Stališče Evropske komisije v povezavi z arbitražno odločbo o meji med Slovenijo in Hrvaško ostaja enako kot 4. julija, je sporočila govorka komisije Mina Andreeva in spomnila na Timmermansovo izjavo.
Prvi podpredsednik je v začetku meseca v prvem vsebinskem odzivu komisije na arbitražno odločbo izrazil pričakovanje, da bosta Slovenija in Hrvaška odločbo uresničili.
Tako so se v komisiji danes odzvali na pismo, v katerem jih minister Erjavec obvešča o nezakonitih enostranskih dejanjih Hrvaške na nedavno določeni morski meji med državama, ki je tudi zunanja schengenska meja, ki jo je Slovenija dolžna varovati.
Nezakonita enostranska dejanja Hrvaške na morski meji med državama so po ministrovih besedah kršitev mednarodnega in evropskega prava.
Erjavec v pismu po neuradnih informacijah med drugim tudi obžaluje, da srečanje predsednikov vlad Mira Cerarja in Andreja Plenkovića 12. julija ni prineslo rezultatov, ter izraža pričakovanje, da bo Hrvaška pristopila k uresničevanju odločbe.
Cerar: Slovenija mora zdaj pokazati pripravljenost na dogovor o implementaciji arbitražnega sporazuma
Premier Miro Cerar je danes ocenil, da zdaj ni čas za napovedovanje ukrepov zoper Hrvaško zaradi kršitev arbitražne odločbe. Dejal je, da mora Slovenija zdaj pokazati pripravljenost, da s Hrvaško doseže dogovor o implementaciji arbitražnega sporazuma.
"To roko bomo ponujali še nekaj časa. Če jo bo Hrvaška sprejela, bomo šli v to skupaj, sodelovalno," je dejal premier. Dodal je, da je to optimum, ki si ga mora sam prizadevati doseči, tudi zaradi mednarodne skupnosti. Vsi namreč pričakujejo, da se bosta dve članici EU obnašali po evropskih standardih, je pojasnil. "In Slovenija se," je poudaril.
Kot je še povedal, Slovenija ni neodločna in nepripravljena, temveč se pripravlja na implementacijo. "Vse tisto, kar bo na naši strani treba pripraviti za implementacijo, bomo pripravili, za to imamo šest mesecev časa in v pravih trenutkih bomo izvedli prava dejanja, takšna kot jih smemo in moremo," je zagotovil.
"Če je Hrvaška večkrat kršila naš prostor, je prav, da se izvede seznanjanje, to je pa zaenkrat tudi vse," je ocenil premier. "Mislim, da morata Slovenija in Hrvaška zaenkrat še sami poskusiti, če ne bo šlo, pa bom prvi, ki bo odločno zahteval, da naša vlada stori vse tisto, kar je potrebno za implementacijo sporazuma."
Vlada v okviru arbitraže ustanovila delovno skupino za pripravo kartografskih podlag
Vlada je na današnji dopisni seji za potrebe implementacije arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško ustanovila medresorsko delovno skupino za pripravo kartografskih podlag, so sicer danes še sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
V skladu s končno razsodbo arbitražnega sodišča in za potrebe njene implementacije je tako vlada poleg posebne medresorske koordinacijske skupine danes ustanovila še medresorsko delovno skupino za pripravo kartografskih podlag. V skupino so imenujejo člani po posameznih resorjih, opredeli vodja skupine, doda člen o vsebinskem zaključku dela skupine, poročanju vladi ter člen o administrativni podpori skupine, so dodali.
Spomnili so, da je arbitražno sodišče, ki je odločilo o meji med Slovenijo in Hrvaško, 29. junija javno razglasilo končno razsodbo. Arbitražni sporazum med vladama Slovenije in Hrvaške v tretjem odstavku 7. člena določa, da pogodbenici v šestih mesecih po sprejetju razsodbe ukreneta vse potrebno za njeno izvajanje, vključno s spremembo nacionalne zakonodaje, če je to potrebno.
KOMENTARJI (740)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.