Japonski premier Naoto Kan je za območji jedrskih elektrarn Fukušima 1 in 2 razglasil izredne razmere. Zaradi močnega petkovega potresa, ki je imel magnitudo 8,9, in cunamijev, ki so sledili, je namreč v elektrarni Fukušima 1, ki ima vsega skupaj šest reaktorjev, odpovedal hladilni sistem, zato je narasel pritisk v reaktorju, posledično pa je prišlo do eksplozije v stavbi, na kateri je odneslo streho. Pri tem se je pokadil bel dim, poškodovane pa so bile štiri osebe. Z zlomi in odrgninami se zdaj zdravijo v bolnišnici, ni pa znano, ali so bile izpostavljene tudi sevanju.
Japonski mediji poročajo, da naj bi pri tem iz reaktorja ušla manjša količina radioaktivnih snovi, zato so najprej evakuirali prebivalce v desetkilometrskem pasu okrog jedrske elektrarne, nato pa so pas razširili na 20 kilometrov. Evakuirali so že 140.000 ljudi. Tistim v širši okolici so tudi svetovali, naj ostanejo doma, zaprejo okna in ne uporabljajo klimatskih naprav. Prav tako odsvetujejo pitje vode iz pip. Na prostem pa naj si obraz zaščitijo z mokro brisačo. Oblasti so prebivalcem prav tako že začele deliti tudi tablete joda.
Vlada: Eksplozija ni poškodovala reaktorja
Pozneje so oblasti pojasnile, da je eksplodirala para, ki so jo iz pregretega reaktorja morali izpustiti v zrak. Dodali so še, da bodo reaktor zdaj ohlajevali tako, da bodo vanj spustili vodo iz morja, saj za črpanje hladne vode v sistem nimajo dovolj elektrike.
Sekretar vlade Jukio Edano je potrdil, da se je eksplozija zgodila v stavbi, v kateri je bil reaktor, ki pa je zaščiten z dodatnim jeklenim ohišjem. To je ostalo nepoškodovano, prav tako pa je cel ostal tudi betonski ovoj, ki obdaja reaktor. Povedal je tudi, da je pritisk v reaktorju že upadel, znižala pa naj bi se tudi koncentracija sevanja v okolici elektrarne.
Najhujši scenarij: Lahko se ponovi Černobil
“Če so iz Fukušime 1 resnično uhajale radioaktivne snovi, jih bo veter najverjetneje odnesel proti Pacifiku,” je za BBC povedal Andre-Claude Lacoste iz francoske uprave za jedrsko varnost.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je sporočila, da je ob takih količinah tveganje za ljudi “najverjetneje precej majhno”. “Po naših informacijah je bila količina radioaktivnih snovi, ki je ušla izpod nadzora, zelo majhna,” je povedal tiskovni predstavnik Gregory Hartl.
A strokovnjaki opozarjajo, da ni vse tako nedolžno, kot se zdi. "V najhujšem primeru se lahko stopi vsa sredica in prodre skozi jeklene nosilce reaktorja v stavbo za zadrževanje radioaktivnosti. Top pa je potem edini prostor, ki stoji med sevanjem in tem, da uide v ozračje. Če se zgodi kaj takšnega, bo nastal prehud pritisk, prostor ne bo zadržal sevanja in lahko pride do takšnega uhajanja kot v primeru Černobila," svari znanstvenik Edwin Lyman. Ob tem je treba dodati, da so se že pojavile težave s hladilnim sistemom na nekem drugem reaktorju.
Ljudje nezadovoljni z dobljenimi podatki
Premier Kan je ob tem zatrdil, da je varnost prebivalcev okolice elektrarne prioriteta oblasti. "Najprej moramo zaščititi življenja, nato pa olajšati življenje v zatočiščih. Šele nato pridejo na vrsto obnovitvena dela," je dodal. Oblasti so v namen reševanja preživelih in oskrbe tistih, ki so v zatočiščih, mobilizirale 50.000 vojakov in reševalcev, ki jih bodo napotili na prizadeta območja na severu in vzhodu Japonske.
A z njegovim odzivom so bili precej nezadovoljni strokovnjaki in komentatorji na Japonskem, pa tudi državljani. Jezi jih to, da je vlada novinarsko konferenco o dogodku sklicala šele nekaj ur po eksploziji, nato pa na njej ni dala povsem jasnih informacij o dogajanju.
