Tujina

Po sedmih mesecih na letališču dobil azil v Kanadi

Vancouver, 27. 11. 2018 20.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sirski begunec, ki je kar sedem mesecev preživel na letališču v Maleziji, je po dolgotrajnem boju aktivistov, končno pridobil azil v Kanadi, kamor je tudi prispel v ponedeljek zvečer.  

Hasan Al Kontar je pridobil pozornost mednarodne javnosti, ko je na družbenih omrežjih začel redno objavljati videoposnetke svojega življenja na mednarodnem letališču Kuala Lumpur. Njegovo življenje je bolj kot na realnost spominjalo na film Terminal s Tomom Hanksom v glavni vlogi.

"Vem, izgledam kot nekdo, ki je pobegnil iz... Srednjega veka. Za to se opravičujem," je dejal v svojem video posnetku, ki ga je objavil na svojem Twitter profilu v ponedeljek med prestopom v Tajvanu. "Zadnjih osem let je bilo naporno, dolgo potovanje. Jutri bom dosegel svojo končno destinacijo, Vancouver, Kanada. Tega ne bi mogel doseči brez pomoči svoje družine, kanadskih prijateljev in odvetnika. Hvala vam vsem," je še dodal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za pridobitev njegovega azila v Kanadi sta si prizadevali predvsem organizaciji British Columbia Muslim Association in Canada Caring Society: "Gre za veliko olajšanje, čeprav je še vedno neverjetno," je za BBC povedala Laurie Cooper, prostovoljka pri Canada Caring Society in dodala, da je bila "pot dolga z veliko vzponi in padci. Njegova situacija simbolizira izzive, s katerimi se soočajo vsi begunci po vsem svetu. Vse težje in težje postaja za njih, da najdejo varen kraj za življenje. On je eden izmed srečnežev".

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pri zbiranju sredstev, da so 37-letnega sirskega begunca dokončno lahko pripeljali v Kanado, so po besedah organizacije pomagali ljudje z vsega sveta. Spletna peticija, ki jo je pripravila Canadian Caring Society, in s katero so pozivali kanadskega ministra za priseljevanje, da Al Kontarju dovoli vstop v državo, pa je podpisalo več kot 62.000 ljudi.

Živel v Združenih arabskih emiratih, ko je v Siriji izbruhnila vojna 

Al Kontar je živel v Združenih arabskih emiratih, ko je v njegovi rodni Siriji leta 2011 izbruhnila krvava državljanska vojna. Svojega potnega lista ni mogel obnoviti, saj v domovini ni opravil vojaške službe, prav tako se tja ni želel vrniti, predvsem zaradi bojazni, da bi bil aretiran ali pa bil vpoklican v vojsko. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zato je nelegalno ostal v Združenih arabskih emiratih, kjer so ga leta 2016 aretirali. Naslednje leto je uspel pridobiti nov potni list, a je bil na koncu izgnan v Malezijo, kjer je dobil trimesečno turistično vizo. Po treh mesecih je skušal priti v Turčijo, a mu ni bilo dovoljeno vkrcanje na letalo. Odšel je v Kambodžo, a so ga poslali nazaj. Naslednje mesece je preživel ujet na letališču, živel je predvsem od hrane, ki mu jo je doniralo osebje letališča. V tem času je zaprosil za azil v Kambodži in Ekvadorju, a je bila njegova prošnja zavrnjena. Po mesecih prizadevanj aktivistov je nato v ponedeljek zvečer končno prispel v Kanado, kjer so mu podelili azil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Thinc25
28. 11. 2018 18.11
+3
Pri nas pa imamo "sirskega brivca", ki je izsilil azil s pomočjo nevladnih organizacij oz. tihotapcev.
nikhrast
28. 11. 2018 16.27
-3
Včeraj so ga TV mreže tu v Kanadi kazale. Dobro so ga sprejeli na letališču, še frizer ga je tam ostrigel zastonj. Zgleda v redu, še dobro govori angleški, hitro se bo integriral v kanadsko družbo.
antilevi?ar
28. 11. 2018 15.12
+2
V dobrih starih časih smo znali kaj narediti s takim, ki se je izogibal opravljanja vojaške dolžnosti. Jaz bi temu prepovedal vstop v Sirijo,.in, če bi mu to uspelo, bi ga aretiral in obsodil kot izdajalca lastnega naroda.
Pošteni
28. 11. 2018 08.45
+3
Koliko takih ,ki so se izognili vojaški oveznost ,se praska v Sloveniji.Povečini so borili starci.
pepe007
28. 11. 2018 08.43
+6
Mislim, da ni prav, da se pišejo slavospevi človeku, ki se je izneveril svoji prvotni domovini. Tak se bo izneveril tudi naslednji domovini, ko bo kaj zahtevala od njega.
KAPIBARA
28. 11. 2018 09.40
+2
Lep primer Šerbedžija. Ima malo morje potnih listov ( dvojna državljanstva), pa nobene države ne mara- tako kot one ne- njega
Dracul Va Domni DinNou
27. 11. 2018 21.30
+17
tole me spominja na filem toma hanksa - terminal
antilevi?ar
28. 11. 2018 15.13
+1
Za razliko tom hanks ni strahopetno zbežal in zapustil svoje bližnje v vojni.
ina5785
27. 11. 2018 21.24
-16
Uf kakšna kalvarija človeka, ki NI drugačen od drugih. Hvala aktivisti, da ste mu pomagali - pa tudi vi včasih mislili, da ne bo uspelo. Lepo!, vsako človeško življenje je dragoceno, ker nihče NI boljši od drugega!!!!!