V Bangladešu bodo v torek za nedoločen čas zaprli več sto tekstilnih tovarn v industrijski coni Ashulia v predmestju prestolnice Daka, kjer je pred tremi tedni zrušenje večnadstropne stavbe z več tekstilnimi obrati zahtevalo več kot tisoč življenj, je danes sporočila trgovinska zbornica tekstilne industrije v državi. Kot so dodali iz zbornice, so se za to določili, da bi zagotovili varnost.
Po besedah predstavnika trgovinske zbornice v omenjenih tovarnah po nesreči, ki je 24. aprila zahtevala 1127 življenj, zaradi protestov delavcev proti slabim delovnim pogojem in pomanjkljivi varnosti že od nesreče praktično ne delajo. Predstavnik lokalne policije je dejal, da danes ni delalo 80 odstotkov delavcev, ki so na ulicah zahtevali višje plače, pa tudi kaznovanje lastnikov kompleksa Rana Plaza, ki se je porušil konec aprila.
To je bila najhujša industrijska nesreča v državi. Zrušilo se je devetnadstropno poslopje s petimi tekstilnimi obrati, kjer je delalo 3500 ljudi. Zaposleni so dan pred nesrečo opozorili na razpoke na poslopju, a so odgovorni od njih kljub temu zahtevali, da nadaljujejo z delom. Prav danes so sicer oblasti sporočile, da končujejo z iskalno operacijo, saj je le malo možnosti, da bi našli še kaka trupla.
Pogoji dela in varnostne razmere v tekstilni industriji so že leta tarča kritik nevladnih organizacij. Kakih tri milijone ljudi, ki delajo v tekstilni industriji, prejema povprečno manj kot 40 ameriških dolarjev na mesec. Nobelov nagrajenec za mir in pionir mikro kreditov Mohamed Junus je danes lastnike tekstilnih tovarn in zahodne trgovce pozval, naj zagotovijo, da bodo delavci v Bangladešu prejemali plače, ki bodo zadoščale za dostojno življenje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.