
Po stoletjih ugibanj naj bi kombinacija sodobne forenzične znanosti in sreče končno razkrila, kaj se je zgodilo s Tutankamonom, enim najbolj znanih egipčanskih faraonov.
Njegova smrt je bila zavita v tančico skrivnosti vse od leta 1323 pr. n. š., ko je umrl, star le 19 let. Zgodba je postala še bolj skrivnostna po smrti arheologa Carnarvona v Kairu kmalu po tem, ko sta s Howardom Carterjem leta 1922 odkrila Tutankamonovo grobnico.
Kot zdaj piše Independent, Tutankamonova smrt ni bila posledica delovanja magičnih sil, kot so trdile najbolj nenavadne teorije. Po njihovem mnenju je faraon umrl v nesreči s kočijo. Potem ko so na podlagi poškodb izdelali scenarij nesreče in pripravili simulacijo, menijo, da je Tutankamona zadela drveča kočija, v trčenju pa mu je zlomilo rebra in medenico ter zdrobilo srce.
Po domnevah znanstvenikov se je nesreča zgodila med dirko s kočijami. Faraon naj bi najprej padel s svoje, nato pa naj bi vanj, ko je bil na kolenih, trčila druga kočija.
Znanstveniki še trdijo, da se je mumifikacija Tutankamona popolnoma ponesrečila. Raziskovalca Chrisa Nauntona je pritegnil zaznamek v dnevniku Howarda Carterja, kjer piše, da je bilo faraonovo truplo ožgano, v pomoč pa je bil raziskovalcem tudi košček faraonovega telesa, s pomočjo katerega so z uporabo forenzičnih metod ugotovili, da je meso zgorelo.
Kemijski testi so potrdili, da je faraonovo telo zgorelo v sarkofagu. Menijo, da je kombinacija olj za balzamiranje, kisika in platna povzročila kemijsko reakcijo, ki je skuhala faraonovo truplo pri več kot 200 stopinjah Celzija.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.