Po podatkih Mednarodnega letalskega združenja (IATA) naj bi imele letalske družbe po Evropi in svetu zaradi izbruha vulkana za okoli 1, 7 milijarde dolarjev (1,2 milijarde evrov) škode. Med 17. in 19. aprilom, ko je bil vulkan najbolj dejaven, je škoda zrasla na 400 milijonov dolarjev (295 milijonov evrov) na dan.
Direktor IATA Giovanni Bisignani je poudaril, da je izbruh vulkana prizadel okoli 1,2 milijona potnikov dnevno. Razsežnost dogodka je primerljiva s terorističnim napadom na Svetovni trgovinski center v ZDA, ko je celotni ameriški zračni prostor ostal zaprt tri dni.
V IATA so še dejali, da so sicer privarčevali nekaj sredstev na račun tega, da so porabili manj goriva, vendar pa so hkrati porabili več denarja za potnike, ki so ostali ujeti na letališčih. Za gorivo so porabili okoli 110 milijonov dolarjev manj kot po navadi. Za letalsko industrijo, ki je zmanjšala prihodke v letu 2009 za 9,4 miljarde dolarjev, v letu 2010 pa naj bi se prihodek zmanjšal še za 2,8 milijarde, je izbruh te krize uničujoč, je še dejal Bisignani.
Razmere se izboljšujejo
Razmere v evropskem letalskem prometu naj bi se po skoraj tednu dni popolnega kaosa, ki ga je povzročil oblak vulkanskega pepela z Islandije, danes še naprej postopoma izboljševale. V torek je bila v Evropi opravljena že slaba polovica vseh predvidenih letov, zvečer pa je bilo nad območjem odprtega približno 75 odstotkov zračnega prostora. V slovenskem podjetju Adria Airways bodo opravili lete v vsa največja mesta po Evropi.
Več evropskih držav, med njimi Slovenija, je v torek odprlo zračni prostor, z nekaterih večjih letališč pa so prvič po petih dneh poletela letala. Za danes na čim širše odprtje zračnih prostorov upajo v še več državah, pri čemer so oči uprte predvsem v Nemčijo, Dansko, Poljsko in Finsko. V Veliki Britaniji so začeli zračni prostor – potem ko je bil z izjemo Škotske in Severne Irske popolnoma zaprt vse od četrtka – postopoma odpirati v torek ob 23. uri. To pomeni tudi odprtje največjega evropskega letališča po številu potnikov Heathrow v Londonu.
Zračne prostore je več evropskih držav odprlo na podlagi ponedeljkove odločitve prometnih ministrov EU, ki so se dogovorili za uvedbo treh varnostnih con letenja, s čimer naj bi omejitve ohranili le na območjih, kjer je to res nujno.
Vulkan je še dejaven
A kaosa v letalskem prometu, katerega posledice poleg številnih potnikov vse bolj čuti tudi gospodarstvo, kljub temu danes še zagotovo ne bo konec.
Ledeniški vulkan Ejyafjallajökull, ki je v minulih dneh praktično ohromil evropski letalski promet, je medtem še naprej dejaven, vendar pa se količina izbruhanega pepela zmanjšuje na račun večjih količin izbruhane lave in pare. Kako dejaven bo ognjenik v prihodnjih dneh, pa ni mogoče z gotovostjo napovedati.
Leti iz Pekinga in drugih kitajskih mest prav tako potekajo normalno. Mednarodni monetarni sklad in Svetovna banka bosta imela glede letalske krize v Washingtonu sestanek.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.