Nemško ministrstvo za obrambo je poveljstvu vojaške jadrnice Gorch Fock odredilo, naj nemudoma pristane v argentinskem pristanišču Ushuaia, v bližini katerega so včeraj opazili jadrnico. Tja bodo namreč poslali posebno vojaško komisijo, ki bo preučila, kaj se je novembra lani zgodilo med urjenjem kadetov.
Kadeti so se novembra lani po tragični nesreči svoje kolegice, ki je med urjenjem padla s 40 metrov visokega jambora, uprli povelju nadrejenega, ki je od njih kljub pretresu zahteval, da splezajo na vrh najvišjega jambora. Zaradi pretresa po smrti 25-letne Sarah S. so nekateri od kadetov zaprosili za predčasen odhod domov, saj niso bili kos psihološki travmi. Poveljnik vojaške šolske ladje Norbert Schatz je kadetom, ki so se uprli, zagrozil, da jih bo poslal nazaj v Nemčijo in da bo dosegel, da jih bodo odpustili iz vojske, ker naj ne bi bili "sposobni služiti vojski“.
Štiri kadete je obtožil, da so sprožili in podpihovali upor, kmalu po tragičnem padcu pa je vseh 70 kadetov odletelo nazaj v Nemčijo, kjer je obrambno ministrstvo odločilo, da je njihovo urjenje na jadrnici Gorch Fock končano.
Incident je sprožil val kritik na račun nemškega obrambnega ministra Karla Theodorja Guttenberga, ki je obljubil, da bo posebna komisija preučila, kaj se je dejansko zgodilo na jadrnici. Če se bodo obtožbe kadetov na račun poveljstva izkazale za resnične, pa Guttenberg obljublja, da bodo odgovorni kaznovani. Kanclerka Angela Merkel je Guttenbergu stopila v bran. Merklova je kritikam navkljub Guttenbergu izrazila zaupanje in ga označila za "odličnega obrambnega ministra".
Guttenberg pa je pod pritiskom tudi zaradi smrti nemškega vojaka v Afganistanu. Sprva je obrambno ministrstvo sporočilo, da se je vojak ustrelil po nesreči, pozneje pa je v javnost prišlo poročilo, ki je razkrilo, da je vojaka po nesreči ustrelil sovojak.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.