Policija je vdrla na trg Biser v bahrajnski prestolnici Manama ter s solzivcem razgnala protivladne demonstrante, ki tam taborijo že mesec dni in zahtevajo politične reforme. Več šotorov, ki so jih postavili demonstranti, večinoma šiiti, je zagorelo. Na trgu Biser je namreč več tednov taborilo najmanj 500 protestnikov, večinoma šiitov.
Na trgu je bilo slišati tudi strele. Protestniki so se s trga zatekli v stranske ulice, nad trgom Biser pa so krožili helikopterji. Varnostne sile so zaprle glavne ceste v Manamo.
V središču prestolnice so oblasti od danes naprej tudi razglasile policijsko uro med 16. in 4. uro zjutraj. Hkrati so po vsej državi prepovedali zborovanja in protestne pohode.

Po podatkih ene od bolnišnic v Manami sta v spopadih umrla dva protestnika, medtem ko opozicija trdi, da je bilo ubitih pet protestnikov. Po poročanju Al Jazeere je umrlo šest oseb, več sto je ranjenih. Opozicija je sicer razganjanje protestnikov označila za ''uničevalno vojno''.
V spopadih so po poročanju Al Jazeere umrli trije policisti. Povozili naj bi jih protestniki, ki so z avtomobilom z veliko hitrostjo zapeljali v policijski kordon. V torek so umrli trije ljudje, več kot 200 pa je bilo ranjenih.
Na trg je v tankih in oklepnikih davi prispelo več sto pripadnikov posebnih enot bahrajnske policije in vojakov iz Zalivskih držav. Po navedbah očividcev so se bahrajnske varnostne sile davi namestile tudi v finančni četrti prestolnice. Oblasti pa so sporočile, da tamkajšnja borza do nadaljnjega ostaja zaprta.
Britanske oblasti so svojim državljanom že odsvetovale potovanje v Bahrajn. Združene države pa so oblasti v Bahrajnu, kjer je sedež 5. flote ameriške mornarice, pozvale k zadržanosti. "Nasprotujemo uporabi sile in nasilju proti demonstrantom. Svoje pomiselke smo naslovili direktno na Bahrajn,“ sporočajo ZDA.

V Siriji zatrti pozivi k izpustitvi političnih zapornikov
Sirske varnostne sile so razgnale okoli 150 ljudi, ki so v središču Damaska pred notranjim ministrstvom zahtevali izpustitev političnih zapornikov. Policija je protestnike razgnala z gumijevkami, najmanj pet pa je tudi pridržala.
Na istem trgu je hkrati potekal tudi protest privržencev predsednika Bašarja al Asada. Organizacije za varstvo človekovih pravic so sirske oblasti že večkrat pozvale, naj izpustijo "zapornike vesti" in "prenehajo uporabljati politiko samovoljnega zapiranja političnih nasprotnikov in civilnodružbenih aktivistov".
V torek je več deset protestnikov zahtevalo večjo svobodo in politične reforme. Zunanji minister Valid Mualem je obljubil, da bodo politične reforme izvedli še v letošnjem letu.
120 ranjenih na zahodu Jemna
Najmanj 120 ljudi je bilo poškodovanih, ko je policija skupaj s privrženci vlade poskušala razgnati shod na zahodu Jemna, na katerem so protestniki pozivali h koncu 32-letne vladavine Alija Abdulaha Saleha.
''Napadli so protestnike in ranili okoli 120 ljudi,'' je dejal zdravnik, ki je oskrboval poškodovance v mestu Hudajda. ''Uporabili so solzivec, gumijaste naboje, pravo strelivo in bodala.''
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.