Ob močno poostrenih varnostnih ukrepih so se voditelji zbrali na Elizejskih poljanah in se skupaj podali do Slavoloka zmage, kjer sta se jim pridružila tudi ameriški predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin.
Slovesnost ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne se je začela ob zvonovih Notredamske katedrale in preletom letal, ki so za seboj pustila sled v barvi francoske zastave. Francoski himni Marseljezi je nato sledil kulturni program in prebiranje pisem vojakov s fronte.
Slovesnost, ki je potekala ob slabem vremenu, je ob desnem boku francoskega predsednika Emmanuela Macrona spremljala nemška kanclerka Angela Merkel, poleg nje pa ameriški predsednik Donald Trump in prva dama ZDA Melania Trump. Na Macronovi levi strani je sedel ruski predsednik Vladimir Putin.
Le Trump in Putin s svojima povorkama
Macron je svetovne voditelje pozval, naj gradijo upanje in ne strahu. V nagovoru je opozoril, naj ne pozabijo pokola prve svetovne vojne. Njegove "brazgotine so sto let kasneje še vedno vidne na obrazu sveta," je dodal. "Gradimo raje na upanju in ne na medsebojnem ustrahovanju," je dejal.
Pozval je k skupnemu "boju za mir". "Skupaj se lahko ubranimo groženj, kot so globalno segrevanje in uničevanje okolja, revščina, lakota, bolezen, neenakost in ignoranca," je dejal francoski predsednik.
Na slovesnost so organizatorji povabili prek 3400 ljudi, med njimi številne veterane oboroženih sil Francije in njenih zaveznic.
Vsi voditelji so na Elizejske poljane prišli skupaj z nekaj avtobusi, le ameriški predsednik Trump in ruski predsednik Putin sta na prizorišče prispela v svojih avtomobilskih povorkah. Na slovesnost je zadnji prišel Putin, ki je ob prihodu na dogodek segel v roko francoskemu in ameriškemu predsedniku ter nemški kanclerki. Ni pa ponudil roke kanadskemu premierju Justinu Trudeauju, ki ga je pred meseci označil za "neiskrenega in šibkega".
Popoldne bo ob prisotnosti svetovnih voditeljev potekalo odprtje prvega Pariškega foruma o miru, katerega namen je, da postane stalnica in združi vse akterje globalnega upravljanja in civilne družbe ter mednarodne organizacije z namenom izmenjave stališč in iskanja rešitev za skupne izzive.
Stoletnico konca prve svetovne vojne so s slovesnostjo sicer obeležujejo tudi drugod po svetu. Med drugim so obletnico obeležili tudi v avstralskem Melbournu, kjer se je pred Svetiščem spomina zbralo več tisoč ljudi. Ti so ob tej priložnosti želeli pokazati, da se ne bodo uklonili strahu, zaradi petkovega napadom z nožem, v katerem je pripadnik skrajne skupine Islamska država v tem mestu ubil eno in ranil dve osebi, poročajo agencije.
Tradicionalna parada v Veliki Britaniji
V Veliki Britaniji bodo danes ob obletnici konca prve svetovne vojne pripravili tradicionalno parado, ki se je bo na povabilo britanske vlade kot prvi nemški predsednik udeležil Frank Walter-Steinmeier. Prav danes popoldne naj bi na pobudo Velike Britanije ob letošnji obletnici konca prve svetovne vojne tudi zadoneli številni zvonovi, s katerimi naj bi v svet ponesli sporočilo miru in sprave.
Nemški predsednik Steinmeier je položil venec na vojaškem spomeniku Cenotaph v središču Londona, skupaj z britansko premierko Thereso May, ki se je odločila, da se danes ne bo pridružila svetovnim voditeljem na osrednji mednarodni slovesnosti ob stoletnici konca prve svetovne vojne v Parizu.
Gre za še eno od simbolnih dejanje sprave med dvema narodoma.
Slovesnost je z bližnjega balkona spremljala britanska kraljica Elizabeta II., ki je opazovala princa Charlesa, kako v njenem imenu na spomenik polaga venec rdečega maka, simbol britanskega spomina na padle v vojni. Vence sta položila tudi princa William in Hary ter ostali člani kraljeve družine.
Z minuto molka se se danes po vsej Veliki Britaniji spomnili žrtev štiriletne morije, ki je zahtevala 18 milijonov življenj.
Pri Kobaridu koncert miru
V Celovcu na avstrijskem Koroškem bo danes trodeželno zborovanje ob obletnici konca prve svetovne vojne, katerega častna pokrovitelja sta predsednika Avstrije in Slovenije, Alexander van der Bellen in Pahor.
V Drežnicah pri Kobaridu bo koncert miru ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne, na katerem bo slavnostni govornik minister za kulturo Dejan Prešiček. V Doberdobu v Italiji pa bo protokolarno polaganje vencev k spomeniku slovenskim vojakom na soškem bojišču v letih 1915–1917, ki se ga bo udeležil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter Jožef Česnik.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.