Novoizvoljeni iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v prvem nagovoru po vnovični izvolitvi na položaj danes dejal, da je bila njegova zmaga na petkovih predsedniških volitvah prava in svobodna, izid volitev pa je bil udarec zatiralnemu sistemu v svetu. Očitke o nepravilnostih na volitvah je označil za nepomembne. V luči protestov, ki so v Teheranu izbruhnili v soboto po objavi končnih izidov volitev, je dejal, da je po vsakih volitvah kdo nezadovoljen in se pritožuje.
"Nekateri so verjeli, da bodo zmagali, vendar so bili potem jezni. To nima nobene zakonske podlage. To je podobno strastem po nogometni tekmi. To z mojega vidika ni pomembno," je dejal iranski predsednik. "Razlika med mojimi glasovi in glasovi drugih je prevelika in nihče ne more vanjo podvomiti," je še dejal.
Ahmadinedžad se je dotaknil tudi poročanja tujih medijev pred in med petkovimi volitvami. Tuje medije je obtožil, da so sprožili psihološko vojno proti Iranu, vendar nič ne spremeni dejstva, da ga je velika večina Irancev izvolila za predsednika.
Iranske oblasti so pred tem danes v Teheranu zatrle opozicijske proteste, nato pa so v Teheranu izbruhnili novi spopadi med okoli 200 protestniki in policijo. Protestniki so metali kamenje na policiste, ki so na napad odgovorili s solzivcem in v zrak izstrelili od štiri do pet strelov. Podatkov o žrtvah za zdaj ni.
Oblasti so po navedbah namestnika policijskega načelnika v Teheranu aretirale okoli 170 ljudi. "Aretiranih je bilo deset ljudi, ki naj bi vodili proteste, kmalu jih bo še več," je povedal Ahmad Reza Radan. Med prijetimi je 50 ljudi, ki naj bi pripravili proteste, ki so izbruhnili v soboto po objavi končnih izidov predsedniških volitev. Med njimi je tudi več politikov.
Poziv k razveljavitvi izidov
Glavni tekmec Ahmadinedžada na petkovih volitvah Mir Hosein Musavi pa se je danes zavzel za razveljavitev izidov volitev. To je po njegovih besedah edina pot za ponovno pridobitev zaupanja javnosti.
Musavi, ki je oblasti obtožil volilne prevare, je svoje privržence tudi pozval k nadaljevanju protestov na civiliziran in zakonit način. Zatrdil je, da je on resnični zmagovalec predsedniških volitev.
Zaskrbljeni Zahod
Izidi petkovih predsedniških volitvah so medtem v svetu že sprožili številne odzive. Bela hiša je v soboto sporočila, da spremlja poročila o nepravilnostih na volitvah, zaskrbljenost zaradi volitev in nasilja, ki je izbruhnilo v soboto, pa je izrazilo tudi češko predsedstvo EU.
"Še naprej natančno spremljamo celotno situacijo, vključno s poročili o nepravilnostih," je poudaril tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs in dodal, da sta jih navdahnila živahna razprava in navdušenje, ki so jih te volitve sprožile predvsem med mladimi.
Na petkove volitve, ki so Ahmadinedžadu prinesle še en štiriletni mandat, se je v okviru obiska v Kanadi odzvala tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Kot je dejala, ZDA želijo, da bi izid volitev izražal pristno voljo in željo iranskega ljudstva.
Zaskrbljenost zaradi navedb o nepravilnostih je ob tem izrazil tudi kanadski minister za zunanje zadeve Lawrence Cannon.
Na volitve so se odzvali tudi v Veliki Britaniji in Franciji. Britanski zunanji minister David Miliband je tako v soboto dejal, da je zaskrbljenost, ki so jo v zvezi z nepravilnostmi na volitvah izrazili kandidati, vprašanje, ki ga morajo obravnavati iranske oblasti. "Naša prednostna naloga je, da se Iran sooči z zaskrbljenostjo mednarodne skupnosti, predvsem glede širjenja jedrskega orožja," je dodal. Iz Francije pa so sporočili, da pozorno spremljajo razmere v državi.
V soboto več ranjenih
V nasilju, ki je izbruhnilo po objavi rezultatov, je bilo v soboto zvečer ranjenih več ljudi. V nemirih naj bi umrli tudi trije ljudje. Šlo naj bi za Ahmadinedžadove nasprotnike.
Al Arabija je predvajala tudi posnetke policistov, ki so napadali protestnike. Varnostne sile so preiskale četrt Jamran v Teheranu, kjer živi veliko reformističnih politikov, med njimi nekdanji predsednik Mohamed Hatami.
Oblasti so aretirale več kot 100 članov opozicije ter deset voditeljev dveh iranskih reformističnih skupin, ki sta podprli glavnega protikandidata Ahmadinedžada na petkovih volitvah Mira Hoseina Musavija. Med aretiranimi je bilo več visokih članov vlade nekdanjega predsednika Hatamija. Med njimi naj bi bil Hatamijev mlajši brat Mohamed Reza Hatami.
Iranske oblasti so po navedbah Al Arabije zaradi nemirov od tujih novinarjev zahtevale, da zapustijo državo. Medtem pa so tudi že zaprle sedež arabske televizije Al Arabija v Teheranu, britanski BBC pa poroča o motnjah v satelitskih povezavah pri poročanju o dogajanju iz Irana.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.