Po prometni nesreči, v kateri je Uberjevo samovozeče vozilo do smrti povozilo 49-letno peško, ki je nepravilno prečkala cesto, v ameriški zvezni državi Arizoni do nadaljnjega prekinjajo vsa Uberjeva testiranja samovozečih avtomobilov.
Za to potezo se je odločil guverner Arizone Doug Ducey in ob tem dejal, da nesreča sproža številne polemike, predvsem pa zaskrbljenost, ali je tovrstno testiranje samodejnih vozil sploh varno, poroča The Guardian.
Po tem, ko so v javnost prišli posnetki nesreče, mnoge namreč skrbi, ali je podjetje sploh zmožno zagotoviti varno preizkušanje svoje tehnologije, je Uberjevemu izvršnemu direktorju Dari Khosrowshahi sporočil Ducey.
Ducey je hkrati izpostavil, da pričakuje, da bo javna varnost še zmeraj poglavitna skrb vseh, ki že uporabljajo avtomobile s podobno tehnologijo ter podjetij, ki jo razvijajo. "Ta nesreča pa nedvomno nakazuje na neupoštevanje in neizpolnjevanje teh pričakovanj," je dejal guverner.
Nedavna poteza guvernerja pa pomeni velik korak nazaj od prvotnega 'toplega sprejema', ki ga je Uberju pripravila Arizona. V tej zvezni državi so namreč podjetjem, ki se ukvarjajo s proizvodnjo samovozečil vozil - v nasprotju s številnimi drugimi državami - na široko odprli vrata za možnosti testiranja vozil brez voznika, to pa tudi s pridom izkoristili.
Številna podjetja so v Arizoni tako skorajda brez kakršnihkoli omejitev lahko preizkušala avtonomna vozila, od marca pa je guverner Ducey celo pristal na možnost, da se testi opravljajo brez prisotnosti tako imenovanega varnostnega operaterja. Ti sicer sedijo na sprednjem sedežu samovozečih vozil in lahko med vožnjo ukrepajo in prevzamejo nadzor nad avtomobilom.
Podjetjem kot je Uber v Arizoni prav tako ni treba poročati o morebitnih težavah, na katere naletijo med testiranji.
Nesreča se je zgodila v nedeljo, 18. marca, okoli 22. ure zvečer (po lokalnem času). Ameriška policija je nato objavila 22-sekundni posnetek kamer iz vozila, ki so ujele trenutke tik pred nesrečo. Usodni trenutek so posnele iz dveh zornih kotov. Iz njih je razvidno, da vozilo 49-letne Elaine Herzberg vse do trčenja sploh ni zaznalo. V prvem kadru vidimo, da je avtomobil vozil v temi in po razmeroma prazni cesti, nato pa se kar naenkrat pred vozilom pojavi peška, ki hodi čez cesto in ob sebi drži kolo. Avtomobil je vanjo trčil z nezmanjšano hitrostjo. V drugem kadru je posnetek notranjosti vozila, v katerem vidimo Uberjevo varnostno operaterko Rafaelo Vasquez. Njen pogled, kot je razvidno s posnetka, ni ves čas osredotočen na cesto, pač pa malo pogleda navzdol, malo naokoli in šele tik pred trčenjem na cesto. Takrat vidimo tudi njen 'šokiran' izraz.
Strokovnjaki, ki so si ogledali videoposnetek, so ob tem dejali, da bi morali avtomobilski senzorji zaznati peško, vozilo pa bi moralo takrat začeti naglo zavirati.
Uber je po incidentu takoj začasno prekinil testiranja samodejnih vozil v Arizoni, Pittsburghu, San Franciscu in Torontu.
Je pa The New York Times poročal, da Uberjevi dokumenti, ki jim jih je uspelo pridobiti, kažejo, da je program testiranja samovozečih vozil težaven, pomanjkljiv in z veliko napakami. Med drugim naj bi vožnja 'zahtevala' precej več človeškega posredovanja, kot trdijo pri podjetju.
Uberju prepoved opravljanja prevozov na Slovaškem
Ameriško tehnološko podjetje Uber pa mora medtem prenehati ponujati svoje storitve na Slovaškem, saj njegovi vozniki in avtomobili niso dosegali zahtev slovaške zakonodaje. Izpolnjevati bi moral namreč enake pogoje, kot je to določeno za ponudnike taksi storitev, je določilo tamkajšnje pristojno sodišče.
Prepoved opravljanja storitev na Slovaškem je januarja zahtevalo slovaško združenje taksi prevoznikov, ki je bilo danes zadovoljno z odločitvijo, da mora Uber takoj onemogočiti delovanje spletne aplikacije, s katero je povezovalo ponudnike in iskalce prevozov.
"Menimo, da gre za logičen izid več mesecev trajajočega boja za enakopravnost ponudnikov taksi storitev. Sodišče je v celoti sledilo našim zahtevam, da mora Uber spoštovati vsa pravila taksi prevoznikov," so ocenili v združenju.
V več kot dveh letih je Uber na slovaškem trgu pridobil več kot 100.000 uporabnikov, njegovemu prihodu na trg pa so že pred leti nasprotovali taksisti v Bratislavi.
Uber se s težavami in sodnimi postopki sooča tudi v drugih članicah EU. Novembra je londonsko delovno sodišče zavrnilo njegovo pritožbo glede zagotavljanja delavskih pravic svojim voznikom. Odločitev se nanaša na leto dni staro odločitev sodišča, da mora Uber voznike obravnavati enako kot druga podjetja svoje redno zaposlene.
Sodišče EU pa je decembra ugotovilo, da je storitev posredovanja, kot je Uberjeva, in katere cilj je prek aplikacije za pametni telefon odplačno povezovati nepoklicne voznike, ki uporabljajo svoje lastno vozilo, z osebami, ki iščejo prevoz v mestu, treba šteti za neločljivo povezano s storitvijo prevoza, zato mora izpolnjevati tudi pogoje za opravljanje te storitve.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.