Silovito neurje z orkanskimi vetrovi, ki so dosegali hitrosti do 150 kilometrov na uro, je v soboto in danes povzročilo precejšnjo škodo v Španiji, na Portugalskem, v Franciji, danes pa je doseglo tudi Nemčijo, Belgijo, Nizozemsko in Švico. Zahtevalo naj bi okoli 50 življenj.
Neurje je se je razvilo nad Atlantikom ob portugalski obali in je v soboto najprej prizadelo otok Madeira, ki so ga v minulem tednu že opustošile poplave, ki so zahtevale več deset življenj. Portugalske oblasti so za celotno državo izdale oranžen – drugi najvišji – alarm. Na severu države je drevo pod seboj pokopalo nekega dečka.
Španija: trije mrtvi
V Španiji je neurje, ki so ga poimenovali Xynthia, med drugim pustošilo po Kanarskih otokih, a o večji škodi tam niso poročali. Najhuje naj bi bilo sicer na severozahodu države. V tamkajšnji Galiciji je tudi umrla starejša ženska, na katero se je zrušil zid. Dva moška sta umrla v nesreči, ko je njun avtomobil zadelo padajoče drevo. Več deset tisoč domov je ostalo brez elektrike, prekinjen je bil železniški promet.
V Franciji najhujše neurje po letu 1999
V petih francoskih departmajih na atlantski obali, kjer so močni vetrovi s sunki do 150 kilometrov na uro ob visoki plimi povzročili visoke valove v višini do osmih metrov in poplave, so zaradi slabega vremena v soboto zvečer izdali najvišji, rdeči alarm. V večini ostalih francoskih departmajev so izdali oranžen alarm. Na kakih 500 kilometrov dolgem pasu od Bretanije do pobočij Centralnega masiva je brez elektrike ostalo kar milijon gospodinjstev.
Francoske oblasti so zaenkrat potrdile smrt že 45 ljudi, od tega jih je večina utonila v poplavljenih obalnih mestih regij Vendee in Charente-Maritime. Obenem opozarjajo, da se bo to število verjetno še povečevalo, saj mnoge še pogrešajo.
Za Francijo je to najhujše neurje po letu 1999, ki je zahtevalo več kot 90 življenj. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je že izrekel sožalje svojcem žrtev, za ponedeljek pa napovedal svoj obisk najbolj prizadetih območij. Francoski premier Francois Fillon je napovedal, da bodo od neurja uničeno obalo Atlantika razglasili za območje "naravne katastrofe" in ji namenili potrebno pomoč.
Odpovedani leti
Iz vseh treh držav so sicer poročali tudi o odpovedih in zamudah v letalskem prometu. Samo na dveh glavnih pariških letališčih so odpovedali kar sto letov. Kaos je zavladal tudi na železnicah in cestah, ki so bile na številnih mestih poplavljene, promet pa prekinjen. Med drugim je bil zaprt eden glavnih cestnih mejnih prehodov za tovorni promet med Španijo in Francijo. V Pirenejih obstaja velika nevarnost plazov, francosko-španska meja je začasno zaprta.
V Nemčiji najhuje na območju Frankfurta
V Nemčiji je neurje, ki je državo doseglo danes, podiralo drevesa, pri čemer sta umrla 69-letni pohodnik in 74-letni voznik avtomobila. Drevo je pokopalo tudi žensko, ki je tekla v gozdu. Podrta drevesa so tudi zaprla več železniških povezav v deželah Porenje-Pfalško, Hessen, Severno Porenje-Vestfalija, Saška in Baden-Württemberg.
Zaenkrat je najhuje na širšem območju Frankfurta, kjer so zaprli eno najpomembnejših prometnic v državi in na letališču odpovedali že več kot 150 letov. Začasno so ustavili železniški promet, zaradi česar je v večjem delu južne in zahodne Nemčije prišlo do številnih zamud in odpovedi povezav, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V Severnem Porenju-Vestfaliji in na Saškem so zvečer začasno ustavili ves železniški promet, tudi mednarodni.
Neurje se pomika proti severovzhodu in je poleg Nemčije že zajelo Nizozemsko, Belgijo, od koder že poročajo o prvi smrtni žrtvi, in Dansko. Na zahodu Švice so namerili vetrove s sunki do 160 kilometrov na uro. Na slabo vreme so pripravljeni tudi v Veliki Britaniji.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.