se temperature dvignile na 37 stopinj, v Dalmaciji pa celo do 39 stopinj v senci. Temperatura hrvaškega morja pa je od 24 do 27 stopinj Celzija.
Na Antarktiki okoli 50 stopinj Celzija pod ničlo
Medtem ko je Evropo zajel vročinski val, pa je nemška raziskovalna postaja na Antarktiki izmerila rekordno nizko temperaturo v zadnjih 29 letih, kar 50,2 stopinje Celzija pod ničlo. Odkar so pred 29 leti zgradili prvo nemško raziskovalno postajo na Antarktiki, so podobno nizke temperature kot tokrat izmerili samo desetkrat, a letos prvič pod minus 50 stopinj Celzija. Običajno je med antarktično zimo za 20 stopinj Celzija topleje.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.