Truplo Asife Bano, ki je pripadala muslimanskemu nomadskemu plemenu, so 17. januarja našli v gozdu v bližini mesta Kathua v provinci Kašmir, ki spada pod Indijo. Zgodba pa je prišla v javnost ta teden, ko je primer postal jabolko spora na ravni religije v že tako razdeljeni indijski regiji.
Asifina družina se namreč v iskanju paše s svojimi konji vsako zimo seli v dolino Jamu, kjer je prišla v spor s tamkajšnjim pretežno hindujskim prebivalstvom. Preiskovalci menijo, da so prav hindujci nato zagrešili strahoten zločin, da bi nomade pregnali z območja, poroča BBC.
Policija je v povezavi s primerom posilstva in smrti deklice aretirala osem pripadnikov hindujske skupnosti, med katerimi so tudi upokojeni državni uradnik, štirje policisti, in mladoletnik, vsi pa pripadajo lokalni hindujski skupnosti, ki je bila vpletena v zemljiški spor z muslimanskimi nomadi.
'Zločin proti človečnosti, ki ne sme ostati nekaznovan'
Protesti se začeli po podpornem shodu hindujskih desničarjev, ki so izražali nestrinjanje z aretacijami osumljencev. Odvetniki v Jamu so policiji hoteli celo preprečiti vstop na sodišče, ko so hoteli vložiti obtožnico proti osumljenim hindujcem. Podpornega shoda privržencev hindujske desničarske politične struje, ki verjame, da so priprti možje nedolžni, pa sta se udeležila tudi dva ministra hindujske nacionalistične stranke Bharatiya Janata Party (BJP).
Ogorčenje, ne samo zaradi brutalnega posilstva, ampak tudi zaradi podpore osumljencem, se je hitro razbohotilo po Indiji, kjer prebivalci v protestih zahtevajo pravico za Asifo. Podpora pa se je razširila tudi na Twitterju, kjer se ljudje zgražajo nad podporo osumljencem za krut zločin pod ključnikoma #Kathua in #justiceforAsifa.
"Pomislite, kaj gre po mislih osemletnici, ko jo omamijo, ugrabijo, več dni skupinsko posiljujejo in nato umorijo. Če ne čutiš njenega trpljenja, nisi človek. Če ne zahtevaš pravice za Asifo, si ne zaslužiš pripadati ničemur," je tvitnil eden od uporabnikov.
Proteste v Dehiju je organiziral glavni pripadnik opozicijske stranke Rahul Gandhi. "Kako lahko kdorkoli zaščiti tako zle hudodelce? Kar se je zgodilo Asifi, je zločin proti človečnosti, ki ne sme ostati nekaznovan. Kaj smo postali, če bomo dovolili politiki, da vpliva pri tako nepojmljivi brutalnosti, ki se je zgodila temu nedolžnemu otroku," je zapisal Gandhi, ki s somišljeniki načrtuje še več protestov konec tedna po vsej državi, da bi osvetlil brutalne zločine nad ženskami v Indiji in pritegnil pozornost svetovne javnosti.
Nekateri Asifino smrt primerjajo s številnimi brutalnimi posilstvi, ki že leta pretresajo državo, med drugim smrtjo 22-letne študentke medicine v New Delhiju, ki je gonjo proti posiljevalcem začela. Po tem primeru so namreč z ogromno protesti že dosegli nekaj sprememb v indijskem zakonu o posilstvu, a protestniki zdaj znova skandirajo: "Nič več ščitenja posiljevalcev!"
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.