Grška policista, ki sta osumljena vpletenosti v nedavno smrt 15-letnika, sta se danes prvič pojavila pred preiskovalnim sodnikom. Pred sodiščem v Atenah se je ob tem zbrala množica mladih, ki so na sodišče metali molotovke. Policija je na molotovke protestnikov, ki naj bi bili po navedbah policije prijatelji ubitega fanta, odgovorila s solzivcem.
Sodišče je za policista, vpletena v uboj Andreasa Grigoropulosa, ki je v državi sprožil množične nerede, odredilo pripor. Enega od policistov so obtožili umora, drugega pa sodelovanja v umoru. Datum začetka sojenja še ni znan, medtem pa so se v Grčiji, kjer danes poteka tudi splošna stavka, razvneli novi spopadi med policijo in protestniki.
Se je krogla odbila od pločnika?
Policista sta bila prijeta po sobotnem incidentu, v katerem je pod strelom enega izmed njiju umrl 15-letni fant. Policist se je za domnevno opozorilne strele, izmed katerih je bil eden usoden za najstnika, odločil potem, ko je skupina približno 30 mladih metala kamenje, molotovke in druge predmete na policijsko vozilo.
Odvetnik obeh policistov je danes povedal, da je balistično poročilo pokazalo, da naboj, ki je bil usoden za najstnika, ni bil ustreljen neposredno vanj. Kot so sporočili s sodišča, je tudi obdukcija trupla pokazala, da je bila krogla "nekoliko deformirana, kar priča o tem, da je zadela ob trdo površino", preden je vstopila v fantovo telo. Osumljeni policist je že pred tem trdil, da se je krogla odbila od pločnika.
Spopadi se nadaljujejo
Fantova smrt je v več grških mestih sprožila množične in nasilne proteste, ki trajajo že peti dan. Danes zvečer je prišlo do novih spopadov med policijo in mladimi protestniki. Nasilje je izbruhnilo zlasti na dveh krajih v grški prestolnici in v Solunu.
Po podatkih zdravstvenih oblasti naj bi med protesti v bližini parlamenta v Atenah policist udaril nekega mladoletnika. Tako njega kot žensko, ki je bila prav tako ranjena, so odpeljali v bolnišnico.
Splošna stavka
Protestom so se danes pridružili tudi udeleženci že prej napovedane 24-urne splošne stavke, ki je bo besedah predstavnikov dveh največjih grških sindikatov, Federacije sindikatov javnega sektorja (ADEDY) in sindikatov zasebnega sektorja (GSEE), pritegnila množico zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju. Stavki se je v več grških mestih pridružilo več tisoč ljudi. GSEE in ADEDY sta ob tem v skupni izjavi pozvala "k demokratizaciji policije ter h končanju nasilja in arbitrarnih dejanj državnih organov". Konservativna vlada Karamanlisa, ki se je že zaradi predhodnih protestov znašla med pozivi k odstopu, je tako postala tudi tarča kritike zaradi svojega odziva na gospodarsko krizo, ki je Grčijo močno prizadela. V luči svetovne gospodarske krize sindikati zahtevajo povečano socialno varstvo ter višje plače in pokojnine.
Slovenci v Atenah
Slovenski študent Jernej Povoden, ki se trenutno nahaja v Atenah na študijski izmenjavi, je za 24ur.com povedal, da "se situacija, v nasprotju s pričakovanji, ne umirja". "Smrt 15-letnika je bila le krinka oziroma izgovor za nasilne demonstracije. Nezadovoljstvo se med grško mladino in prebivalstvom širi že dlje časa. Potrebno je bilo le nekaj, kar ga je lahko sprožilo. Večanje socialnih razlik in nezaposlenost je le nekaj dejavnikov, ki so sprožili demonstracije. Vzporedno pa potekajo pustošenja in množični vlomi, zažiganje gospodarskih objektov, trgovin oziroma vsega, kar je povezano s kapitalizmom. Zdi se, da večina ljudi izkorišča te proteste za izživljanje svoje objestnosti in vsesplošne kraje po principu 'vzemi kaj lahko in teči','" je za 24ur.com povedal Povoden, ki dodaja, da je policija nemočna.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.