"Odločil sem se, da povabim mednarodne posrednike: avstrijskega kanclerja (Alfreda Gusenbauerja) - Avstrija je nevtralna država - in znane evropske pravne strokovnjake," je poudaril Viktor Janukovič. Hkrati je zavrnil pozive njegovih privržencev k odstavitvi predsednika Viktorja Juščenka.
Janukovič je poudaril, da bi s pomočjo mednarodnega posredovanja preprečili nadaljnje stopnjevanje konflikta in zadeve ponovno postavili v pravni okvir. Ob tem je dodal, da bi se v primeru, če bi ustavno sodišče potrdilo predsednikovi odločitvi o razpustitvi ukrajinskega parlamenta in razpisu predčasnih volitev, obrnil po pomoč predstavnikom sosednjih držav, vključno z Rusijo in Poljsko.
Janukovič se je o možnem posredovanju Avstrije danes že pogovarjal z avstrijskim kanclerjem Gusenbauerjem, do njegove odločitve o povabilu Avstrije, naj posreduje, pa je prišlo po opozorilih Juščenka, da bi politična kriza lahko prerasla v podobno situacijo, kot je bila v Moskvi leta 1993, ko je takratni ruski predsednik Boris Jelcin nad ruski parlament poslal tanke in oborožene sile, ker so ruski poslanci zavrnili sprejetje nove ustave.
Politična kriza v državi, ki je izbruhnila v ponedeljek, ko je predsednik Juščenko izdal odlok o razpustitvi parlamenta, se medtem poglablja. Prozahodni predsednik se je sicer danes udeležil izredne seje sveta za nacionalno varnost, na kateri je ponovno zavrnil vsako možnost preklica odloka ter pozval k demokratični rešitvi krize. Ukrajinsko ustavno sodišče pa je sporočilo, da bo o ustavnosti Juščenkovega odloka razsodilo v 15 dneh.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.