Ko je oktobra 2004 nenadoma zbolel nekdanji palestinski voditelj Jaser Arafat in je bil prepeljan v pariško vojaško bolnišnico, kjer je zadnje dni preživel obkrožen z zdravniki, ki so izvajali številne teste, da bi odkrili vzrok njegovih težav, je bila večina presenečena, saj je do takrat veljalo, da je politik zelo dobrega zdravja.
Vzrok njegove smrti je nato ostal zavit v tančico skrivnosti. Nekateri so domnevali, da ga je ubil rak, drugi, da je bila vzrok ciroza jeter, spet tretji, da je bil okužen z virusom HIV.
Pred devetimi meseci pa so se lastne preiskave lotili pri televizijski hiši Al Jazeera. Trdijo, da so bile napačne prav vse govorice. Testi, ki so jih izvedli ob pomoči švicarskega inštituta, so namreč razkrili, da so bile na Arafatovih osebnih stvareh, oblačilih, zobni ščetki in celo značilnem pokrivalu najdene sledi visoko radioaktivnega polonija 210.
"Lahko potrdim, da smo na osebnih predmetih gospoda Arafata, ki so vsebovali tudi izločke njegovih telesnih tekočin, odkrili nenavadno visoke vrednosti polonija," pravi direktor inštituta Francois Bochud.
Preiskovalci so sledi strupa iskali že ob Arafatovi smrti, a niso našli ničesar, zato so pozneje začeli izvajati teste za manj pogoste, a nič manj smrtonosne snovi.
Polonij je sicer visoko radioaktiven element, ki ga med drugim uporabljajo za pogon vesoljskih plovil. Leta 1898 ga je odkrila znanstvenica Marie Curie, njena hči Irene pa je bila med njegovimi prvimi žrtvami, umrla je namreč za levkemijo zaradi več let trajajoče izpostavljenosti elementu v laboratoriju.
Poleg tega naj bi bila žrtvi polonija tudi izraelska člana ekipe izraelskega jedrskega programa, za katera naj bi bila prav tako usodna visoka izpostavljenost.
Zaradi redkih primerov so zastrupitve s polonijem sicer slabo dokumentirane. Njegova najbolj znana žrtev pa je zagotovo ruski vohun, ki se je na koncu uprl uradni Moskvi, Aleksander Litvinenko, ki je leta 2006 umrl v Londonu, potem ko so mu polonij podtaknili v čaj.
Polonij je sicer prisoten tudi v naravi, a preiskovalci trdijo, da različica elementa, ki so ga našli na Arafatovih osebnih stvareh, ne izhaja iz narave. Tudi vrednosti so previsoke, da bi lahko bile naključje. Na njegovi zobni ščetki so namreč izmerili raven polonija pri 54 mBq, na oblekah z madeži urina pa kar 180 mBq, medtem ko so na nadzornem vzorcu zabeležili raven polonija pri zgolj 6,7 mBq. Pri tem pa dodajajo, da se je koncentracija polonija, ki za razpad potrebuje 138 dni, od leta 2004 že občutno zmanjšala.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.