Španski premier Mariano Rajoy je po izredni seji vlade v Madridu sporočil, da bodo od katalonskega premierja Carlesa Puigdemonta zahtevali pojasnilo, ali je v torek formalno razglasil samostojnost Katalonije ali ne.
"Vlada je danes sprejela sklep, da uradno pozovemo vlado Katalonije, da potrdi, ali je razglasila neodvisnost Katalonije," je dejal v izjavi za javnost.
Napovedal je, da bodo v Madridu ukrepe sprejeli na osnovi tega pojasnila – poziv bodo naslovili v okviru 155. člena španske ustave, ki omogoča odvzem avtonomije regiji.
Španska vlada naj bi katalonskemu voditelju dala do ponedeljka čas za izjasnitev glede tega, ali je včeraj razglasil neodvisnost ali ne. Premier Rajoy je dejal, da je vse, kar mora storiti, povedati "da ni razglasil neodvisnosti". Najkasneje do četrtka, 19. oktobra, mora nato prekiniti proces osamosvojitve in s tem spoštovati ustavni red.
'Mediacija ni možna'
Rajoy je danes v govoru pred parlamentom znova zavrnil mediacijo v katalonski krizi in pozval k spoštovanju španskega prava. "Ni možna mediacija med demokratičnim pravom in nepokorščino in nezakonitostjo," je bil odločen Rajoy.
Španski premier je katalonskega kolega obtožil, da je v svojem torkovem nagovoru ustvaril "namerno zmedo" in poudaril, da želi povrniti "gotovost".
Rajoy je tudi danes oster do katalonskega vodstva. Kot pravi, je katalonski referendum del strategije "da izsilijo neodvisnost, ki jo želi le peščica in ni dobra za nikogar".
Poudaril je, da so katalonske oblasti prekršile zakon s tem, ko so izvedle referendum 1. oktobra in nato podžgale ulične proteste, da bi ustvarile lažno legitimnost rezultatov. Dejal je tudi, da nihče ne bi smel biti ponosen na referendum v Kataloniji ali na vtis, ki ga je ta pustil.
Poudaril je tudi, da ni ustave, ki bi priznavala pravico do samoodločbe. Dodal je, da bi lahko spremenili ustavo, a samo prek zakonodaje in uveljavljenih pravil.
Španija se po Rajoyevih besedah sooča z najresnejših izzivom v svoji 40-letni demokraciji. Zagovornike samostojnosti Katalonije je tudi obtožil, da svoj nedemokratični načrt vsiljujejo vsem Kataloncem ter da Španija ni imela druge izbire, kot da je ponovno vzpostavila red.
Rajoy je Puigdemontov načrt za razglasitev samostojnosti Katalonije označil za pravljico. "Ni miroljuben, ni svoboden in Evropa ga ne bo priznala. Sedaj vsi vedo, da bo to imelo tudi svojo ceno," je še dejal. S tem pa je imel v mislih nekaj velikih podjetjih, ki je v zadnjih dneh preselilo svoje sedeže izven Katalonije.
Puigdemont je namreč v torek v katalonskem parlamentu dejal, da namerava uresničiti voljo ljudi na referendumu 1. oktobra, ki so ob 43-odstotni udeležbi prepričljivo podprli neodvisnost Katalonije. A želi si tudi umiriti razmere, zato je parlamentu predlagal preložitev razglasitve neodvisnosti za nekaj tednov, da bi lahko dali priložnost pogovorom z Madridom.
Po nagovoru je podpisal deklaracijo o neodvisnosti, a je bilo po navedbah katalonskih oblasti to v prvi vrsti simbolično dejanje.
Ljudje so bili v pričakovanju, sledilo je razočaranje
Celoten torek je sicer minil v znamenju pričakovanja Puigdemontovega govora. A namesto neposredne in takojšne razglasitve neodvisnosti, ki je bila ena od možnosti, je stopil korak nazaj, potem ko se je do zadnjega trenutka nanj krepil pritisk tako iz Španije kot tujine, naj se temu odpove.
Pred poslopjem parlamenta so bile v zvečer nameščene okrepljene enote katalonske policije, ki so preprečevale dostop javnosti do parlamenta. Na območju je namreč potekalo veliko zborovanje v podporo neodvisnosti Katalonije. Kot je poročal BBC, je bilo v množici opaziti številne razočarane obraze, saj so mnogi med njimi pričakovali razglasitev neodvisnosti.
A prehudo razočaranje to vseeno ni bilo, je iz Barcelone sporočila novinarka oddaje 24UR Tea Šentjurc. Med ljudmi je namreč po njenih besedah prevladal razum. "Ljudje mi pravijo: Zdaj bomo naredili kot vi, Slovenci, počakali bomo nekaj mesecev," je povedala.
Kaj lahko stori Madrid?
Kot določa 155. člen španske ustave, lahko Madrid, če regionalna vlada krši ustavna določila ali "ravna na način, ki resno ogroža splošni interes Španije", sprejme "nujne ukrepe za zagotovitev njenega ravnanja v skladu s tem interesom". V praksi to pomeni odvzem regionalne avtonomije. V Španiji sicer omenjenega člena še nikoli doslej niso uporabili.
Sprožitev člena mora z absolutno večino potrditi španski senat. V njem ima Rajoyeva Ljudska stranka večino.
Rajoy, ki bo popoldne nagovoril poslance španskega parlamenta, je danes katalonske oblasti sicer znova pozval, naj spoštujejo ustavni red ter naredijo konec napetostim in nestabilnosti v državi.
V torkovem prvem odzivu na Puigdemontov nagovor je tiskovni predstavnik španske vlade poudaril, da je implicitna razglasitev neodvisnosti Katalonije nesprejemljiva, in ponovil stališče Madrida o nezakonitosti referenduma.
Eden redkih javnih odzivov Madrida v torek je bil komentar podpredsednice španske vlade Soraye Saenz de Santamaria za nekatere medije. Kot je dejala, je šlo za govor "nekoga, ki ne ve, kje je, kam gre in s kom hoče iti". Pojasnila je še, da je premier Rajoy nujni sestanek vlade sklical za sredo ob 8. uri.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.