Ne le Ricky Jackson, svoboden je tudi Wiley Bridgeman. Trije moški so bili pred 39 leti na podlagi pričanja 12-letnega dečka, ki je bil edina priča tožilstva, obsojeni za umor poslovneža.
Edward Vernon je zdaj 51-letni moški, ki je končno povedal resnico. "Vse je bila laž," je dejal in razkril, da je zgodbo sestavil iz podatkov, ki jih je izvedel od policistov.
V torek, 18. novembra 2014, pa je na sodišču končno povedal resnico. V času umora je bil na šolskem avtobusu, tako da ni mogel videti, kdo je v trgovini na brutalen način umoril poslovneža. Da je bil na avtobusu, je potrdila še ena priča. To je bilo dovolj, da se je sodišče odločilo, da obsojene nemudoma izpusti na svobodo.
Tretji obsojeni je bil Ronnie Bridgeman, brat Wileyja Bridgemana, ki je za rešetkami preživel 27 let, leta 2003 pa so ga izpustili.
"Končno!"
Jackson in Bridgeman sta iz zapora odkorakala ločeno. Oba pa je pred poslopjem čakala množica podpornikov.
"Končno, končno," je vzkliknil Jackson, ko je zakorakal na prostost. "Angleški jezik ne premore besed, s katerimi bi opisal, kako se počutim v tem trenutku," je dejal pred zbrano množico. Jackson je zdaj star 57 let, v zapor pa so ga poslali, ko je imel komaj 18 let. Oblasti so sporočile, da gre za primer človeka, ki je na podlagi krivične obsodbe odsedel najdlje za rešetkami.
60-letni Bridgeman se ni mogel prenehati smejati. Ko je stopil iz zapora, je naredil le tri korake, ko je padel v objem bratu Ronnieju. "Prečudovito je. Končal sem z grenkobo, ki sem jo tako dolgo nosil v sebi," je dejal Wiley.
Morala se bosta naučiti živeti
Moška sta bila v teh 39 letih tudi nekaj časa v delu zapora, kjer zaporniki čakajo na usmrtitev. Odvetniki iz projekta Nedolžni v Ohiu, ki so se dolgo časa trudili, da bi dokazali nedolžnost obeh moških, so dejali, da bo obema na prostosti težko. Naučiti se bosta morala živeti, saj skoraj štiri desetletja za rešetkami popolnoma uničijo človeka.
Kot deček je želel le pomagati policistom
Vernon je v torek na sodišču dejal, da je enostavno želel pomagati policistom. Prijatelj naj bi mu povedal tri imena moških, ki naj bi jih obdolžil umora. To je tudi storil in še dodal, da je videl umor. V resnici je bil na šolskem avtobusu, ki ni bil niti približno v bližini kraja zločina.
Oblasti so leta 1975 dejale, da sta dva moška napadla Harolda Franksa, ki je bil namenjen v trgovino. Pretepla sta ga, obraz polila s kislino, nato pa ga je eden izmed napadalcev dvakrat ustrelil. Napadalec je tudi streljal v trgovino, v kateri je bila ranjena lastnikova žena. Ukradla sta njegov poslovni kovček in zbežala z vozilom, v katerem ju je čakal njun pomagač. Tožilec je na sodišču dokazoval, da je Franksa ustrelil Jackson.
Dokazov, da so omenjeni trije vmešani v napad in umor, ni bilo. Le pričevanje 12-letnika. Vernon je v torek na sodišču dejal, da je policistom povedal tri imena in da je videl umor, nato pa so mu možje v modrem povedali, kaj se je zgodilo na prizorišču umora. Celotno zgodbo je sestavil iz njihovega pripovedovanja.
Vernon se je po pogovoru s svojim pastorjem odločil, da bo priznal laž. Moški naj bi se dolgo boril z občutkom krivde.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.