Tujina

Po Evropi gori, v Sahari dežuje

Pariz, 13. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Iz Francije, Španije in Italije poročajo o novih smrtnih žrtvah vročine. Po večini držav v Evropi še vedno divjajo požari, samo na Hrvaškem se gasilci z ognjenimi zublji borijo na več kot 400 žariščih tako na otokih kot na kopnem. Iz Sahare pa medtem poročajo o hudem deževju.

Hrvaška policija pa namerava francosko turistko in dve hrvaški vodički obtožiti, da so zaradi malomarnosti povzročile enega najhujših požarov v državi. Kot so ugotovili policisti, so ženske, katerih identitete niso razkrili, med obiskom vasi Mirca na otoku Brač 30. julija odvrgle cigaretne ogorke, ki so zanetili požar. Ta je nato zajel več kot 2000 hektarjev površin borovega gozda, grmičevja, oljčnih nasadov in vinogradov.

Na Hrvaškem na območju Učke, Male Učke in Šušnjevice so gasilci zahvaljujoč ugodnim vremenskim razmeram s pomočjo letal za gašenje požarov uspeli vzpostaviti nadzor nad 80 odstotki gorečih površin, medtem ko so drugje razmere še vedno kritične. Ognjeni zublji so med drugim zajeli tudi del Naravnega parka Učka.

Na Hvaru požar še ni pod nadzorom, vendar pa ogenj ne ogroža več hiš. Požar, ki je v sredo popoldne izbruhnil med Hvarom in Starim Gradom, se zaradi vetra širi proti Staremu Gradu. Doslej je zgorelo 500 hektarjev površine, zaradi ognja pa je zaprta cesta med Hvarom in Starim Gradom. V zadarski županiji gori na treh mestih, okoli 16. ure pa je požar izbruhnil tudi v okolici Šibenika. Po navedbah tamkajšnjih gasilcev se požar širi proti kraju Zaton, zaradi česar je zaprta cesta med Šibenikom in Zatonom. O požarih poročajo tudi iz okolice Pulja in z otoka Brač.

Nad Mostarjem se spričo požarov v več okoliških krajih vijejo gosti oblaki dima. Tamkajšnji gasilci ao za pomoč pri gašenju že zaprosili pripadnike mirovnih enot v BiH (SFOR). Po navedbah gasilcev ogenj za zdaj ne ogroža naseljenih delov Mostarja, bojijo pa se, da bi ob nadaljnjem širjenju požara prišlo do številnih eksplozij min, ki so na območju ostale še iz časa vojne v BiH.

Požari v Črni gori pod kontrolo

V Črni gori so požari pretežno pod nadzorom, krizna žarišča pa so na območju Podgorice, Bara, Tivta in Danilovgrada. Na območju Tivta gašenje otežuje stalen veter. V občini Danilovgrad razmišljajo o uvedbi izrednih razmer. V okolici Bara so izbruhnili trije novi požari, ki jih še gasijo. Za dva od teh požarov črnogorsko notranje ministrstvo sumi, da sta bila podtaknjena, in je v zvezi s tem aretiralo štiri osebe.

Iz Francije o novih žrtvah vročine

Po ocenah francoske zdravniške zbornice je število mrtvih znatno večje od dosedanjih domnev. Samo v širšem območju Pariza je za posledicami vročinskega udara umrlo več kot sto ljudi, medtem ko so še v torek domnevali, da je to število umrlih po celi Franciji.

V zadnjih šestih dneh je zdravniško pomoč zaradi vročine v francoskih bolnišnicah poiskalo več kot 800 ljudi. V zadnjih dneh so v Parizu in okolici namerili nad 40 stopinj Celzija, kar pa je predvsem za bolj občutljive ljudi lahko tudi usodno. Francoska vlada je medtem tarča ostrih kritik, ker ni sprejela nobenih konkretnih ukrepov, medtem ko so polnijo bolnišnice in mrtvašnice. Pariški pogrebni zavodi poročajo, da se je povpraševanje po njihovih uslugah v zadnjem času povečalo za 50 odstotkov.

Visoka smrtnost zaradi vročine tudi v Italiji

O smrtnih žrtvah zaradi vročine so v Španiji umrle tri osebe, od začetka meseca je tako umrlo že 27 oseb. O izjemno visokih temperaturah poročajo tudi iz Avstrije in Nemčije.

Tudi iz drugih delov Evrope poročajo o novih primerih smrti zaradi vročinskega udara. Letošnji smrtni davek zaradi vročine naj bi bil kar trikrat večji od običajnega v tem času. Največ smrti zaradi vročinskih udarov je predvsem med starejšimi in obolelimi. Na severu Italije je temperatura že več tednov okoli 40 stopinj Celzija, zaradi česar je samo v Torinu v zgolj enem dnevu zaradi vročinskega udara umrlo 23 ljudi. "To je kar trikrat več od povprečja," je dejal zdravnik za torinski dnevnik La Stampa. Sicer pa tudi vročina ni "povprečna".

Zaradi katastrofalne suše je po domala vsej Evropi zelo prizadeto kmetijstvo, zaradi nizkih rečnih gladin pa so zelo kritične tudi zaloge z električno energijo, samo v Franciji je z obratovanjem začasno prenehalo šest hidroelektrarn.

Požari na Portugalskem in v Španiji

Požar
Požar FOTO: Reuters

Gozdni požari se na jugu Portugalske še vedno nenadzorovano širijo, danes pa so začeli resno ogrožati tudi priljubljeno počitniško območje Algarve. V samo štirih dneh je ogenj uničil 20.000 hektarjev gozda.

Tudi v okolici Barcelone v Španiji so požari uničili okoli 5000 hektarjev gozda, v boju z ognjenimi zublji pa je v noči na sredo življenje izgubil 22-letni gasilec pet pa je bilo ranjenih.

V Moskvi in Sahari dežuje

Iz Moskve pa medtem poročajo o rekordnem deževju, v noči na sredo je padlo kar 51 milimetrov dežja na kvadratni meter. Tako močnega dežja doslej še niso zabeležili. Večje škode ni bilo, še davi pa je bilo poplavljenih več cest.

O hudih nevihtah in poplavah pa poročajo tudi iz Sahare.V mestu Tan-Tan na jugozahodu Maroka se je zaradi deževja zrušilo več hiš. Pri tem je bilo po poročanju maroških oblasti ranjenih kakih deset ljudi. Deževje je mesto Tan-Tan, ki šteje kakih 24.000 prebivalcev razdelilo na dvoje. Cesto do še južneje ležečega mesta Smara pa so zaradi poplav zaprli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta