V Siriji je ob polnoči po lokalnem času začel veljati prvi dogovor o prekinitvi ognja po petih letih državljanske vojne, ki je doslej zahtevala najmanj 270.000 življenj. Ameriški predsednik Barack Obama je malce pred uradnim začetkom dogovora opozoril Damask in glavnega zaveznika Moskvo, da svet pozorno opazuje dogajanje.
Topovi so utihnili natanko ob polnoči s petka na soboto v predmestjih Damaska in Alepu na severu države. Pred tem so ruska letala silovito bombardirala uporniške položaje po vsej Siriji.
Po prvih poročilih s terena vpletene strani zaenkrat bolj ali manj spoštujejo. Sirski uporniki s severozahoda države so sporočili, da so bili trije njihovi borci ubiti v napadu vladnih kopenskih sil nekaj ur po začetku prekinitve ognja. Sirska vojska se na te očitke ni odzvala.
Ruska vojska pa je sporočila, da njena bojna letala danes ne bodo poletela nad Sirijo, da bi tako podprli dogovor o prekinitvi ognja in izključili možnost "bombnih napak". Po besedah predstavnika vojske Sergeja Rudskoja Rusija ne bo napadala območij, na katerih so oborožene skupine, ki so pripravljene spoštovati prekinitev ognja.
"Rusija je popolnoma prenehala izvajati napade na 'zeleno območje', predele in oborožene skupine, ki so nam poslale prošnje za prekinitev ognja," je pojasnil Rudskoj. Po ruskih navedbah so se spopadi prenehali na 34 območjih v Siriji.
Rudskoj je povedal, da je 17 oboroženih skupin, ki se borijo na strani sirske vlade ali neodvisno, kontaktiralo koordinacijski center v ruskem letalskem oporišču v provinci Latakija in obljubilo spoštovanje dogovora o prekinitvi ognja.
Ob tem je razkril, da sta si ruska in ameriška vojska izmenjali zemljevide bojišč v Siriji. Američani pa so prejeli še seznam 74 naselij in območij, ki se jih ne sme bombardirati.
7. marca nova mirovna pogajanja?
Tudi posebni odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura je ponoči potrdil, da se je nasilje "umirilo", zaenkrat preiskujejo le eno večjo kršitev. Če bo prekinitev ognja zdržala, namerava de Mistura 7. marca ponovno sklicati mirovna pogajanja o Siriji. A kot je priznal, je prepričan, da "poskusov spodkopati ta proces ne bo manjkalo".
"To bo ostal zapleten, boleč proces (...) A nič ni nemogoče, še posebej ne v tem trenutku," je po videokonferenci iz Ženeve članicam Varnostnega sveta ZN povedal odposlanec ZN.
Malce pred uveljavitvijo prekinitve ognja je to "blagoslovil" tudi Varnostni svet ZN v New Yorku, ki je soglasno potrdil rusko-ameriški predlog resolucije na to temo. Poleg prekinitve ognja resolucija kot ključni del dogovora izpostavlja dostavo humanitarne pomoči Sircem, ujetim na obleganih območjih.
Opredeljuje okoli 30 območij, kjer je pomoč še posebej nujno potrebna, med drugim vzhodno in zahodno podeželje Alepa ter vzhodno mesto Deir Ezur, ki ga oblegajo džihadisti Islamske države.
Eksplozija avtomobila bombe
Islamistična uporniška skupina Džaiš al Islam je medtem zatrdila, da so vladne sile odvrgle dve bombi v sodih in streljale na njene položaje v Vzhodni Guti blizu Damaska. Džaiš al Islam je sicer koalicija islamističnih in salafističnih enot, ki želi v Siriji uvesti vladavino šeriatskega prava. Izdatno jo podpirata Turčija in Savdska Arabija. Sirska vlada, Rusija in Iran jo imajo za teroristično organizacijo.
Po poročanju sirskih državnih medijev sta bili poleg tega najmanj dve osebi ubiti v eksploziji avtomobila bombe v kraju Salamija, ki se nahaja vzhodno od mesta Hama in blizu frontne linije med vladnimi silami in skrajno Islamsko državo. Napad naj bi sicer izvedli skrajneži Islamske države, na katere se prekinitev ognja ne nanaša.
Sirske kurdske sile medtem poročajo o srditih spopadih v in blizu mesta Tal Abjad blizu meje s Turčijo, a tudi tam naj bi napadla Islamska država.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.