Ameriški State Department je objavil poročilo o trgovini z belim blagom v letu 2010, v katerem so obdelali tudi razmere v Sloveniji. In ugotovitev? Ne moremo si zatiskati oči, ta pojav je prisoten tudi pri nas.
Poročilo ugotavlja, da je naša država največkrat ali tranzitna, kar pomeni, da trgovina z belim blagom poteka preko njenih meja, ali je cilj te trgovine, redkeje je njen izvor. Ženske in otroci so v Sloveniji prisiljeni v prostitucijo, predvsem moški pa v prisilno delo.
Žrtve prisilnega dela prihajajo predvsem iz Ukrajine, Romunije, Srbije in BiH, žrtve spolnega izkoriščanja pa iz Ukrajine, Moldavije, Bolgarije, Romunije, Slovaške, Češke, Madžarske, Dominikanske republike, Tajske, Irana, Gane, Maroka, Afganistana in s Kube. V obeh primerih žrtve iz Slovenije pogosto odidejo naprej v Zahodno Evropo, predvsem Nemčijo in Italijo, kjer pa jih čaka enaka oblika izkoriščanja.
Slovenska vlada po oceni Washingtona v celoti spoštuje minimalne standarde boja proti trgovini z ljudmi. Prislužila si je pohvalo za prizadevanja v tej smeri, posebej za pripravo "odlične analize o pomanjkljivostih v boju proti trgovini z ljudmi v Sloveniji ter načrte za izboljšanje".
Čeprav število žrtev trgovine z ljudmi po podatkih slovenskih oblasti upada, se tako prizadevanja na področju odkrivanja in pregona kot tudi finančna sredstva niso zmanjšala. Na področju pregona State Department ugotavlja, da so zagrožene kazni za nezakonito trgovino z ljudmi, ki se gibajo od šestih mesecev do 15 let zapora, zadostne.
Slovenija se je odrezala dobro, na seznamu najhujših kršiteljic vse več držav
Ko gre za preventivo, je poročilo pohvalilo slovensko vlado. Kot so zapisali, je posebna delovna skupina pripravila izčrpen letni načrt boja proti trgovini z ljudmi v Sloveniji, vlada pa poleg tega spodbuja regionalna prizadevanja na tem področju ter naredi veliko za ozaveščanje tako ranljivih skupin kot tudi širše javnosti, posebej mladih, o tem problemu.
Ameriška vlada je sicer v tokratnem poročilu – v njem obravnavajo skupno 184 držav, tudi ZDA – podvojila število držav, ki jim zaradi nezadostnih prizadevanj v boju proti trgovini z ljudmi grozijo sankcije: kar 23 držav je tokrat v najslabši, tretji kategoriji, ki ne izpolnjuje minimalnih standardov na tem področju, še 41 pa se jih je uvrstilo na seznam držav, ki jim bodo ZDA posvetile posebno pozornost in jim, če se ne bodo popravile, grozijo sankcije.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.