Ameriški predsednik Barack Obama je kongres zaprosil za dodatna finančna sredstva, s katerimi naj bi izboljšali delo policije. Napovedani ukrepi so del vladnega odziva na proteste in demonstracije na ulicah Fergusona. Kot poročajo tuji mediji, je Obama zaprosil za skupno 263 milijonov dolarjev oziroma 211 milijonov evrov, s temi sredstvi pa bi ustanovili posebno skupino, ki naj bi izboljšala delo policistov. Presenetili so z novico, da je med ukrepi tudi nakup kar 50.000 majhnih kamer, s katerimi bi opremili policiste na terenu. Zanje naj bi odšteli približno 75 milijonov dolarjev oziroma okoli 60 milijonov evrov. Tako imenovane telesne kamere bi snemale policiste med delom, program tovrstnega nadzora pa bi poskusno izvajali tri leta.
Omenjen ukrep je pravzaprav rezultat iniciative pod vodstvom matere umrlega temnopoltega mladeniča Michaela Browna, ki je v začetku avgusta umrl pod streli policista Darrena Wilsona. Oblasti upajo, da bodo z ukrepi povrnili zaupanje prebivalstva v policijo.
Zagovorniki omenjenega ukrepa trdijo, da bi s tem zgotovili višjo stopnjo odgovornosti tako policistov pri opravljanju svojega dela, kot tudi državljanov. Slednji so namreč v zadnjih nekaj letih vse pogosteje prijavljali domnevne kršitve policistov, a so se prijave mnogokrat izkazale za neresnične. V kraju Rialto v zvezni državi Kaliforniji, kjer so policiste s kamerami opremili že februarja leta 2012, je v enem letu število prijav zradi domnevnih kršitev policistov upadlo za skoraj 90 odstotkov, poroča New York Times.
Ob napovedanem ukrepu pa so se oglasili tudi nasprotniki. Vladno stran sprašujejo, kdo bo kontroliral, kaj in kdaj policisti snemajo in kako dolgo se bodo posnetki hranili. Ob hitrem napredku tehnologij, ki omogočajo prepoznavanje obrazov, se pojavljajo tudi pomisleki glede varovanja zasebnosti.
Policist, ki mu ne bodo sodili, dal odpoved
Kot smo poročali, je policist Darren Wilson po odločitvi velike porote, da ne vloži obtožnice zaradi streljanja na 18-letnika, podal odpoved. "Jaz, Darren Wilson, dajem odpoved kot policist mesta Ferguson. Odpoved začne veljati takoj. Rečeno mi je bilo, da bi moje nadaljnje delo lahko prebivalce mesta in kolege policiste spravilo v nevarnost. Tega ne morem dovoliti. Zaradi očitnih razlogov sem želel z odpovedjo počakati do odločitve velike porote. Upal sem, da bom lahko delo opravljal še naprej, a varnost mojih kolegov in skupnosti sta na prvem mestu. Upam, da bo moja odpoved dala mestu možnost, da zaceli rane," je v odpovedi zapisal Wilson in se kolegom zahvalil za podporo.
Wilson je sicer med zaslišanjem pojasnil, da je v Brownovem primeru streljal prvič v karieri. Delo policista je opravljal pet let. Dejal je, da bi streljal tudi, če bi bil Brown bel.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.