Potem ko je pred letom in pol izginilo letalo družbe Malaysia Airlines, znano kot MH370, se je odprla vroča debata o tem, kako je mogoče, da ob kopici sodobne tehnologije letalo izgine neznano kam. Pa tudi - kako je mogoče, da je minilo kar nekaj časa med trenutkom, ko bi naj domnevno zašlo težave, in trenutkom, ko so to tudi opazili.
Kmalu po tragediji je bilo slišati številne obljube o uvajanju novih tehnologij, ki bi izboljšale varnost in nadzor v letalskem prometu, med njimi je bilo iskanje novih načinov sledenja letalom.
Na konferenci Združenih narodov so se tako danes dogovorili, da del radijskega spektra dajo na razpolago globalnemu sistemu nadzora letov, da bi se izognili ponovitvi zgodbe z MH370.
Sporazum, ki je bil sprejet na konferenci World Radiocommunciation Conference (WRC), pomeni, da bodo tudi sateliti sprejemali informacije nadzornega sistema ADS-B, ki se zdaj uporablja za sledenje letalom tako, da letala javljajo svojo GPS pozicijo preko radijskega oddajnika drugim letalom, kontrolorjem, dispečerjem in drugim uporabnikom -trenutno samo na zemlji.
"Razširitev ADS-B signala bo olajšala poročanje o položaju letala, opremljenega z ADS-B sistemom, v realnem času, s katere koli lokacije - tudi iz odročnih območij oceanov, polarnih območij in drugih slabo dostopnih delov sveta," so sporočili pristojni.
Mednarodna organizacija za civilno letalstvo je kot rok za začetek izvajanja novih smernic postavila november 2016, po tem sistemu bodo morala letala med drugim pogosteje pošiljati podatke o lokaciji.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.