Tujina

Po desetletju so rane še odprte

Dunaj/Ljubljana, 10. 11. 2010 09.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mineva 10 let od tragedije v Kaprunu, v kateri so umrli tudi štirje Slovenci. Predor na smučišču je še zaprt, domnevno kazensko odgovorne so oprostili, odškodnine svojcem pa so šle večinoma v žepe odvetnikov.

Razbitine vlaka v Kaprunu
Razbitine vlaka v Kaprunu FOTO: Reuters
Krste po nesreči
Krste po nesreči FOTO: Reuters

V avstrijskem Kaprunu je pred desetimi leti zagorelo v vagonu zobate železnice. Nesreča je zahtevala 155 smrtnih žrtev, med njimi so bili štirje Slovenci. V desetletju so se končali sodni procesi, izplačali so odškodnine in zapečatili predor, v katerem so umrli smučarji, a za preživele in družine žrtev rane ostajajo nezaceljene.

Njihova sodna bitka namreč še ni končana, saj ne morejo sprejeti dejstva, da za požar do zdaj ni bil nihče kazensko preganjan. Deželno sodišče v Salzburgu je leta 2004 oprostilo vseh 16 obtoženih, ker naj nihče od njih ne bi kršil zakonodaje, saj ni bilo ustreznih predpisov. Prav tako požar v vagonu ni bil del morebitnega scenarija nesreč, ki bi ga inženirji morali upoštevati, kar je naletelo na velike kritike sorodnikov žrtev.

Kaprunsko nesrečo so obravnavali tudi pred Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu, kamor se je v treh primerih obrnil avstrijski odvetnik Gerhard Padovsovnik. Sodniki in strokovnjaki, ki jih je najelo sodišče, naj bi bili po njegovem mnenju pristranski. 451 sorodnikov žrtev je sicer v letih po nesreči doseglo izvensodno poravnavo, s katero so bili upravičeni do skupne odškodnine v višini 13,9 milijona evrov, a je denar večinoma šel za honorarje odvetnikov.

"Gre za neizmerno razočaranje nad našim pravnim sistemom," je dejal dunajski odvetnik Johannes Stieldorf, ki je v požaru izgubil 18-letnega sina Matthaeusa. "Upam, da bo nekega dne pravica vendarle ugledala luč sveta. Ne moremo dopustiti, da ostane tako, kot je sedaj," je dejal 73-letni Hermann Geier iz Nemčije, eden od 12 oseb, ki se jim je uspelo iz gorečega predora rešiti.

Začetek sojenja, na katerem so oprostili vse obtožence.
Začetek sojenja, na katerem so oprostili vse obtožence. FOTO: Reuters

Ob letošnji deseti obletnici nesreče bodo v Kaprunu pripravili spominsko slovesnost, ki se je bodo udeležili tudi avstrijski kancler Werner Faymann in drugi visoki avstrijski predstavniki. V spomin na žrtve so v bližini končne postaje zobate železnice v preteklosti že postavili spominski kraj z nišo za vsakega od umrlih. Številne med njimi so opremljene s fotografijami, mislimi in osebnimi spominki.

Kaprunski upravitelj zobate železnice je šele nedavno objavil opravičilo, v katerem je prevzel moralno, ne pa pravne odgovornosti za katastrofo. "Prosimo za odpuščanje, saj vsa naša prizadevanja niso bila zadostna, da bi preprečili nesrečo," so zapisali.

Požar zaradi napake na grelcu?

Več strokovnih poročil je ugotovilo, da je požar na vagonu zobate železnice v Kaprunu 11. novembra 2000 izbruhnil ob vstopu v predor. Vzrok požara je bil po navedbah nemških izvedencev nestrokovna vgradnja grelca, ki ni bil primeren za zobato železnico. Prvotno je obveljalo, da naj bi bila vzrok za nesrečo napaka na grelcu.

Notranjost po požaru
Notranjost po požaru FOTO: Reuters
Med spominsko slovesnostjo
Med spominsko slovesnostjo FOTO: Reuters

Med 155 žrtvami kaprunske katastrofe je bilo 92 Avstrijcev, 37 Nemcev, deset Japoncev, osem Američanov, štirje Slovenci, dva Nizozemca, Britanec in Čeh. Številne žrtve so lahko na podlagi analize DNK identificirali šele več tednov po nesreči. Četrtina žrtev je bila otrok in najstnikov. Najmanjši je bil star pet let.

