V številnih španskih mestih, med drugim v Madridu in Barceloni, je na ulicah več tisoč ljudi špansko in katalonsko politiko v soboto pozivalo, naj se lotita pogovorov, preden bo prepozno, država pa bo nepopravljivo razklana.
Protestirali so pod geslom Hablamos? (Se bomo pogovarjali?). Večina jih je bila oblečena v belo in nosila bele balone.
"Pogovarjajte se ali pa odstopite," so pozivali protestniki, pri čemer so imeli v mislih premiera Mariana Rajoya in vodjo katalonske regionalne vlade Carlesa Puigdemonta.
Prišli so oboroženi s transparenti, ki izražajo jezo, nemoč in pričakovanja.
"Tok-tok, je kdo doma?" se je spraševal eden od protestnikov.
"Manj testosterona, več pogovora!" je pozvala protestnica.
Eden od protestnikov bi Rayoja in Puigdemonta povabil na pivo.
Več protestnikov pa bi se resda odcepilo - a od politikov.
Da naj manj kradejo in se več pogovarjajo pa politikom priporoča tale transparent.
Španska vlada proti mednarodnemu posredovanju med Madridom in Barcelono
Španska vlada je sicer zavrnila zahtevo regionalne katalonske vlade o mednarodnem posredovanju za razrešitev konflikta med Madridom in Barcelono zaradi referenduma o samostojnosti Katalonije.
"Španska vlada mora obraniti pravno državo pred regionalno vlado, ki želi izvesti državni udar," pa je za nemški Spiegel dejal španski zunanji minister Alfonso Dastis. Menil je še, da zaradi tega zahteve po mednarodnem posredovanju "ne bi bile v pomoč".
Dastis je še dejal, da ima španska vlada pod vodstvom Mariana Rajoya "dovolj pravnih možnosti" za odgovor na razglasitev samostojnosti Katalonije predsednika regionalne katalonske vlade Carlesa Pugdemonta, o katerih naj bi se dogovorila s strankami v španskem parlamentu, ki spoštujejo ustavo.
"Vlada je odprta za razpravo o vseh morebitnih rešitvah in reformah," je še zatrdil vodja španske diplomacije.
A katalonski zunanji minister Raul Romeva je za BBC povedal, da bo njegova vlada nadaljevala razgovore o postopkih za odcepitev od Španije. "Parlament se bo sestal in razpravljal o tem," je povedal in dodal: "vsi poskusi španske vlade, da bi preprečila tok dogodkov, so se izjalovili".
Španska vlada se je v petek sicer prvič opravičila zaradi nasilja, ki so ga pripadniki španske policije na dan referenduma izvajali nad Katalonci.
Predstavnik španske vlade v Kataloniji Enric Millo je za to okrivil katalonsko vlado, ker je sploh izvedla referendum, a se nato opravičil in obžaloval nasilje, s katerim so policisti poskušali preprečiti glasovanje.
Na referendumu o neodvisnosti, ki ga je v nedeljo organizirala katalonska regionalna vlada, je za odcepitev te avtonomne pokrajine od Španije glasovalo 90 odstotkov udeležencev. Volilna udeležba je bila 43-odstotna. Večina zagovornikov obstanka v Španiji je sicer glasovanje, ki ga je špansko pravosodje prepovedalo, bojkotirala.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.