V torek okoli 20. ure so v bližini božičnega sejma na mestnem trgu Place Kleber praznično vzdušje v središču Strasbourga prekinili streli. Francoska policija je sprva navajala štiri smrtne žrtve, potem tri, zdaj le še dve, ena oseba pa je možgansko mrtva. Še 12 oseb je poškodovanih. Med žrtvami streljanja ni Slovencev, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Francoska policija je objavila fotografijo strelca, šlo naj bi za 29-letnega Cherifa Chekatta, rojenega v Strasbourgu. "1,80 metra, povprečna postava, kratki lasje, morda ima brado, temnejša polt, znamenje na čelu," je v opisu ob fotografiji navedla policija, ki poziva ljudi, naj jih obvestijo, če osumljenca kje opazijo, obenem pa so izdali tudi opozorilo, da gre za nevarno osebo in naj v nikakršnem primeru ne stopajo v stik z njo.
Francoski tožilec za boj proti terorizmu Remy Heitz je odprl preiskavo, čeprav motiv dejanja še vedno ni jasen. Teroristični motiv torkovega streljanja v Strasbourgu še ni potrjen, je dejal državni sekretar na francoskem notranjem ministrstvu Laurent Nunez.
Kot poroča Guardian, je šest ur po izginotju strelca, potem ko je streljal na mimoidoče v središču mesta, notranji minister Christope Castner povišal stopnjo teroristične ogroženosti na najvišjo in najvišjo stopnjo varnostne pripravljenosti.
Strelec skočil v taksi in izginil
Napadalec je začel streljati v torek okoli 20. ure na eni osrednjih ulic v središču mesta blizu priljubljenega božičnega sejma. Ljudje so se razbežali. Vojaki, ki so bili v okviru protiterorističnih ukrepov na redni patrulji, so streljali nanj in ga ranili, a ga niso uspeli ujeti. Francoski mediji poročajo, da se je strelec dvakrat spopadel z oblastmi, potem pa skočil v taksi in izginil. Tožilec Heitz je dejal, da so med obstreljevanjem francoski vojaki osumljenca ustrelili v roko.
Taksistu naj bi se med vožnjo hvalil s svojim dejanjem in mu naročil, naj ga zapelje v četrt Neuhof. Tam so ga znova pričakali policisti in spet je prišlo do izmenjave strelov, a je napadalec uspel pobegniti, je sporočil tožilec Heitz. Da je ranjen, je potrdil voznik taksija.
Žrtve napadal tudi z nožem
Tožilec je pojasnil tudi, da je moški žrtve napadal s strelnim orožjem in nožem. Potrdil je tudi število žrtev – dva mrtva in eden možgansko mrtev. Od 12 poškodovanih jih je šest utrpelo težje poškodbe.
Oblasti so poostrile nadzor na vseh božičnih sejmih v državi, strelca išče že 600 pripadnikov varnostnih sil. Takoj so zaprli glavne ceste v mesto in iz njega in začeli z masivno iskalno akcijo, v kateri sodelujejo specialne enote policije, vojska in helikopterji.
Identificirali domnevnega strelca
Kot je sporočil predstavnik oblasti, so v povezavi s streljanjem prijeli pet ljudi, a strelec je še vedno na begu. Kot je povedal Laurent Nunez, predstavnik notranjega ministrstva, obstaja možnost, da je pobegnil v sosednjo Nemčijo.
Ker ostaja na begu, grožnja ostaja resna, je danes v Strasbourgu dejal francoski tožilec Remy Heitz. Priče so povedale, da je med napadom kričal Alah je velik, je še dejal Heitz. Tožilec je še povedal, da je napadalec med hojo po središču Strasbourga večkrat streljal, uporabljal je tudi nož.
Kot poroča BBC je moški zaradi kriminalnih dejanj že prestajal zaporno kazen v Franciji in Nemčiji, med tem časom pa naj bi se radikaliziral. Varnostne službe so mu dale oznako Fiche S, ki jo dajo osebam, za katere sumijo, da so se radikalizirale. "Ima obsežen dosje. Večkrat je bil v zaporu in med bivanji v zaporu smo zaznali radikalizacijo, vendar pri izvajanju verskih obredov, nikoli v smislu dejanj. Samo zaradi tega mu je obveščevalna služba sledila, kot sledi še številnim drugim posameznikom," je povedal Nunez.
