Tujina

Po pristanku prve fotografije

Pasadena, 25. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Ameriški robot Opportunity - dvojček vesoljske sonde Spirit - je samo nekaj ur po pristanku poslal prve fotografije rdečega planeta.

Ena od prvih fotografij, ki jih je z Marsa na Zemljo poslal robot Opportunity (Foto:Reuters)
Ena od prvih fotografij, ki jih je z Marsa na Zemljo poslal robot Opportunity (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Na fotografijah je moč videti površino planeta in skalovje v ozadju. Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so s posebno napetostjo čakali na te fotografije, saj doslej še niso obstajali posnetki tega predela Marsa.

Tik pred pristankom Opportunity je Nasi uspelo spet vzpostaviti stik s Spiritom. Ob izjemnem uspehu pa sta ekipo, ki upravlja z robotoma Opportunity in Spiritom, obiskala kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger in nekdanji ameriški podpredsednik Al Gore.

"Izgleda zelo drugače," je v kontrolnem centru Nasa v Pasedeni dejal nek znanstvenik. Površina je na prvih posnetkih veliko bolj položna kot na drugi strani planeta, v ozadju pa je moč videti svetle skale. Znanstveniki so že pred pristankom vedeli, da je Marsova površina, kjer je pristal Opportunity (Priložnost), povsem drugačna kot v kraterju Gustev, odkoder je Spirit poslal barvne fotografije s presenetljivo ostrino, nato pa je bila komunikacija s Spiritom zaradi tehničnih težav prekinjena.

V laboratoriju Nase v Pasadeni so z glasnimi vzkliki veselja pospremili zvok, ki je signaliziral, da je Opportunity pristal na Marsovi nižini Meridiani (Foto:Reuters)
V laboratoriju Nase v Pasadeni so z glasnimi vzkliki veselja pospremili zvok, ki je signaliziral, da je Opportunity pristal na Marsovi nižini Meridiani (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Na Marsovi nižini naj bi 1,5 metra visok robot Opportunity med drugim iskal hematit, ki pogosto nastaja v bližini vode. Sivo kamenino je leta 1998 odkrila sonda Mars Global Surveyor. Hematit lahko po navedbah znanstvenice Joy Crisp nastane ob aktivnostih vulkana ali pa s pomočjo vode. Znanstveniki upajo, da naj bi Opportunity pojasnil to vprašanje.

Panoramski posnetek Marsove površine na območju Meridiani Planuma, ki ga je naredila navigacijska kamera. Na fotografiji so vidni deli robota Opportunity (Foto:Nasa)
Panoramski posnetek Marsove površine na območju Meridiani Planuma, ki ga je naredila navigacijska kamera. Na fotografiji so vidni deli robota Opportunity (Foto:Nasa) FOTO: Reuters

Pristanek Opportunityja na Marsu

V zadnjih sekundah pred padcem je sonda vključila zavorne rakete (Foto:Reuters)
V zadnjih sekundah pred padcem je sonda vključila zavorne rakete (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Opportunity je samo nekaj minut pred pristankom s hitrostjo 5400 metrov na sekundo pridrvel v Marsovo atmosfero. Tanka atmosfera je nato močno zavrla Opportunity, preden se je odprlo padalo. V zadnjih sekundah pred padcem so se vključile zavorne rakete, nato pa se je odprlo še padalo. Obdan s svojo protiudarno vrečo in zaščitnim ovojem je robot nato pristal na nižini Meridiani, kjer je kot gumijasta žoga poskakoval gor in dol več kot desetkrat, preden se je umiril.

Na posnetku, ki ga je poslal Opportunity, so dobro vidni peščeni odtisi zračnih blazin, ki so ublažili pristanek robota (Foto:Reuters)
Na posnetku, ki ga je poslal Opportunity, so dobro vidni peščeni odtisi zračnih blazin, ki so ublažili pristanek robota (Foto:Reuters) FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10