Gospodarstvo

Po 163 letih delovanja ladjedelnica Uljanik v stečaj

Zagreb, 13. 05. 2019 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
L.Š. / STA
Komentarji
53

Po skoraj enoletni agoniji, v kateri se je znašla hrvaška ladjedelnica Uljanik v Pulju, je sodišče za gospodarske zadeve v Pazinu po večkrat prestavljeni odločitvi za njo razglasilo stečaj. V družbi je 1118 zaposlenih, ki jim bodo zdaj vročili odpovedi. V sindikatu so medtem ocenili, da ta odločitev predstavlja konec ladjedelništva na Hrvaškem.

Odločitev o stečaju bodo v naslednjih treh dneh objavili na oglasni deski sodišča, kar bo tudi uradno pomenilo uvajanje stečajnega postopka v ladjedelnico, ki je obratovala 163 let. Na sodišču so pojasnili, da je račun družbe blokiran več kot 230 dni ter da so dolgovi ladjedelnice dosegli 164 milijonov kun (približno 22 milijonov evrov). Terjatve delavcev so znašale skoraj polovico zneska.

V družbi je 1118 zaposlenih, ki jim bodo ob stečaju vročili odpovedi. Delavci so brez plače več kot osem mesecev, agonija družbe pa poteka skoraj leto dni.

V družbi je 1118 zaposlenih, ki jim bodo morali vročiti odpovedi.
V družbi je 1118 zaposlenih, ki jim bodo morali vročiti odpovedi. FOTO: Bobo

Večkrat prestavili odločitev o stečaju Uljanika

Sodišče v Pazinu je večkrat prestavilo odločitev o stečaju puljske ladjedelnice, nazadnje konec aprila, ko so pričakovali odzive potencialnih investitorjev s Kitajske. Obe ladjedelnici je pred dvema tednoma obiskala delegacija ene največjih ladjedelniških družb na svetu, China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC). Neuradno naj bi načeloma kazali interes, posebej za 3. maj, a konkretnih ponudb in predlogov zaenkrat ni bilo slišati.

Sodišče v Pazinu je večkrat prestavilo odločitev o stečaju puljske ladjedelnice.
Sodišče v Pazinu je večkrat prestavilo odločitev o stečaju puljske ladjedelnice. FOTO: Dreamstime

Tudi reško sodišče za gospodarske zadeve je večkrat prestavilo odločitev o usodi 3. maja, delavci pa so upali, da se bodo vendarle izognili stečajnemu scenariju. Obravnava o stečaju za celotno Uljanik grupo je napovedana za 17. maj.

Predsednik uprave ladjedelnic Uljanika Sandi Božac je danes ocenil, da stečaj ne pomeni konca ladjedelnice. Meni, da ta ne bo odločilen pri odločitvi potencialnih investitorjev ter da so možni pogovori o "nadaljevanju ladjedelništva ali nekatere druge dejavnosti". Meni, da je možno nadaljevati izgradnjo preostalih ladij tudi v primeru stečaja celotne skupine.

Sindikat: Za reševanje je prepozno

Predstavnik sindikata Uljanika Boris Cerovec ni tako optimističen. Zanj je odločitev sodišča pričakovana. Znova je kritiziral hrvaško vlado, ki po njegovih besedah ni želela pravočasno rešiti Uljanika. Ocenil je, da je za reševanje prepozno, ker so izgubili zaupanje naročnikov in večino kadra, ki je bil usposobljen za izdelavo sofisticiranih plovil za posebne namene.

Župan Pulja Boris Miletić (IDS) je zaradi stečajnega postopka v Uljaniku, ki ga je označil za "stoletni gospodarski in kulturni simbol Istre", današnji dan razglasil za dan žalosti. Kot je pojasnil na novinarski konferenci v Pulju, se je za to odločil po tem, ko je aktualna hrvaška vlada "uničila hrvaško ladjedelništvo in podpisala kapitulacijo hrvaškega gospodarstva" po več mesecih "agonije in poniževanja". Meni, da so vse vladne napovedi o strateških investitorjih, vključno s kitajsko družbo CSIC, "samo farsa".

Na spletni strani mestne uprave Pulja so objavili, da so zaradi dneva žalosti odpovedane vse zabavne priredite v mestu ter da bodo televizijske in radijske postaje prilagodile svoj programe naravi dneva žalosti. Pri vseh ustanovah in družbah, ki so v lasti mesta, so zastave spustili na pol droga.

V sindikatu ocenjujejo, da odločitev za stečaj predstavlja konec ladjedelništva na Hrvaškem.
V sindikatu ocenjujejo, da odločitev za stečaj predstavlja konec ladjedelništva na Hrvaškem. FOTO: Bobo

Pred stečajem ladjedelnice Uljanik so v preteklih mesecih v stečaju končale še štiri manjše članice skupine. Na Hrvaškem so le redka podjetja prestala stečajni postopek tako, da so po njem nadaljevala uspešno poslovanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (53)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klotilda H
19. 05. 2019 09.12
+0
ULJANIK JE OK. TUDI ISTRA JE OK. ampak to je zarota zagreba, da spravi na kolena istro, ki je vedno želela naprej... REŠITEV JE ŽE DOLGO ZNANA: DRŽAVA SAMOSTOJNA ISTRA!!!
puspan
14. 05. 2019 20.21
+2
Ko sem služil vojsko pri mornarici v Puli, sem skoraj vsak dan lahko občudoval gradnjo ladij v Uljaniku. Za tiste čase je bil Uljanik zelo kvalitetna ladjedelnica, ampak jo je čas žal povozil, predvsem Japonci, Nemci in Kitajci. Najbolj mi je ostala v spominu gradnja, za takratne čase ogromne ladje za razsute tovore, ki so jo gradili za norveškega lastnika. Imela je okoli 90.000 BRT in je bila ena največjih, ki so jih takrat zgradili. Ime plovila Berge Istra mi bo ostal v spominu do smrti. Takrat se mi še sanjalo ni, da je ne bom videl nikoli več. Izginila je brez podatkov o vzrokih nesreče nedolgo po splavitvi v Bermudskem trikotniku. Edino, kar je od nje ostalo, je bil prazen reševalni pas, ki je priplaval na površje.
kmet_z_dežele
14. 05. 2019 08.20
+6
Crkuje vse kjer je treba delati in se od dela in proizvodov ter storitev živi, tako na Hrvaškem kot v Sloveniji pa še kje drugje v Evropi in svetu. Med delo pa se šteje fizično delo, strokovno delo, inženirsko delo, razvoj itd. Crkuje pa vse to deloma zaradi politike, deloma pa zaradi nas samih. Čisto preprosto.. Kdo se bo zajebaval z delom, recimo konkretno v tej ladjedelnici varilci, monterji, mizarji, električarji, če je okrog sam turizem, kjer je zaslužek mogoče dobiti na precej lažji način. Ljudi za ta dela ni več in samo čakati na kitajce je samo kratkoročna poteza, ki nas bo vse hudo hudo bolela. Nekoč bo treba delati za njih. Država bi morala poskrbeti da bi ljudje hotli delati v teh firmah, da bi gnali sistem naprej, da bi se razvijali. To se lahko doseže samo na ta način da bo proizvodni delavec ali pa inženir imel plačo večjo npr.od učitlce ali pa zavarovalničarja ali pa mogoče tudi od kakšnega prenapihnjenega dohtarja. Dokler tega ne bo, bo šlo vse skupaj samo navzdol. In kaj sledi iz tega si lahko vsak sam misli.
nikhrast
14. 05. 2019 16.10
-4
Prav imaš, precej ostankov socializma ki samo zavirajo razvoj, konkurenčnost... Pa kje si videl da bi v takšnem podjetju folk delal za minimalno plačo, potem pa regres, pa malca, pa prevoz..., saj se morejo sindikati po zahodu smejati vsemu temu. Varilec, električar... v takšnem podjetju ne bi smel delati pod $50 na uro, pa še dodatno zdravstveno zavarovanje, pokojninski prispevek... to vse bi mu moralo podjetje plačati.
Veles_zaš?itnik
14. 05. 2019 18.22
+4
Joj Hrast si ti eno teslo,...., pa kaj nimaš niti malo zrnca soli v glavi in se greš primerjave evropskih sistemov zaposlovanja in tistih, ki veljajo pri vas, čez lužo. Na Hrvaške, v Sloveniji, v Avstriji, v Nemčiji, Franciji, v Italiji,..., se plače obračunajo v bruto zneskih in se za delavca odvedejo pokojninski, zdravstveni, in še nekateri drugi prispevki in akontacija davka,... In ti bluziš o nekih ameriških praksah,.... V Evropi si ljudje ne želijo ameriškega sistema,... To pa, da se v Evropi "ne splača" več delati ladij, ker to delajo Kitajci (ali kjerkoli drugje) za manjše plačilo je žalostna slika tistega, kar je prinesla globalizacija. Tako kot je povedal komentator pred tabo, je žalostno da se inženirsko znanje manj vrednoti kot recimo v kakem drugem poklicu. Pa kaj ti gledaš na vse stvari kot fijakerski konj, ki vidi in hvali samo tisto tam preko luže. Ne morem razumeti, kako si lahko tako ignorantski.
nikhrast
15. 05. 2019 15.57
-2
Vely, saj jaz nisem edini, vprašaj sindikate tu v Severni Ameriki, pa tudi mladino ki pride sem iz Slovenije. Fant je tu nekaj mesecev, ima že vse dokumente, zdravstveno karto dobi brezplačno, plača na uro ali pa letna, prispevki za penzion in podporo za brezposelnost, ko pa se pogovarja s sorodniki v Sloveniji pa pravijo da ne vedo o čem govori. Pa nadure, pa delo ob vikendih ali praznikih pa dvakrat ali trikrat več na uro.
SkokecPokec
14. 05. 2019 08.05
+3
Čudno... Proizvodni obrati za jahte cvetijo, ladjedelnice pa propadajo. Nekaj je narobe.
nikhrast
13. 05. 2019 17.09
-1
Ostanki socializma počasi crkujejo, isto kot v Sloveniji. Prestrukturiranje, nova tehnologija, razvoj..., pa konkurenca, globalizacija..., vse to je naredilo svoje.
DeBill
13. 05. 2019 16.17
+4
kot pri nas, kraja laži. zato pa potem, šuntajo proti nam, da se tega ne vidi.
Starac12
13. 05. 2019 16.03
+5
Ne komentirajtr slabo ket v sloveniji ni nic boljs koliko firm je propadlo gradbenih tekstilnih...banke prodane firme prodane rudniki zaprti elektrarne zaprte privatizacije tako da slovenija ni nic boljsa
proofreader
13. 05. 2019 15.37
+9
Kaj pa kredit Ljubljanske banke? Ne bodo vrnili?
Žac
13. 05. 2019 15.42
+6
Morajo počakati na vrsto. Naj prej so na vrsti Hrvaški varčevalci.
wolfterier
13. 05. 2019 15.43
+3
murinar
13. 05. 2019 15.33
+5
Ali bojo to železje zvlekli v Pliberk za sponenik u
Žac
13. 05. 2019 15.41
+8
Če si ti Slovenec,po tem sam jaz Čak Noris.
murinar
13. 05. 2019 15.24
+8
komu mar za hrvate
deltex
13. 05. 2019 15.06
+30
Čez pol leta se bodo Kitajci vrnili, kompleks kupili za drobiž iz domovine pripeljali svoje vodilne kadre in bo proizvodnja spet stekla....Kitajska kupuje vse živo...
ata_jez
13. 05. 2019 14.54
+36
Žalostno. Koliko družin bo brez kruha. :-( In cela regija posredno tone. Zdaj pa bode lepo s trebuhom za kruhom ... v italijanski Tržič ali celo do Nizozemske. Sploh slednjim močno primanjkuje tovrstnih delavcev. :-(
brabusednet
13. 05. 2019 14.49
+23
Ma,kaj nas to zanima Hrvaška lopovščina.Za svojo se zanimajte jo imaste na pretek.Samo o svojih se ne piše velik.
mlutherking
13. 05. 2019 14.25
+45
Nekdo bo poceni kupil Nekdo pa je za stečaj pobasal lep denar v žep.
loso
13. 05. 2019 15.06
+18
...nimaš kaj kupit,ker je vse že izropano....,izropali so se pa kar sami...
wolfterier
13. 05. 2019 15.46
+10
Za ladjo,ki jo Kitajci naredijo v treh mesecih,so rabili več kot leto dni.Med šihtom so čevape pekli,bolniške so bile enormne,zaključek je logičen.Kdor doma ne dela,mora drugje,a ne.
džonborno
13. 05. 2019 14.23
+33
Kitajci ne bodo kupili nobene ladjedelnice, ker imajo svoje in to ene najboljših na svetu. Jim bodo pa zgradili nogometni stadion na pogorišču Uljanika, ker vedo, da jim je fuzbal v prvem planu. Če pa bodo Hrvatje slučajno potrebovali kakšno ladjo, jo bodo z EU sredstvi kupili od Kitajcev kot proti uslugo za stadion.
Ka pa mislis
13. 05. 2019 14.05
+47
Ladjedelnica ki je v prejsnjem stoletju izdelovala najvecje cezokeanske ladje in generatorje za njih gre v stecaj...vazn je da so za dom spremni, da se slikajo v pliberku in da so bli 2 na sv prvenstvu. Kar jim je yuga zgradila, ti se zbelit ne morjo....
Žac
13. 05. 2019 14.12
-10
Isto kod vaša Mura,Elan,Peko in ne bo dogo čakati za Gorenje. Razlika v tem da vi nista bili 2 na svetovnem.
Eastman
13. 05. 2019 14.48
+23
Gorenje že nekaj čas ni več slovensko je Kitajsko.
Žac
13. 05. 2019 14.55
-4
badcat
13. 05. 2019 15.16
+10
lodz68
13. 05. 2019 15.27
+18
nič posebnega žac-tak objektivno-slovenija je to dala že skozi pred 20 leti-Litostroj,Elan,Gorenje.To je bilo za pričakovat,menadžeri pokradli in zavozili,politiki nesposobni raja pa najebe.Prav nobene razlike ni med nami.
Mauzahecmauzares
13. 05. 2019 13.47
+27
Važno da se desni nesposobni politiki poklonijo žrtvam in se slikajo kako glumijo, da jim je mar za ubite.
Polis123
13. 05. 2019 12.20
-12
Iz kasarne nad narod?
User1063544
13. 05. 2019 12.17
+122
To je isto kot pri nas MURA. Celotna kronologija dogodkov v Hravški je primerljiva z dogodki ki so se dogajali v Sloveniji, ko se je izvajala tranzicija v privatizacije oz. ekonomsko okupacijo.
User1538643
13. 05. 2019 12.31
+74
soncarica84
13. 05. 2019 12.33
+91
Imas popolnoma prav. Je pa bilo v Muri na koncu vec rezijskih delavcev kot sivilj. Ci bi poslali 3/4 rezijcev sivat in odpustli tiste, ki so kradli, bi bila Mura se damdanes uspesna in sivilje bi imele tudi primerne place.
lilyallen
13. 05. 2019 14.06
+15
industrijska sivilja ne bo, zal, nikol ustvarila dodane vrednosti za minimalno slo placo, ker tekmuje npr. z vijetnamsko katera dela 12 ur, sest dni v letu, za 200€ bruto bruto...dolocene industrije bolje da se zaprejo oz preselijo kam drugam, razvoj se pa ohrani, zal tko je, ker mi sami(trg) narekujemo tak tempo.
Aijn Prenn
13. 05. 2019 12.17
+52
Čez par mesecev bodo tole kupili CN za 1kn
User1538643
13. 05. 2019 12.32
+37
DirtySanchez
13. 05. 2019 12.39
-20