Družina 28-letnega moškega, ki ni bil imenovan, trdi, da je ta pod ruševinami v prestolnici Port-au-Prince preživel 27 dni. Rešili naj bi ga šele v ponedeljek, potem ko je bil ujet vse od 12. januarja, ko je Haiti stresel uničujoč potres. Zdravniki pravijo, da je bil dehidriran in podhranjen, in da vse kaže na to, da je bil ujet zelo dolgo.
"Nenavadno je, vendar pa ne nemogoče,“ je ob tem povedal zdravnik Dushyantha Jayaweera z univerze v Miamiju. "Bil je zelo dehidriran in v zelo slabem stanju, kar kaže na to, da bi bila njegova zgodba lahko resnična.“ Po njegovih besedah 28-letnik še vedno ne more govoriti, vendar pa so zdravniki optimistični glede njegovega okrevanja.
Njegova mati, s katero se je pogovarjal dopisnik britanskega BBC, je v solzah povedala, da sina še ni videla, njegov brat pa je pojasnil, da je zasutemu teh 27 dni nekdo dajal vodo.
Začetek zaslišanj
Haitijski sodnik je medtem začel zasliševati deset ameriških misijonarjev, obtoženih, da so hoteli iz države odpeljati 33 otrok. Misijonarji sicer trdijo, da so mislili, da so otroci sirote, vendar pa se je kasneje izkazalo, da jih ima še veliko žive starše.
Njihov odvetnik je ob začetku procesa dejal, da je veliko staršev "v dobri veri dalo svoje otroke Američanom“. Zatrdil je tudi, da so imeli Američani vso potrebno dokumentacijo.
Primer je sicer pretresel svetovno javnost in sprožil strahove glede morebitnega tihotapljenja in ugrabitev otrok v kaotični državi.
Zaračunavajo za podarjena zdravila
Javnost pa je danes pretresla tudi novica, da v nekaterih haitijskih bolnišnicah bolnikom zaračunavajo za zdravila, ki jim jih Združeni narodi dostavljajo brezplačno. Po potresu je namreč več kot 200 humanitarnih organizacij poslalo svoje osebje, pomoč, pa tudi denar za zdravila. Skupaj so tako na Hiti poslali za milijon dolarjev zdravil, poleg tega pa tudi haitijsko ministrstvo za zdravje dobiva denar od donacij z vsega sveta.
Združeni narodi so zato bolnišnicam, ki s takšno prakso ne bodo prenehale, zagrozili, da jim ne bodo več pošiljali nujno potrebnih zdravil. Nevladne organizacije v zasebnih bolnišnicah, kjer bo veljala prepoved, bodo kljub temu dobile zdravila, če bodo dokazale, da jih delijo brezplačno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.