Po terorističnih napadih v Parizu so našli tulec, ki izvira iz Bosne in Hercegovine, je za televizijo N1 potrdil namestnik obrambnega ministra BiH Živko Marjanac. S tem je potrdil predhodna poročila, da je bilo v napadu na satirični tednik Charlie Hebdo uporabljeno strelivo iz BiH.
"Izdelan je bil leta 1986 v podjetju Igman v kraju Konjic, danes pa je to strelivo v skladiščih oboroženih sil, najti ga je tudi v vsakem gospodinjstvu, kjer imajo orožje," je dejal Marjanac.
Regionalna televizijska mreža, za katero je spregovoril, je ob tem navedla, da v skladiščih vojske BiH trenutno poteka popis oborožitve in drugih shranjenih materialov, ki naj bi pokazal, ali je stanje v njih takšno, kot na papirju. Spomnili so še, da lanskoletna kraja 600 polnil za granate iz vojaške baze Krčmarice ni dobila epiloga.
Govorice so se začele že pred dnevi
Časnik Glas Srpske je sicer že pred dnevi poročal, da je bilo v napadu na Charlie Hebdo uporabljeno strelivo iz BiH. Časnik se je skliceval na fotografijo agencije Conflict News, na kateri je bil tulec z oznako "IK 86", kar pomeni, da je šlo za leta 1986 v tovarni Igman proizveden naboj.
Obrambni minister BiH Zekerijah Osmić se je na poročanje odzval z besedami, da to ni na nikakršen način povezano z oboroženimi silami BiH. "S stoodstotno gotovostjo trdim, da v zadnjih dveh letih in mesecu dni z ministrstva za obrambo iz države ni odšel niti en naboj," je dejal za sarajevski časnik Oslobođenje.
Orožje je prišlo iz tujine
Da orožje, uporabljeno v napadih, ne izvira iz Francije, ugotavljajo tudi tamkajšnji preiskovalci, ki sledijo denarju. Sredstva, porabljena za izvedbo napadov, namreč kažejo, da gre za delo organizirane skupine in ne posameznikov, je povedal predstavnik sindikata francoskih policistov Christophe Crepin. Dodal je, da v povezavi z "znatnim financiranjem" treh napadalcev in drugih v njihovi mreži iščejo več ljudi.
Aretacija v Bolgariji
V Bolgariji pa so ob poskusu prečkanja meje s Turčijo prijeli moškega, ki je bil povezan z enim od bratov, napadalcev na Charlie Hebdo.
Gre za 29-letnega Fritz-Jolyja Joachina, francoskega državljana haitijskega porekla in spreobrnjenca v islam, ki je bil s Cherifom Kouachijem večkrat v stiku. Med drugim se je to zgodilo pred odhodom Joachina iz Francije 30. decembra lani, teden dni preden sta Cherif in Said Kouachi v napadu na uredništvo tednika ubila 12 ljudi.
Za Joachina je bil sprva razpisan evropski nalog za prijetje, ki ga je zaradi obtožb njegove žene, da je ugrabil njunega triletnega sina, izdala Francija. V ponedeljek so nato bolgarske oblasti prejele še drugi evropski nalog za prijetje, ki ga je izdalo sodišče v Parizu. "Obtožbe se nanašajo na sodelovanje v organizirani kriminalni skupini, katere cilj je bil priprava terorističnih dejanj," je pojasnila bolgarska tožilka Darina Slavova.
Dodala je, da je Joachin med zaslišanjem danes popoldne povedal, da sta s Cherifom Kouachijem stara prijatelja, ob tem pa poudaril, da ne more prevzeti odgovornosti za dejanja bratov Kouachi.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.