Zdravniki v švicarski Lozani in nekaterih drugih raziskovalnih ustanovah so prepričani, da je nekdanji palestinski voditelj Jaser Arafat umrl zaradi zastrupitve s polonijem.
Arafat je umrl pred osmimi leti v pariški bolnišnici, vzrok smrti pa ni bil nikdar razkrit. Je pa krožilo veliko govoric, zato so se novinarji Al Jazeere s pomočjo Arafatove vdove Suhe lotili svoje preiskave.
Švicarski medicinski izvedenec Patrice Mangin meni, da so bile govorice o vzrokih Arafatove smrti napačne. "Prav nobenih znakov ciroze jeter, raka ali levkemije nismo našli. Prav tako ni dokazov, da je bil okužen z virusom HIV."
Da vzrok smrti ni bil aids, je prepričan tudi tunizijski strokovnjak za to bolezen Tawfik Shaaban, ki je Arafata pred leti pregledal v Ramali.
Zaključki švicarskih strokovnjakov sicer temeljijo na medicinski dokumentaciji in nekaj Arafatovih osebnih stvareh. Vzorcev krvi in urina pa nimajo. V francoski vojaški bolnišnici Percy, kjer so pred smrtjo zdravili Arafata, namreč pravijo, da so vzorce uničili.
"S tem pojasnilom vsekakor nisem zadovoljna," pravi Arafatova vdova. "Ko gre za zelo pomembne osebnosti, kar je Jaser nedvomno bil, vzorce ohranijo. Razen če kaj prikrivajo ali nočejo biti vpleteni," razmišlja vdova.
Na molk pa so naleteli tudi novinarji Al Jazeere, ki pravijo, da so zdravniki pogovor o Arafatu zavrnili tudi po pisnem dovoljenju njegove vdove. Menda zato, ker gre za vojaško skrivnost.
Ker so bili vzorci uničeni, bi znanstveniki zanesljive odgovore lahko dobili le s pomočjo Arafatovega trupla. Izkop bi morale dovoliti palestinske oblasti, pošiljanje vzorcev kosti pa bi morala avtorizirati tudi izraelska vlada. Arafatova vdova upa, da bodo dovoljenja izdana in bo resnica končno prišla na dan. "Prišli smo do zelo bolečih zaključkov, a se je z mojih ramen zvalilo veliko breme. Navsezadnje mi je uspelo Palestincem in svetu pokazati, da ni šlo za naravno smrt, ampak zločin,"
je dejala.
A četudi bi s pomočjo ostankov trupla nedvomno dokazali, da je bil nekdanji palestinski voditelj umorjen, pa to seveda ne pojasni, kdo ga je zastrupil s polonijem. Gre za sredstvo, ki ga ni preprosto proizvesti, saj je za to potreben jedrski reaktor. Bi pa vzorec iz Arafatovih kosti po mnenju zdravnikov lahko razkril lastnosti uporabljenega elementa, s tem pa morda tudi njegovo poreklo.
Palestinci privolili v izkop
Kot poroča ABC so palestinske oblasti že privolile v izkop Arafatovega trupla. Vladni svetovalec Nabil Abu Rdeineh je dejal, da je predsednik Mahmud Abas že dal navodila za preiskavo Arafatove smrti, v katero naj bi vključili tudi mednarodne strokovnjake.
Večina Palestincev sicer meni, da so izsledki švicarskih strokovnjakov le potrdili njihove sume. Brivec Ahmed Batta je za ABC povedal, da so ljudje že dolgo prepričani, da je bil Arafat umorjen. "Manjka pa podatek, kdo ga je umoril," je dejal. Ima pa svoje osumljence – izraelsko obveščevalno službo ali pa ameriško CIO.
Da je za Arafatovo smrt odgovoren Izrael, pa je trdno prepričan lastnik knjigarne Iyad Muna. "Arafat je bil simbol palestinskega boja za svobodo, zato ga je bilo treba utišati. Večini ustrezajo tako imenovani mirovni pogovori, ki pa ne prinašajo nobenega napredka," je dejal.
Čeprav je prav tako prepričan, da je bil Arafat umorjen, pa potovalni agent Iyad Dajani ne želi izkopa Arafatovega trupla. "Zagotovo je dovolj dokazov že v pariški bolnišnici. Izkop bi bil nespoštljiv do tako velikega voditelja, kot je bil Arafat."
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.