32-letni novinar je želel po poročanju tujih medijev opozoriti na slabe razmere v državi, korupcijo in neuresničene cilje arabske revolucije iz leta 2011.
S samosežigom pa je spomnil na podobno dejanje uličnega prodajalca Mohameda Bouaziza pred osmimi leti, ki se je protestno zažgal, da bi opozoril na slabe razmere v državi. To je sprožilo proteste v državi, ki so z oblasti odnesli dolgoletnega voditelja Zineja El Abidina Ben Alija. Protesti, znani kot arabska pomlad, so se razširili tudi na druge arabske države in v nekaterih z oblasti odnesli avtokratske voditelje.
Protestniki zaprli ceste, zažigali pnevmatike in metali kamenje
V Kasserineju, ki leži 300 kilometrov jugozahodno od Tunisa, so protestniki v torek zvečer zaprli ceste, zažigali pnevmatike ter metali kamenje in molotovke na pripadnike varnostnih sil.
V Tunisu pa so se protestniki zbrali na osrednji aveniji Habiba Bourguibe in pri tem nosili napise Dovolj!. Protesti so potekali tudi v Tebourbi na severu in Jbeniani na vzhodu države.
Novinar v videoposnetku pozval k revoluciji
Protesti so izbruhnili po tistem, ko je policija sporočila, da je aretirala 18-letnega moškega v okviru preiskave o smrti novinarja Abdelrazzaka Zorguia, ki se je zažgal, da bi opozoril na slabe življenjske razmere v državi.
Moški po navedbah notranjega ministrstva prihaja iz Kasserineja, kjer si je novinar v ponedeljek vzel življenje. Ta je pred smrtjo na internetu objavil video, v katerem opozarja na visoko brezposelnost in revščino, in navaja, da želi s samosežigom sprožiti "revolucijo". Aretiranemu moškemu oblasti očitajo sodelovanje pri dejanju.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.