Sirski predsednik Bašar al Asad je bil v torek zvečer v Rusiji na prvem obisku v tujini od začetka sirskega konflikta leta 2011. Na pogovoru v Moskvi se je svojemu glavnemu podporniku, ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu zahvalil za pomoč v sirskem konfliktu in dejal, da je rusko letalsko posredovanje pomagalo pri zajezitvi terorizma.
"Terorizem, ki se je razširil v regiji, bi se razširil še bolj, če ne bilo vaših vojaških akcij in vaše odločitve za posredovanje v Siriji, je dejal Asad Putinu na srečanju v Kremlju," so objavile ruske televizije.
Putin mu je dejal, da na njegovo zahtevo pomagajo sirskemu ljudstvu v boju proti terorizmu, da pa je mogoča politična rešitev sirskega konflikta "s sodelovanjem vseh političnih sil, etničnih in verskih v državi", ter da mora imeti zadnjo besedo sirski narod. Z Asadom sta se strinjala, da morajo vojaškim operacijam v Siriji slediti politični koraki za končanje konflikta. "Pripravljeni smo prispevati ne samo v boju proti terorizmu, ampak tudi v političnem procesu v stikih z drugimi silami," je dejal Putin Asadu. Ta pa je izpostavil pomen nadaljnjih političnih korakov, so sporočili iz Kremlja.
Tiskovni predstavnik sirskega predsedstva je povedal, da je Putin Asada seznanil, da se bo sestal s svetovnimi silami, da bi dosegli politično rešitev v Siriji. Putin je v pogovoru obžaloval, da se proti vladnim silam v Siriji bori najmanj 4000 borcev z območja nekdanje Sovjetske zveze.
"Pogovor je bil dolg, teme jasne," je dejal novinarjem tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, ki je pred tem danes sporočil, da sta se predsednika srečala v torek zvečer. Dodal je, da je Putina Asad podrobno seznanil z razmerami v Siriji in prihodnjimi perspektivami. Na sirskem predsedstvu so potrdili, da se je Asad danes že vrnil v Damask.
Rusija je na prošnjo Asada konec septembra začela izvajati letalske napade na položaje skrajne Islamske države v Siriji. Zahodne sile sicer trdijo, da napada tudi položaje protirežimskih upornikov, kar Moskva zanika.
Sirski konflikt se je začel s protivladnimi protesti marca 2011, preden je po krvavem zatrtju s strani režima v Damasku prerasel v vojno, ki je doslej zahtevala več kot 250.000 življenj. Pred nasiljem je v sosednje države pobegnilo najmanj štiri milijone Sircev, več milijonov jih je razseljenih znotraj Sirije.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.