Nunez je povedal še, da napadalec, ki so mu sledili od odhoda iz zapora leta 2015, ni skušal priti v Sirijo. V torek zjutraj bi ga morala policija zaslišati, a ko so prišli na njegov dom, ni bilo sledi o njem.
Zaslišati bi ga sicer morali zaradi poskusa umora, kot še pet oseb poleg njega, vse skupaj pa po Nunezovih besedah ni bilo v ničemer povezano z dejanjem, ki ga je storil kasneje v središču Strasbourga.
V mestu zavladala panika in strah
Številni so po napadu obtičali v restavracijah in drugih ustanovah, kamor so se umaknili. V dvorani so ostali ujeti tudi košarkarji Petrol Olimpije. Kot je potrdil predstavnik kluba, so košarkarji okoli 1. ure zjutraj lahko zapustili dvorano in brez težav prišli v hotel. Med tem, ko so bili ujeti v dvorani, so navijači v podporo žrtvam in ranjenim zapeli francosko himno.
Oblasti so prebivalce pozvale, naj ostanejo doma oziroma naj ostanejo v zaprtih prostorih. V času plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta, ki leži blizu, so tam ostali ujeti številni evroposlanci in novinarji, ki so poslopje lahko zapustili ob polnoči sami, če živijo blizu, oziroma v spremstvu policije, če živijo v središču mesta. Med njimi so bili tudi številni Slovenci, ki so slišali poke in tudi sami bežali v zavetje.
Evropski parlament bo sicer danes normalno nadaljeval zasedanje. Kot je zjutraj preko Twitterja sporočil direktor za komunikacije parlamenta Jaume Duch, se je danes varno vrniti v parlament, ki bo zato normalno nadaljeval delo.
Tudi poročevalka STA iz Strasbourga poroča, da se v mesto vrača življenje, mestni promet obratuje. Središče mesta je sicer precej prazno, več ulic okoli trga Kleber v središču mesta pa je še vedno zaprtih in dostop ni omogočen. V mestu je sicer videti številne pripadnike varnostnih sil, oborožene z brzostrelkami, okrepljene so policijske kontrole, je povedala.
Kot je na svojem Twitterju zapisala evropska poslanka Romana Tomc so na nemško-francoski meji dolge kolone za izstop iz Francije, saj oboroženi policisti podrobno pregledujejo avtomobile in potnike.
V mestu je dan žalovanja, odpovedali so božični sejem.
Francoski predsednik Emmanuel Macron, ki se je udeležil kriznega sestanka vlade v Parizu, je v tvitu izrazil solidarnost celotnega naroda s Strasbourgom, žrtvami in njihovimi družinami.
Evropski parlament bo opoldne z minuto molka obeležil spomin na žrtve strelskega napada v središču Strasbourga. To je bil napad na demokracijo, odzvati pa se moramo tako, da nadaljujemo z delom, s katerim se borimo proti nasilju, kriminalu in terorizmu, je danes ob začetku zasedanja dejal predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani.
Torkov napad v Strasbourgu je bil napad na mir, demokracijo in naš način življenja, nanj se moramo odzvati tako, da nadaljujemo delo in ne podležemo tistim, ki skušajo škoditi demokraciji, je dejal Tajani. Tudi v torek zvečer, po napadu, je parlament nadaljeval delo, in naključje je, da je prav v torek razpravljal o poročilu posebnega odbora za boj proti terorizmu.
Pričevanja očividcev
Kot je za BBC povedal očividec Pater Fritz je naenkrat zaslišal streljanje in zagledal ustreljenega moškega, ki je ležal na mostu. Kot je povedal, ga je poskusil oživljati, a mu ni več mogel pomagati: "Oživljal sem ga 45 minut, a potem sem prenehal, saj mi je zdravnik po telefonu žal sporočil, da ne morem nič več narediti."
Yoann Bazard je za Guardian povedal, da je slišal dva ali tri strele, ki so jim sledili panični kriki. Ko je pogledal čez okno, so ljudje bežali. Po tem je zaprl okna in slišal še več krikov.
Novinarka Camillie Belsoeur je opisala, da je pogledala skozi okno in zaslišala strele. Videla je vojake, ki so izstrelili vsaj 15 strelov. Ostali vojaki so kričali in opozarjali ljudi: "Pojdite domov, pojdite domov!" Po Guardianovih informacijah naj bi bila ena izmed žrtev tajski turist, dva pa naj bi bila policista.
KOMENTARJI (1128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.