Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange je včeraj po devetih dnevih v zaporu svoboden odkorakal s sodišča, potem ko ga je višji sodnik izpustil na podlagi varščine. Vendar ga je sodnik posvaril, da je skoraj zagotovo prepričan, da ga bodo izročili Švedski, kjer se bo moral soočiti z obtožbami o spolnem napadu.
Višje sodišče je namreč zavrnilo predlog tožilstva, da Assange ostane v zaporu, vendar je svobodo pogojevalo s težkimi pogoji, med njimi strožjo varščino, kar je pomenilo, da so morali njegovi odvetniki zbrati denar in poroke, preden bi se Assange s sodišča vrnil v zapor.
Assange je naposled le odkorakal s sodišča in pred zbranimi novinarji spregovoril nekaj besed. ''Lepo je spet dihati svež londonski zrak,'' je povedal. Zahvalil se je vsem ljudem po svetu, ki so imeli zaupanje vanj, ter svojim odvetnikom in porokom. Pozabil ni niti na predstavnike medijev ter na britanski pravosodni sistem. ''Če pravica ni vedno končni rezultat, pa vsaj še mrtva ni,'' je dodal.
Spregovoril je tudi o razmerah v zaporu, v samici, in pozval ljudi, naj podprejo tiste, ki imajo strožje pogoje v zaporu, kot jih je imel sam. Svoj govor je končal z besedami, da bo nadaljeval boj, in upanjem, da ''razkrijem dokaze teh obtožb''.
Poleg možnega sojenja na Švedskem je vedno več soglasja tudi med ameriškimi ustavnimi pravniki in drugimi strokovnjaki, ki želijo Assangea obtožiti tudi v Washingtonu. Po izpustitvi je Assange povedal, da tudi če bi ga obtožili v ZDA, bi se razkritje državnih skrivnosti nadaljevalo. Kot je dejal, je WikiLeaks ''uporna organizacija'', ki se lahko ''obrani napadov''.
"Sem predmet nelegalne preiskave"
Sicer pa je Assange povedal, da so obtožbe proti njemu del "zelo uspešne in zelo napačne kampanje". Ob tem je izrazil pričakovanje, da ga bodo ZDA obtožile vohunstva. O tej možnosti naj bi ga danes obvestili njegovi ameriški odvetniki. Dejal je, da je poskus izročitve Švedski namenjen le temu, da bi bil pod pristojnostjo, ki bi omogočala lažjo izročitev ZDA.
Opomnil je, da mu v obtožbi glede suma spolnega napada dveh žensk še vedno niso predložili niti enega samega dokaza. "Določene institucije se ukvarjajo z nečim, kar se zdi kot tajna preiskava, obenem pa je tudi nezakonita. To vidimo po tem, da nekatere ljudi, ki so domnevno povezani z nami, zadržujejo na mejah, jim zasegajo računalnike in tako naprej."
Na vprašanje, ali misli, da gre za zaroto, Assange odgovarja: "Rekel bi, da gre za zelo agresivno preiskavo, da je veliko ljudi snelo maske, nekateri pa si s pregonom odmevnih primerov gradijo svojo politično kariero."
Assange trdi, da njegove organizacije niso napadle samo različne vlade, ampak tudi banke v Dubaju, Švici, ZDA in Veliki Britaniji, a je naznanil, da bo WikiLeaks o njih še vedno lansiral informacije. "Več kot 85 odstotkov naših gospodarskih virov se porabi, ko se ukvarjamo s tehničnimi, političnimi in pravnimi napadi, ne pa z novinarstvom. Tak je davek na kvalitetno raziskovalno novinarstvo!“
Ceni kepanje s prijatelji
Assange sicer po izpustitvi živi blizu Norwicha na posestvu nekdanjega vojaškega oficirja Vaughana Smitha v dvorcu iz 18. stoletja. Držati se mora policijske ure, nositi mora elektronsko zapestnico. Vsak dan se mora oglasiti na policijski postaji, njegovi podporniki pa so sodišču morali plačati tudi varščino v višini 200.000 funtov.
Kljub strogim omejitvam ima neomejen dostop do interneta, kar mu bo omogočilo boljšo obrambo tako sebe kot WikiLeaksa pred jeznimi ZDA. Povezava je sicer slaba, a kot pravi, ga to ne ovira pri delu. Pošalil se je celo, kako lepo je, ko po devetih dneh v priporu lahko uživa ob martiniju in sneženem kepanju s prijatelji.
Včerajšnja pravna zmaga pa je bil le majhen korak pred, kot kaže, dolgo bitko. Višji sodnik je Assangea namreč posvaril, da bodo švedski nalog najverjetneje sprejeli in da ga bodo izročili Švedski, kjer bo sledilo sojenje za domnevne spolne napade. Opozoril ga je tudi, da če bo poskušal pobegniti, ga bodo našli, s tem pa bo vse, ki so položili vse svoje upe in zaupanje v njega, izpostavil neusmiljenju.
Avstralija: WikiLeaks ne krši zakonov
Avstralska policija pa je danes sporočila, da ne bo nadaljevala preiskave proti spletni strani WikiLeaks. Pojasnili so, da WikiLeaks z objavo ameriških diplomatskih depeš ni prekršil nobenega zakona v njihovi pristojnosti. Avstralska vlada je medtem ponovno obsodila spletno stran, ki je z objavo dokumentov po celem svetu povzročila zmedo. Dejali so, da je WikiLeaks do dokumentov lahko prišel le s krajo.
Vlada avstralske premierke Julie Gillard je avstralski zvezni policiji naročila preiskavo o tem, ali je WikiLeaks kršil avstralsko zakonodajo. Policija je danes sporočila, da dokazov o tem ni našla. "Avstralska zvezna policija je zaključila z oceno materiala, ki ga je imela na voljo. Pri tem ni našla nobenega dokaza o obstoju prekrškov, pri katerih bi Avstralija imela pristojnost," so zapisali v izjavi. Dodali so še, da bodo zadevo ponovno preiskovali, če bodo objavljene nove depeše in če bo obstajal sum prekrškov.
Avstralski državni tožilec Robert McClelland je dejal, da so sicer zabeležili več morebitnih prekrškov, vendar se nobeden od njih ni zgodil pod avstralsko pristojnostjo. Gillardova je dejala, da je, čeprav policija ni odkrila kršitev avstralskih zakonov, jasno, da je že sama kraja dokumentov kaznivo dejanje. Dodala je, da zadevo sicer dobro obvladujejo oblasti v ZDA, obenem pa je ponovno poudarila svoje stališče glede WikiLeaksa; spletne strani, ki jo je ustanovil avstralski heker Julian Assange. "Vem, da obstajajo številni oboževalci WikiLeaksa. Naj še enkrat poudarim, da nisem med njimi," je zatrdila premierka. "Objava teh dokumentov je izjemno neodgovorno dejanje," je še dodala.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.