Po več kot mesecu dni boja z iztekajočo nafto v Mehiškem zalivu je tudi generalni direktor podjetja BP Tony Hayward končno priznal, da se je zgodila naravna katastrofa. Končno zato, ker je doslej iztekanje opisoval kot relativno majhnega obsega v primerjavi z ogromnimi količinami vode v zalivu. "Jasno je, da imamo opravka z zelo veliko okoljsko katastrofo,“ je v pogovoru za CNN tokrat zamenjal ton.
V javnost so namreč pricurljale informacije, da je v morje izteklo veliko več nafte, kot so sprva predvidevali, in sicer od 72 do 147 milijonov litrov. S tem je okoljska katastrofa v Mehiškem zalivu že krepko presegla nesrečo tankerja Exxon Valdez pri Aljaski leta 1989, ko je v morje izteklo 42 milijonov litrov nafte.
Bo 'zamašek' zdržal?
Iz naftnega giganta BP, ki je najbolj odgovoren za katastrofo, so sporočili, da jim je uhajanje nafte uspelo ustaviti. Kljub dobri novici pa še vedno ne morejo zatrditi, ali bo 'zamašek' zdržal ali ne.
BP je včeraj za nekaj ur ustavil delo, da bi lahko spremljal napredek, potem pa se je črpanje blata v naftne cevi nadaljevalo. BP verjame, da postopek, ki ga sicer še nikoli niso uporabljali pod vodo, lahko deluje, čeprav bodo to vedeli šele čez nekaj dni. Preden bi inženirji lahko ugotovili, ali je postopek deloval, bi lahko preteklo od 24 do 48 ur. Če bo postopek uspel, bodo nato kot tesnilo uporabili cement, poroča BBC.
Kaj se dogaja z vrtino, si lahko pogladeta tukaj.
Obama obiskal Mehiški zaliv
Prizadeto območje v Louisiani je obiskal ameriški predsednik Barack Obama, ki je včeraj obljubil, da bo poskrbel za nesnago. To je precejšnja sprememba, ki jo je izzvala kritika njegovega odziva na katastrofo. Doslej je namreč vso odgovornost za sanacijo prevračal na BP.
Obama je sicer v svojem včerajšnjem nagovoru branil svoje osebje, ki se ukvarja z izlitjem nafte, povedal pa je tudi, da bo BP moral prevzeti odgovornost za ''grozljivo nesrečo''. Razkril je številne ukrepe, med njimi tudi moratorij za nadaljevanje vrtanja za naslednjih šest mesecev. Za ukrep se je odločil po anketi, v kateri je kar 60 odstotkov Američanov izrazilo nezadovoljstvo z odzivom vlade na omenjeno katastrofo.
Predsednik se je na dogodke odzval potem, ko so ga nenehno spraševali, ali je naredil dovolj za zmanjšanje katastrofe. Obama je zdaj začasno ustavil testno vrtanje na 33 ploščadih v Mehiškem zalivu, ustavil pa je tudi raziskovalno globokomorsko vrtanje za naslednjega pol leta. Prav tako pa je preklical tudi prodajo nekaterih obalnih najemov ob obali Aljaske in Virginije.
Le nekaj ur pred govorom Obame je direktorica Službe za upravljanje z minerali (MMS) Elizabeth Birnbaum dala odpoved, MMS pa je pod nadzorom oblasti zaradi ohlapnih nadzorov nad vrtanjem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.