Po tragični sobotni letalski neseči, v kateri je umrlo 96 ljudi, med njimi tudi sam poljski predsednik Lech Kaczynski, se po vsem svetu začenja teden žalovanja.
Poljaki so sicer že včeraj točno opoldne počastili spomin na pokojnega predsednika. Oglasile so se sirene, zadoneli so zvonovi, ljudje po vsej državi so obstali in mrtve počastili z dvema minutama molka.
Krsto s predsednikovimi posmrtnimi ostanki so sicer včeraj prepeljali v Varšavo, kjer jo je pričakalo na tisoče ljudi. A Kaczynskega bodo pokopali šele, ko bodo v domovino prepeljali trupla še vseh preostalih 95 žrtev, je povedal predstavnik predsednikovega urada. Od torka bo njegova krsta ležala v predsedniški palači in bo dostopna javnosti.
Iz predsednikovega urada so sporočili še, da bodo na željo družine s predsednikom pokopali tudi njegovo ženo Mario. Njeno truplo so identificirali šele danes in ga bodo v domovino najverjetneje prepeljali jutri.
Tudi drugje obeležili spomin na predsednika
Spomin na pokojnega predsednika so sicer počastili tudi drugod. Poljski se je v žalovanju pridružila Rusija, kjer so zastave spustili na polovico drogov, zabavni radijski in televizijski programi so bili odpovedani, naslovnice časnikov so napolnili izrazi sožalja.
Ruski premier Vladimir Putin je na seji vlade poudaril, da Rusija "trpi in žaluje skupaj s Poljaki", ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa se je že vpisal v žalno knjigo, ki so jo odprli na poljskem veleposlaništvu v Moskvi, ter pred portret Kaczynskega in njegove soproge Marie položil venec rdečih vrtnic.
Pred zgradbo Evropske komisije, prav tako v Bruslju, so zastave članic Evropske unije spuščene na pol droga. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je ob obisku v italijanski Parmi poudaril, da je nesreča tragedija za Poljsko in Poljake. "To je šok za vse nas. Tudi zame osebno, saj sem poznal predsednika Kaczynskega in njegovo ženo," je poudaril Barroso, Kaczynskega pa označil za velikega poljskega domoljuba, ki se je boril za svobodo in solidarnost in ki je želel demokratično Poljsko v močni Evropi.
Kratka slovesnost v spomin na poljskega predsednika je potekala tudi pred sedežem Sveta Evrope v francoskem Strasbourgu. Kakih 200 udeležencev se je tragično preminulega Kaczynskega spomnilo z minuto molka, podpredsednica Sveta Evrope Maud de Boer-Buquiccio pa je ob poljski zastavi pred Palačo Evrope položila šopek rož. Zastave vseh 47 držav članic Sveta Evrope pred zgradbo so v znak žalovanja za žrtvami nesreče spuščene na pol droga.
Pokojnega predsednika in ostalih žrtev sobotne nesreče pa se je v nekdanjem nacističnem koncentracijskem taborišču Auschwitz na jugu Poljske spomnilo tudi na tisoče udeležencev t. i. pohoda živih, s katerim so obeležili današnji dan spomina na holokavst.
"Pridružujemo se našim poljskim bratom in sestram v tem času žalosti in jim izražamo najgloblje sožalje ob njihovi izgubi. Naše misli, želje in molitve so v teh težkih časih z njimi," so zapisali.
Pogreb predvidoma v soboto
Uradna žalna slovesnost bo predvidoma v soboto na varšavskem trgu Pilsudski, je za poljsko televizijo TVN24 povedal predsednik parlamenta Bronislaw Komorowski, ki je po smrti Kaczynskega prevzel dolžnosti predsednika države.
Po besedah poljskega zunanjega ministra Radoslawa Sikorskega se bo pogreba udeležil tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, iz Berlina pa so sporočili, da bosta na pogrebu tudi nemški predsednik Horst Köhler in kanclerka Angela Merkel. Tovrstna dvojna udeležba je redka in kaže na velik pomen Poljske za Nemčijo.
Pogrebno slovesnost za žrtvami nesreče bo organiziral poljski veleposlanik v Franciji Tomasz Orlowski, saj je vodja protokola na poljskem zunanjem ministrstvu Mariusz Kazana prav tako umrl v strmoglavljenju.
Kdo je kriv za nesrečo?
Preiskovalci so že našli črni skrinjici, vzrok nesreče pa še preiskujejo. Ena od možnosti je, da je glavni krivec pilot, ki se je kljub gosti megli in nasvetom, naj letalo raje preusmeri, odločil za pristanek. Vprašanje je, kako je lahko izkušen pilot naredil takšno napako in ravnal tako samovoljno. Po poročanju nekaterih medijev obstaja velika verjetnost, da je pilotu dajal navodila sam Kaczynski. Avgusta 2008, v času kratke vojne med Rusijo in Gruzijo, je namreč Kaczynski na letalu za Tbilisi od pilota zahteval, da kljub izredno slabim pogojem pristane v gruzijski prestolnici. Pilot ga ni želel upoštevati in je namesto tega letalo preusmeril v Azerbajdžan, nakar mu je Kaczynski zagrozil, da ga čakajo posledice, in ga označil za strahopetca. Tudi nekdanji poljski predsednik Lech Walesa je za poljski časnik Gazeta Wyborcza ocenil, da se piloti v tovrstnih situacijah za nasvet, kako naj ravnajo, pogosto obrnejo na državne voditelje na letalu in se praviloma ravnajo po njihovih navodilih.
Vendar pa je državni tožilec Andrzej Seremet, ki vodi preiskavo, dejal, da zaenkrat ni nikakršnih indikacij, da je bil pilot prisiljen pristati. "Na podlagi za zdaj pridobljenih dokazov podatkov o tem ni,“ je povedal Seremet.
Možnost, da bi bila za nesrečo kriva tehnična napaka, je prav tako izključena. Kot je povedal glavni preiskovalec Aleksander Bastrikin, je bilo letalo v brezhibnem stanju, kar med drugim dokazuje dejstvo, da pilot v komunikaciji s kontrolnim stolpom v Smolensku ni omenjal kakšnih tehničnih težav. Omeniti velja tudi, da tupoljev 154 slovi kot zanesljiv, poleg tega je bil maja lani na temeljitem servisu.
Se pa v medijih pojavljajo špekulacije, da je vzrok za nesrečo komunikacijski šum. Ruska državna televizija namreč poroča, da poljska posadka ni dovolj dobro govorila ruskega jezika, v nadzornem centru na letališču Smolensk pa naj v trenutku pristajanja letala ne bi bilo osebe, ki bi govorila angleško. Life.ru je celo objavil pogovor s kontrolorjem Pavlom Pluškinom, ki naj bi priznal, da je s pilotom komuniciral v ruskem in ne v angleškem jeziku. To je seveda zelo neobičajno, saj je znanje angleščine eden od pogojev za delo v letalskem prometu. Poljski preiskovalci so očitke že ovrgli.
Spomnimo ...
Tragična nesreča se je zgodila pri Smolensku na zahodu Rusije med pristajanjem predsedniškega tupoljeva 154, ki je zadelo v krošnje dreves in treščilo ob tla. Potniki so bili namenjeni na slovesnost ob 70. obletnici pokola več tisoč poljskih vojakov v Katinskem gozdu, ki ga je med drugo svetovno vojno zakrivila Stalinova Sovjetska zveza.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.