Tisti, ki so zakuhali brexit, si zdaj eden za drugim perejo roke in najtežje delo – dejanski proces izstopa iz EU – prepuščajo drugim. Vodja britanske evroskeptične stranke Ukip, sicer evropski poslanec in eden glavnih zagovornikov britanskega izstopa iz EU Nigel Farage je namreč danes odstopil z mesta vodje stranke.
"Odločil sem se odstopiti z mesta vodje Ukipa," je dejal na novinarski konferenci v Londonu. "Zmaga zagovornikov brexita na referendumu pomeni, da so bili moji politični cilji doseženi. Moj cilj odhod iz EU je bil dosežen, moja misija je končana," je dejal. Britanci so njegov izstop iz stranke šaljivo poimenovali 'frexit'.
Farage je bil poleg nekdanjega londonskega župana Borisa Johnsona ena glavnih oseb v kampanji za izstop Velike Britanije iz EU pred referendumom 23. junija. Na referendumu je 52 odstotkov Britancev glasovalo za odhod države EU.
Farage je danes dejal, da bo ostal član stranke, ki jo je vodil od leta 2010, in jo bo še naprej podpiral, sicer pa se namerava umakniti v zasebnost. Bo pa do konca mandata ostal evropski poslanec. Napovedal je tudi, da bo natančno sledil procesu pogajanj o izstopu Velike Britanije iz EU.
Stranka Ukip (Stranka za neodvisnost Združenega kraljestva) si je od ustanovitve leta 1993 - Farage je bil eden od njenih soustanoviteljev – prizadevala za izstop Velike Britanije iz EU.
Farage je bil evropski poslanec od leta 1999, nikoli pa se mu ni uspelo prebiti v britanski parlament, čeprav je kar šestkrat kandidiral za poslanca.
'Farage je strahopetec'
Manfred Weber, vodja največje politične skupine v Evropskem parlamentu, Evropske ljudske stranke (EPP), je Faragea zaradi odstopa označil za strahopetca. "Farage je zadnji strahopetec, ki je zapustil kaos, za katerega je odgovoren. To kaže, da nima nikakršne kredibilnosti," je tvitnil.
Evropski poslanec iz Slovenije Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) je v odzivu izpostavil, da "odstopi po referendumu predvsem tistih, ki so zagovarjali brexit, dokazujejo, da brez načrta in vizije težko tudi prevzemaš odgovornost za referendumska stališča in izjave, v katere tudi sami očitno niso verjeli, sicer ne bi odstopili". Po njegovi oceni odstopi znova potrjujejo, "da zagovorniki brexita niti sami niso verjeli, da lahko zmagajo ter da so ves čas govorili o brexitu, brez da bi imeli vsaj osnovno idejo, kako ga v resnici izpeljati", so sporočili iz njegove pisarne.
Kdo bo prevzel vajeti?
Vodja Ukipa ni edini strankarski voditelj, ki je odstopil po referendumu. Odhod z mesta premierja in predsednika konservativcev je napovedal tudi David Cameron, ki je sicer, potem ko je od Bruslja dobil določene koncesije, podpiral obstanek v EU.
Kdo bo nasledil Camerona, še ni jasno. Precej podpore uživa notranja ministrica Theresa May, ki jo je po obrambnem ministru Michaelu Fallonu danes podprl še vodja diplomacije Philip Hammond, češ da je odločna ženska, ki bo znala braniti britanske interese.
Farage se medtem zavzema, da bi novi premier prišel iz vrst zagovornikov brexita, čeprav konkretnih imen ne omenja.
Konservativec Boris Johnson, ki je bil na čelu kampanje za izstop, je sicer že napovedal, da se za položaj ne bo potegoval.
Stolček se po referendumu maje tudi vodji laburistov Jeremyju Corbynu, ki mu je del poslancev prejšnji teden izrekel nezaupnico. Corbyn kljub temu vztraja na mestu vodje glavne opozicijske stranke.
Britanski minister: Državljanom EU nam ni treba zagotoviti pravice, da ostanejo
Veliki Britaniji državljanom Evropske unije ni treba zagotoviti pravice, da ostanejo na Otoku, če ne bo prejela zagotovil drugih držav EU, da njeni državljani lahko ostanejo tam, pa je danes v britanskem parlamentu dejal britanski minister za migracije James Brokenshire.
Status tujcev v Veliki Britaniji je po odločitvi britanskih volivcev, da zapustijo EU, postal tema političnih sporov. Unija sicer zagotavlja prost pretok delovne sile.
"Govori se, da bi lahko vlada državljanom EU, ki živijo v Veliki Britaniji, popolnoma zagotavljala pravico, da ostanejo," je povedal minister. "A to bi bilo nerazumno, če od drugih evropskih vlad ne bi prejeli vzporednih zagotovil za britanske državljane, ki živijo v njihovih državah," je izpostavil.
Poudaril pa je, da bodo državljani EU še naprej dobrodošli na Otoku.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.