Tujina

Po poti Juščenkove zastrupitve

Dunaj/Kijev, 08. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ukrajinski predsednik Juščenko je brez dvoma bil zastrupljen, je za avstrijski časnik Der Standard trdi ukrajinski državni tožilec Piskun.

"Brez dvoma je šlo za vnaprej načrtovano dejanje, v katerega je bilo najverjetneje vpletenih več ljudi iz vlade." Piskun se je na Dunaju srečal s strokovnjaki, ki so zdravili novega ukrajinskega predsednika. Ti so že decembra potrdili, da je bil Juščenko pred začetkom volilne kampanje res zastrupljen.

Piskun sicer želi pri avstrijskem sodstvu doseči predajo zdravstvene dokumentacije Viktorja Juščenka, ker so zdravniki iz dunajske bolnišnice Rudolfstiftung, kjer se je Juščenko zdravil po zastrupitvi z dioksinom, doslej zavračali izročitev dokumentov in se sklicevali na zdravniško prisego o molčečnosti.

Viktor Juščenko - bo kdaj znano, kdo ga je zastrupil? (Foto: Reuters)
Viktor Juščenko - bo kdaj znano, kdo ga je zastrupil? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ukrajinsko državno tožilstvo bi za pripravo končnega poročila o Juščenkovi zastrupitvi nujno potrebovalo Juščenkov zdravniški karton iz avstrijske bolnišnice. Septembra so takratnega opozicijske voditelja Juščenka z znaki hujše zastrupitve sprejeli na oskrbo v dunajsko bolnišnico, avstrijski zdravniki pa so nato decembra sporočili, da je bil zastrupljen z dioksinom.

Preiskava zakonitosti 'Kučminih' privatizacij

Nova ukrajinska premierka Julija Timošenko je medtem danes napovedala, da bo ukrajinsko generalno tožilstvo preiskalo "zakonitost" vseh privatizacij, ki jih je izvršil nekdanji ukrajinski predsednik Leonid Kučma. "Ta analiza bo pripravljena do 14. februarja, nato pa bo državno tožilstvo vladi predalo celovit pregled zakonitosti privatizacij," je dejala.

Nova ukrajinska premierka napoveduje revizijo privatizacije
Nova ukrajinska premierka napoveduje revizijo privatizacije FOTO: Reuters

Timošenkova je že v soboto na prvi seji vlade sprožila proces razveljavitve privatizacije največje ukrajinske jeklarne Krivorijstal, katere lastnika sta junija lani v spornih okoliščinah postala ukrajinska "oligarha", zet bivšega predsednika Kučme Viktor Pinčuk in najbogatejši Ukrajinec Rinat Ahmetov. Premierka je tedaj obljubila, da bo proces tako hiter, kot to dopuščajo zakoni. Privatizacija največje ukrajinske jeklarne sicer velja za enega najbolj "umazanih" poslov v Ukrajini po razpadu Sovjetske zveze. Analitiki so že ob izvedbi posla ocenili, da je jeklarna vredna vsaj dvakrat toliko, kot sta zanjo plačala Pinčuk in Ahmet.

Posojila v podporo reformam

Iz Svetovne banke pa so sporočili, da je nova ukrajinska oblast začela pogovore z Svetovno banko glede zaprošenih posojil v vrednosti več kot 1,5 milijarde ameriških dolarjev. "Naš namen je podpreti reforme (v Ukrajini) z resnimi posojili," je izjavil vodja misije Svetovne banke v Ukrajini Dušan Vojvovič.

Pogovori med Ukrajino in Svetovno banko o novih posojilih so v zadnjih dveh letih zastali. V preteklih dveh tednih pa so se predstavniki obeh strani sporazumeli o seznamu gospodarskih reform, ki jih bo morala uveljaviti Ukrajina, preden ji bo Svetovna banka odobrila posojilo. Po Vojvovičevih besedah naj bi reforme predvsem odprle ukrajinsko gospodarstvo mednarodni konkurenci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta