Tujina

Po 17 mesecih izolacije bodo 'pristali' na Zemlji

Moskva, 02. 11. 2011 14.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Simulacija potovanja na Mars in nazaj na Zemljo se bliža koncu. Šestčlanska posadka, ki bo kmalu lahko odprla vrata svojega "vesoljskega plovila", se počuti dobro, kreativnost pa je tista, ki jim pomaga krajšati čas.

Šestčlanska posadka Mars500 je pripravljena na "vrnitev na Zemljo". Člani posadke bodo namreč iz svojega vesoljskega plovila lahko izstopili 4. novembra.

Gre za posebno simulacijo, s katero preizkušajo potovanje na Mars. V izolaciji so člani posadke tako morali preživeti toliko časa, kot bi predvidoma trajalo potovanje na Mars – 250 dni leta, 30 dni v orbiti in na planetu ter 240 dni za vrnitev na Zemljo. Po letu dni v "vesolju" je član posadke Romain Charles dejal: "Počutim se dobro. Zabavamo se, a hkrati smo imeli tudi dolga monotona obdobja. A tudi skozi ta obdobja smo ohranili dobro voljo," je dejal Charles.

Mars 500
Mars 500 FOTO: Reuters

Pri krajšanju časa jim je dobro prišla kreativnost. Tako so se s pomočjo znanstvenih pripomočkov, ki so jih imeli na voljo, našemili za noč čarovnic, za božič so ustvarili svoje jaslice, praznovali pa so tudi kitajsko novo leto.

Kot najbolj zabavno izkušnjo so člani posadke označili "pristanek" na Marsu. Takrat sta namreč dva člana uprizorila vesoljsko hojo. Z 32 kilogramov težkimi vesoljskimi oblekami sta namreč hodila po sobi, ki je bila osvetljena z drobnimi modrimi lučkami, ki naj bi predstavljale zvezde, ter napolnjena s peskom in kamni, da bi bila izkušnja hoje po Marsu čim pristnejša. 

Vodja projekta Jennifer Ngo-Anh je zdaj, ko se projekt končuje, dejala, da je vesela, da tisti, ki so sodelovali pri projektu, niso imeli kakega večjega konflikta. Vendar so organizatorji poizkusa že ob začetku priznali, da ob še tako dobro pripravljenem poizkusu ni mogoče simulirati negotovosti oziroma strahu, ki bi ju astronavti doživljali ob resničnem potovanju na Mars.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User413234
07. 11. 2011 19.57
šestčlanska? na sliki jih je sedem...
User579972
02. 11. 2011 19.25
Projetkt MARS-500 med analfabeti in nepoznavalci sprošča salve ciničnega smeha in poniževalnega odnosa do ruskega vesoljskega programa. Medtem ko v prispevku 24ur ni bilo niti z eno besedo omenjeno, kaj ta projekt, ki ga izvajajo v laboratoriju za medicinske raziskave ruske akademije znanosti v Moskvi pravzaprav v resnici predstavlja. Projekt MARS-500 je eksperimentalna simulacija, kjer medicinsko osebje laboratorija testira člane posadke (profesionalne astronavte) v 640 dnevni misiji potovanja na Mars. V tem projektu mora posadka preživeti različne psihološke in fizikalne napore. Od utesnjenosti v majnem prostoru, do dolgotrajnega potovanja v vesolju in psiho-fizičnih naporov. Po tako dolgi osamitvi v zaprtih prostorih in potovanju po tako neprijaznem okolju kot je vesolje, se človeku lahko po domače povedano strga v glavi. Zato medicinsko osebje v tem laboratoriju namerno simulira dolgotrajno vesoljsko vožnjo do Marsa. S podatki, ki jih je dobilo osebje v tem poizkusu bodo lahko sestavili seznam najbolj fizično in psihično sposobnih kanditatov, ki so primerni za dolgotrajno vesoljsko misijo na Mars. V tem preizkusu so kanditati opravljali različne naloge, ki so jim jih naložili iz ruskega vesoljskega centra (zbiranje in analiza vzorcev zemlje na površini Marsa, upravljanje z robotskimi rokami in razna popravila, upravljanje z novimi vesoljskimi skafandri posebej namenjenimi za človeško misijo na Mars)...itd. V simulaciji so sodelovali tudi francoski, nemški in kitajski astronavti. p.s. Tukaj lahko dodamu tudi novico, da bodo čez 6 dni iz ruskega raketnega izstrelišča Bajkonur izstrelili raketo Zenit, ki bo v vesolje ponesla rusko raziskovalno sondo Fobos-Grunt. Raziskovalna sonda Fobos-Grunt bo predvidoma do leta 2013 pristala na rdečem planetu in z avtomatsko robotsko roko in raziskovalnimi aparati analizirala vzorce površja Marsa. Fobos Grunt bo približno avgusta 2014 pristala na zemlji z vzorci zemlje iz Marsa.
Mars
02. 11. 2011 18.21
Jaz se javim za prvega astronavta na Mars. Nekako se mi zdi, da sem že skoz gor :) Pa lep večer vsem.
.mdC.
02. 11. 2011 18.00
želim jim varen pristanek! :)
User542719
02. 11. 2011 15.49
Če bi hoteli dobiti bolj realne rezultate simulacije, bi stvari morali zastaviti drugače. Obljubljena bi jim morala biti visoka denarna nagrada ob uspešno končani simulaciji. Vendar bi med "poletom" morali reševati različne naloge in v primeru, da bi kdo "zamočil" bi se nagrada znižala vsem. Občasno bi jim motili spanec ali zmanjšali obroke hrane, itd. Občasno bi ostali tudi brez elektrike in gretja in nekje na polovici bi jim sporočili, da bo računalnik naključno izbral dva od njih, ki bosta ostala povsem brez nagrade :) Potem bi se šele lahko pogovarjali vsaj o približku pravemu stresu, ki bi ga doživljali astronavti !
User542719
02. 11. 2011 15.25
" Boljše vesoljsko raziskovanje kot pa vojska in pobijanje." Se strinjam, vendar tole je bolj podobno igranju v peskovniku, kot pa resnim raziskavam! Ob odsotnosti vseh nevarnosti, ki prežijo v vesolju (Udari mikrometeoritov, sončne nevihte, okvare itd.) ne morejo resno preiskovati medsebojnih odnosov. Zato sem dal primerjavo z zaporom - tam vlada napetost, ker nikdar ne veš, kdaj te bo preluknjal kakšen sozapornik (ne meteorit:)
User694296
02. 11. 2011 15.20
mal gledam to sliko in se sprašujem kako za vraga so oni lahko astronavti saj za to službo maraš imet 6x več kondicije in telesne pripravljenosti kot vrhunski tekač na maratonu... ti mi zgedajo bolj kot prodajalci rož...
User542719
02. 11. 2011 14.56
Ceneje bi bilo, če bi nekaj zapornikom povedali, da med prestajanjem kazni "letijo" na Mars in nazaj.. Sicer pa je vse skupaj malo brez veze..
User508468
02. 11. 2011 14.55
še dobro, da niso imeli ženske v posadki, ker bi jih "nazaj" prišlo osem...