Na fotografijah je moč videti površino planeta in skalovje v ozadju. Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so s posebno napetostjo čakali na te fotografije, saj doslej še niso obstajali posnetki tega predela Marsa.
"Izgleda zelo drugače," je v kontrolnem centru Nasa v Pasedeni dejal nek znanstvenik. Površina je na prvih posnetkih veliko bolj položna kot na drugi strani planeta, v ozadju pa je moč videti svetle skale. Znanstveniki so že pred pristankom vedeli, da je Marsova površina, kjer je pristal Opportunity (Priložnost), povsem drugačna kot v kraterju Gustev, odkoder je Spirit poslal barvne fotografije s presenetljivo ostrino, nato pa je bila komunikacija s Spiritom zaradi tehničnih težav prekinjena.
Na Marsovi nižini naj bi 1,5 metra visok robot Opportunity med drugim iskal hematit, ki pogosto nastaja v bližini vode. Sivo kamenino je leta 1998 odkrila sonda Mars Global Surveyor. Hematit lahko po navedbah znanstvenice Joy Crisp nastane ob aktivnostih vulkana ali pa s pomočjo vode. Znanstveniki upajo, da naj bi Opportunity pojasnil to vprašanje.
Pristanek Opportunityja na Marsu
Opportunity je samo nekaj minut pred pristankom s hitrostjo 5400 metrov na sekundo pridrvel v Marsovo atmosfero. Tanka atmosfera je nato močno zavrla Opportunity, preden se je odprlo padalo. V zadnjih sekundah pred padcem so se vključile zavorne rakete, nato pa se je odprlo še padalo. Obdan s svojo protiudarno vrečo in zaščitnim ovojem je robot nato pristal na nižini Meridiani, kjer je kot gumijasta žoga poskakoval gor in dol več kot desetkrat, preden se je umiril.