Prvo pico so pred približno 250 leti spekli v italijanskem Neaplju, ki še danes velja za zibelko tiste resnično prave pice. Takšno pico najdete tudi v eni od ljubljanskih picerij.
"Skrivnost je praksa, proces in praksa, tisoče in tisoče pic. Uporabljamo izbrane moke, top italijanske sestavine in tu se začne," pojasni Greg Yurkovich iz Pops Pizze. Za dobro testo sta pomembni tudi pravilna izbira moke in način priprave: "Vsak dan zmešamo testo za naslednji dan, to traja od 24 do 36 ur fermentacije. Po pripravi testa izberemo vrsto pice," še doda. V ljubljanski piceriji dnevno tako porabijo kar 75 kilogramov moke.
In katero imamo Slovenci najraje? "Zelenjavno oziroma vegetarijansko," pove ena od mimoidočih. Priljubljeni sta tudi pica s pršutom in rukolo ter margerita.
Tudi v piceriji Pops Pizza opažajo, da Slovenci prisegamo na margarito. Yurkovich pravi, da ravno skozi margarito spoznaš picerijo. In kako jo naredijo? "San marzano ali dobre pelate, kvalitetne. Malo parmezana ali grana padano, malo bazilike in mocarela. Ena pest cca 100 gramov, par paradižnikov," pojasnjuje.
Dnevno pripravijo kar 600 pic in zanje porabijo 30 kilogramov sira. Za takšno pico pa je potrebna tudi posebna peč s ploščami vulkanskega izvora, temperatura kar 450 stopinj Celzija, pečena pa je v le eni minuti.
Naključni mimoidoči so povedali, da si pico privoščijo enkrat ali dvakrat na mesec. Pravijo, da cena ne igra posebne vloge v nakupu.
Dejstvo pa je, da so se cene vsem glavnim sestavinam za pico, tudi če jo pečete doma, od leta 2021 do konca leta 2022 zvišale. Če ste leta 2021 za moko plačali 74 centov, ste morali konec prejšnjega leta zanjo odšteti skoraj en evro, za sir pa ste namesto 8 evrov 70 plačali nekaj čez 11 evrov. Pica se je povprečno tako podražila za 13 odstotkov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.