Avstrijski predsednik Heinz Fischer se kljub pričakovanjem na odprtju sejma v Celovcu ni neposredno odzval na nerešena vprašanja v zvezi s slovensko manjšino. Kot je dejal, ne verjame, "da je sedaj pravi trenutek za razprave in formuliranje mnenj." Z ozirom na avstrijske državnozborske volitve 1. oktobra je Fischer še menil, da se bodo s tem "določile nove smernice," nato pa se bodo po njegovi oceni "vsi trudili, da se lotijo odprtih problemov."

Kot je pojasnil Fischer, ne da bi pri tem izrecno omenil nerešeno vprašanje dvojezičnih krajevnih tabel na avstrijskem Koroškem, je na poti v Celovec v časopisu prebral, da danes "z napetostjo" pričakujejo njegov nastop na celovškem jesenskem sejmu. Vendar on ni nekdo, ki napetosti povečuje, temveč jih želi odstranjevati, je poudaril avstrijski predsednik. Po avstrijskih državnozborskih volitvah se bodo po Fischerjevem prepričanju omenjene napetost zmanjšale, kar bo koristilo tako avstrijski Koroški, Avstriji kot tudi ljudem. Tega se je mogoče veseliti in pri tem bodo sodelovali vsi "z združenimi močmi," je avstrijski predsednik izrazil optimizem.
Nazadnje sta proti temu sloganu odločno protestirala avstrijski veleposlanik v Sloveniji Valentin Inzko in avstrijski kancler Wolfgang Schuessel. Inzko je v odprtem pismu Haiderju, ki ga je objavil časnik na avstrijskem Koroškem Kleine Zeitung, izrazil "ogorčenje" nad sloganom "Koroška bo enojezična" in Haiderju odrekel pravico do tikanja. Schuessel pa se je na Haiderjeve besede odzval z izjavo, da se "v volilnem boju ubirajo strune, ki niso sprejemljive."
Celovški jesenski sejem je največja sejemska prireditev na avstrijskem Koroškem. Letos na njem sodeluje 612 razstavljavcev iz 15 držav, med njimi štirje razstavljavci iz Slovenije. Do 24. septembra pričakujejo 100.000 obiskovalcev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.