Evropa in Slovenija nista ogroženi
Direktor slovenske uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar je pojasnil, da Slovenija in Evropa zaradi eksplozije nista ogroženi. Verjame, da bodo Japonci zaplete rešili.
Natančno s stanjem v Fukušimi ni seznanjen, je pa prepričan, da gre za težave pri hlajenju reaktorja. Ker so ustavili reaktorje, nimajo dovolj elektrike za poganjanje črpalk, ki vodo poganjajo skozi reaktor. Prvo uro so Japonci sicer imeli agregate, s katerimi so nadomestili izpad elektrike, a so se ti nato ustavili. Zato je glavni problem, ki ga morajo rešiti, kako nadomestiti elektriko, domneva Stritar.
Na vprašanje, kolikšna je verjetnost večjega uhajanja radioaktivnih snovi, je odgovoril, da na srečo to ne poteka tako zelo hitro. "To je dogodek, ki se razvija več ur ali celo več dni. Upajmo, da jim bo uspelo nekako dobiti nadomestne vire energije, s katerimi bodo uspeli ohladiti sredico," je dejal, nato pa pojasnil, da bi se sredica reaktorja stalila le v primeru, da ga sploh ne bi ohlajali. Nato bi se začela sproščati v okolje, a Stritar je prepričan, da bodo japonski strokovnjaki našli način in to preprečili.
Glede radioaktivnih snovi v zraku v okolici elektrarne pa Stritar meni, da so morali, kot je bilo slišati, znižati tlak v nekih posodah. To so storili tako, da so v zrak zavestno spustili nekaj pare, s katero je v okolje prišlo tudi nekaj radioaktivnosti. Gre za nezaželen, a načrtovan ukrep, ki preprečuje, da bi se stvari še poslabšale, je dejal Stritar. Kot sklepa, je zaznano povečano radioaktivno sevanje ravno posledica tega. Sicer pa je Evropa po njegovih besedah predaleč, da bi bila ogrožena.
Eksplozije jedra reaktorja ne gre pričakovati
Da je eksplozijo povzročil vodik, pa je prepričan direktor za komunikacije pri WNA Ian Hore-Lacy. "Če se je vnel vodik, potem ni več nobene nevarnosti. Kot smo seznanjeni, ni nobene nevarnosti pred uhajanjem radioaktivnega materiala. Morda ta obstaja, a za njo še ne vemo. Ni pa nobenega razloga, da bi menili, da bo eksploziji sledilo uhajanje," je nadaljeval.
Že prej je Kan v izjavi za javnost zapisal, da je treba ukrepati nemudoma. Dodal je, da japonska agencija za jedrsko varnost že vzpostavila štab za izredne razmere, v katerem bodo zbirali podatke o stanju v jedrskih elektrarnah.
Predstavnik Svetovnega jedrskega združenja (WNA) Jeremy Gordon pa je povedal, da je razglasitev izrednega stanja zaradi omenjenih težav povsem normalna. Pojasnil je, da to omogoča oblastem, da sprejmejo ustrezne ukrepe. "Na tej točki gre le za preventivo," pojasnjuje. Izpostavil je tudi, da je Japonska najbolj izkušena država na področju potresov, hkrati pa je po njegovih besedah v samem svetovnem vodstvu tudi na področju jedrske energije.
Tudi drugi strokovnjaki trdijo, da jedra reaktorjev na lahko vodo, kakršni so v japonskih elektrarnah, ne eksplodirajo pri pregretju. "Tudi najhujši scenarij bi pomenil, da bi ušlo nekaj radioaktivnega materiala in uničenje določene opreme, nikakor pa ne bi bilo eksplozije. Če bodo prezračevali previdno, potem bo uhajanja zelo malo. Vsekakor ne več kot v radiju treh kilometrov," je povedal profesor s tokijske univerze Naoto Sekimura. Ta še dodaja, da se scenarij iz Černobila ne more ponoviti.
Japonska ima sicer 55 jedrskih reaktorjev, ki proizvedejo okoli tretjino elektrike, ki jo porabijo v državi.
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.