Smučarsko središče Kaprun se še 10 let po nesreči trudi za povrnitev ugleda. Okoli 3000 vaščanov je namreč zelo odvisnih od okoli 130.000 gostov, ki vsako leto prispejo v gorsko vasico. "Bili smo šokirani, zgodilo se je nekaj nepredstavljivega in še sedaj se skušamo spopasti s tem," je priznal kaprunski župan Norbert Karlsböck.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
12. 11. 2010 09.44
Toliko jih v Iraku in Afganistanu "koalicijske sile" in NATO fantje pobijejo vsak dan, pa nihče nima pravice do odškodnine! In to namenoma, ne ponesreči. Je pa res, das mo zato mi varni predd tistimi islamskimi teroristi!
bluestar
11. 11. 2010 13.54
Se trudi za povrnitev ugleda..... Bedasto, plačajo naj odškodnine,priznajo krivdo in obžalovanje.Potem pa čas pokaže.....
kockam
11. 11. 2010 12.42
cansy problem je v tem da je ta predor prekleto ozek(0,5m na vsaki strani vlakca) in se nihče ni upal mimo gorečega vagona navzdol. Razen srečnežev, ki so bili v vogonu za požarom. Groza!
word
11. 11. 2010 11.50
Rok in Primož počivajta v miru. Lepo vaju je bilo poznat!
cansy
11. 11. 2010 09.26
škoda da so vsi ob paniki bežali navzgor...če bi bežali navzdol, bi bila slika drugačna. Panika je naredila svoje in tam, kjer gre 1. gredo vsi. Škoda samo, da namesto teh ubogih ljudi ni bilo 155 odvetnikov, saj jim zgleda, da denar rešuje vse. Samo denar jih je voluharje.
proti.sem
11. 11. 2010 08.38
Saj sploh ni fora v odškodninah. Tako govorite, kot da je samo to važno, da nekdo dobi denar, ne pomislite pa na to, kakšno grozoto so morali doživljati ljudje, sploh če posmislim na otroke.... Denar ne more nadomestiti življenja!!!
medobranko@hotmail.com
11. 11. 2010 07.54
Zabetonirati taksne prehode.Takoj.
Tonček Balonček
11. 11. 2010 07.38
Mi smo v Kaprun nekoč hodili vsako elto za dan mrtvih, tiste vikende okoli 1. novembra, začetek nove sezone. S seboj smo imeli vedno po ene 20-30 štek MArlboro cigaret, ki smo jih tam takj prodali lokalom in že smo za razliko v ceni lahko kupili kakšno tri in pol dnevno karto. Pa spomnim se sezone 80/81, po Kaprunu je kar mrgolelo naših južnih bratov, predvsem iz Bosne. Pa niso bili smučarji, vrtali so ta prosluli tuner za zopato železnico do Alpincentra. Takrat in mnogo let prej smo se gor ciijazili z gondolami.
_dolfi_
10. 11. 2010 23.46
naj počivajo v miru....
Mariborcan007
10. 11. 2010 19.30
Tonček Balonček 10.11.2010, 13:08 -6 Pa ne primerjaj Kapruna z Mokrinami! KAprun ni zimski smučarski center, razen sistemčka nad vasjo (Maiskogel), kjer je gondola in nekaj žičnic. Gre za visokogorsko smučišče, kjer se glavna sezona začne šele spomladi in traja vs epoletje. Kdor želi proge s 1000 m in več višinske razlike, ne bo šel v Kaprun. Med zg. popstajo pod Kitzsteinhornom in Alpincentrom je višinske razlike skoraj pol manj. Zakaj bi pozimi smučal na 3000 m pr minus 20 stopinjah, če lahko smučaš na 1000 m? Kot da bi poleti hodil na morje na Madagaskar. ja kaj če je Pohorje drago !!!
Mariborcan007
10. 11. 2010 19.29
jaz sem pa se letos že smučal na mölltahler na srečo ni noben kalorifer zgorel
istrialove
10. 11. 2010 15.57
Se en dokaz da demokraticno kapitalisticni sistem deluje ! Saj je vedno sodisce in drzava na strani kpitala ! Tako je tudi prav ! Saj se tako izvaja volja ljudstva !
nickey
10. 11. 2010 15.49
Sploh mi ni jasno!!! A je vlakec bil obložen z blagom, pobarvan, pisan, kot avtobus zaradi udobja ali kaj?!?! Vlakec bi moral biti čisto asketsko projektiran, nerjaveče jeklo aluminijski sedeži, komunikacijska oprema, grelci in luči, pa bi se noter lahko okvarilo 5 grelcev, požara pa ne bi bilo, saj ne bi imelo kaj zagoreti. Inženirji so res CARJIi v kompliciranju zadev in opravičevanju cene tega tragičnega vlakca. Sožalje vsem sorodnikom.
donkeyslo
10. 11. 2010 13.42
Če se prav spomnim so takrat razlagali, da bi lahko bilo slovenskih žrtev še več, ker je bila skupina slovenskih smučarjev namenjena na prvo vožnjo, vendar so jo zamudili ker se je ena smučarka zaspala ...
Tonček Balonček
10. 11. 2010 13.08
Pa ne primerjaj Kapruna z Mokrinami! KAprun ni zimski smučarski center, razen sistemčka nad vasjo (Maiskogel), kjer je gondola in nekaj žičnic. Gre za visokogorsko smučišče, kjer se glavna sezona začne šele spomladi in traja vs epoletje. Kdor želi proge s 1000 m in več višinske razlike, ne bo šel v Kaprun. Med zg. popstajo pod Kitzsteinhornom in Alpincentrom je višinske razlike skoraj pol manj. Zakaj bi pozimi smučal na 3000 m pr minus 20 stopinjah, če lahko smučaš na 1000 m? Kot da bi poleti hodil na morje na Madagaskar.
svizec_se_goni
10. 11. 2010 12.57
Kaprun je itak poden,slabe proge in večinoma megla,kadarkoli sem bil tam...Nassfeld je bistveno boljši v vseh pogledih!
Roxy79
10. 11. 2010 11.40
A pri nam gredo odškodnine kam drugam?? Ste tko napisali tole,kot da je to samo v Avstriji... Mal pobrskajte doma..... pa boste videli,kakšne hiše imajo naši odvetniki..... Le kako?? S takso 3.15€ ???
LaStellaRossa
10. 11. 2010 11.36
SRAMOTA...če bi se tako razpletlo pri nas, nebi bilo nič čudnega...ampak v državi, kot je Avstrija, ki ji je smučarski turizem ena glavnih gospodarskih panog... SRAMOTA...če bi bil smučar iz INATA nebi hodil na njihova smučišča.
Tonček Balonček
10. 11. 2010 11.10
Kaj takega dogaja samo še na Balkanu. Tudi pri nas se še vedno vidi, da smo bili predolgo pod Avstrijo!
Northwest
10. 11. 2010 11.08
Isto bi bilo pri nas,nihce nebi za nic odgovarjal.Bog ne daj da se kaj takega se kadarkoli in kjerkoli zgodi.